Vérzékenyen is vállalhat gyereket

A szülés már önmagában sem egy veszélytelen vállalkozás, és ha az édesanya tudja magáról, hogy vérzékeny, természetes jobban aggódik. Pedig, ha ismert a betegsége, akkor nem kell tartani az esetleges szövődmények miatt, hiszen a véralvadási faktorok pótolhatók.

Vérzékenyen is vállalhat gyereket

A szülés már önmagában sem egy veszélytelen vállalkozás, és ha az édesanya tudja magáról, hogy vérzékeny, természetes jobban aggódik. Pedig, ha ismert a betegsége, akkor nem kell tartani az esetleges szövődmények miatt, hiszen a véralvadási faktorok pótolhatók. A gyerekvállalás és a vérzékenység kapcsolatáról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

Természetes, hogy a leendő anyuka tart a teherbeeséstől és a szüléstől, főleg, ha vérzékenységben szenved. Persze ilyenkor is bátran vállalhat gyereket, de a lényeg, hogy még a terhesség előtt ki kell vizsgálni a gyanús eseteket, mert a várandósság alatt megváltoznak a véralvadási viszonyok.

Sokféle vérzékenység létezik, és különböző súlyosságúakat ismerünk: közülük a leggyakoribb Von Willebrand betegség.

Mit takar a Willebrand szindróma?

Vérzékenység annyit jelent, hogy a vér megalvadásához, szükséges fehérjék (alvadási faktorok) valamelyikének csökkent a mennyisége, vagy az aktivitása, esetleg nem is termelődik a szervezetben. (Ez utóbbi esetben súlyos vérzékenységről beszélünk). A Von Willebrand nevű alvadási faktor hiánya, vagy csökkent működése hozza létre a vele azonos nevű betegséget. Ennek a fehérjének nagyon fontos a szerepe a véralvadásban, ugyanis a vérlemezkék és a VIII alvadási faktor működésében is nagy szerepe van. Bár a leggyakoribb vérzékenységről van szó, megnyugtató, hogy 80%-ban enyhe formájú. - tudjuk meg Szélessy doktornőtől, a Trombózisközpont hematológusától.
Bár sok esetben felderítetlen marad a probléma, azonban van néhány tünet, ami felhívja rá a figyelmet. Ilyen például a foghúzás után fellépő, sokáig tartó vérzés, erős, elhúzódó menstruáció, illetve az ismétlődő orrvérzések. Sokan, ha tapasztalják is ezeket a tüneteket, mégsem fordulnak orvoshoz velük, pedig életüket nagyban megkönnyítené, ha kezelve lenne a betegségük, főleg mivel az ebből adódó állandó vashiányos vérszegénységet is elkerülhetnék. A diagnózis vérvételből és laboratóriumi vizsgálatból könnyen felállítható.

Hogy befolyásolja a terhességet?

Az enyhe és közepesen súlyos vérzékenység a terhességet nem befolyásolja, hisz a terhesség alatt Willebrand faktor mennyisége is megnövekszik, így gyakorlatilag eltűnik a vérzékenység.
Természetesen a szüléskor a mindenképpen kialakuló vérzés fokozódik és szülés után néhány nappal már újra alacsonyabb a kismama véralvadási faktor szintje és akkor ismételt vérzés alakulhat ki. Éppen ezért nagyon fontos, hogy kiderüljön az esetleges alvadási faktorok csökkent működése, mert a szüléshez és a gyermekágyban a megfelelő kezelést csakis így lehet megkapni és így kerülhetőek el a vérzéses szövődmények.

Mire kell ügyelni?

Amennyiben a rokonságban bármilyen fajta vérzékenység előfordult, vagy felvetődött a gyanú, egy véralvadás vizsgálatot kérni kell. Fontos, hogy a kivizsgálás mindenképp előzze meg a gyermekvállalást!
Terhességben természetes, hogy mindenki jobban figyeli saját magát és gyakran feleslegesen aggódik, így érdemes tudni, hogy vérzékeny kismama magzatja sincs nagyobb veszélyben, mint a nem vérzékeny kismamáé. Ma a véralvadási faktorokat már könnyen lehet pótolni és a laboratóriumi vizsgálat is jól begyakorlott módszerekkel történik. A lényeg, az orvosi utasítások betartása, és amennyiben panaszai vannak, netán vérzést észlel, azonnal jelezze orvosának! A vérzékeny kismamáknak nem csak rendszeres szülészeti kontrollra, de rendszeres hematológus orvosi gondozásra is szüksége van. Tehát őrá és babájára két orvosnak kell vigyázni.

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! 40 eves vagyok, lombik programon veszek reszt februarban, van egy trombozispanel vizsgalatom, amirol azt hittem, hogy elegendo a kockazati tenyezok felmereseben, de most hirtelen egy -nekem- uj orvos ujabb vizsgalatot kert, ami megremisztett, hiszen az eddigiek alapjan azt hittem minden rendben. /c677 + a12982/ Szeretem ha renezne a meglevo vizsgalatra, eleg-e, vagy tenyleg ujat kell csinaltatnom, mert a ketto nem is fedi egymasta veteles/terhessegi problemak temakoreben? A korabbi vizsgalat eredmenye: homocisztein 6.5 umoL/L ref.:4.4-13, prothrombin102% ref:75-125, protr.ido8,5sec ref:8-11, INR 1.1 ref:0.85-1,2 , apti33sec, ref:28-40, trombin ido 20 ref:15-22, fibrinogen 2,9g/L ref:1,5-4, D-dimer 0,17ug/ml ref:0-0.5, antitrombin 110% ref:80-120, FVIII aktivitas98,8% ref:50-200, APC rezisztencia 4 ref:1,8 felett, proteinC aktivitas 92% ref:54-166, lupus anticoagulans szuroteszt negativ, leiden mutacio normal-de itt megjegyzeskent ez szerepel: "pv-r506Q mutaciot nem igazoltuk,az V-os faktor vad tipusu", PCRprothrombin normal, beta2gpi at szuroteszt,ELISA negativ, cardiolipin at szuroteszt negativ, protein S aktivitas 90% ref 59-118. Koszonom, ha segit, a protokollban egyebkent a problemamentes idosebb kismamaknak ajanlanak clexane0.4 injekciot, vagy aspirin protectet altalaban, ezek kozul nekem javallt Onok szerint valamelyik? koszonom szepen!
Kedves Szabó Anita !
Az átküldött leletek miatt nem kell Clexane-t alkalmazni, A folsav bevitelre kell odafigyelnie. Természetesen még százféle oka lehet annak, hogy a lombik program során alvadásgátló injekciót kellhet esetleg kapnia! Sajnos ennyi információ alapján nem tudom megmondani, hogy további kivizsgálás még kell-e, hisz azt sem tudom, hogy eddig még milyen vizsgálatok történtek.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Utolsó módosítás: 2017.06.28 11:48