Véradással nem csak segíthet másokon, de egészséges is
Bizonyára nem kell sokat magyarázni azt, hogy miért is érdemes időközönként véradásra járni. Azonban egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint azon túl, hogy ezzel akár életeket is menthetünk, még az egészségünket is óvjuk. Hogy pontosan miért, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
Kétszer gyakoribb a stroke a migréneseknél
A migrén már önmagában is kellemetlen betegség, hiszen nem ritka, hogy a kínzó fejfájás akár órákra, napokra tehetetlenné teszi az embert. Azonban kutatások szerint ennél nagyobb veszélyeket is rejthet magában, ugyanis a stroke kialakulásának kockázatát is megnöveli. A migrén és a szélütés kapcsolatáról Dr. Vida Zsuzsanna, a Trombózisközpont neurológus főorvosa beszélt.
Érszűkület szűrés - akár életet is menthet
Magyarország élen jár a szív-és érrendszeri megbetegedésekben, ennek ellenére nem elegendő azok száma, akik tüneteikkel időben orvoshoz fordulnak. Az érfal szerkezetének átalakulása már egészen fiatalon is elkezdődhet, ami később olyan betegségekhez vezethet, mint a stroke, a szívinfarktus vagy az érszűkület. Éppen ezért panaszok ...
Nem minden trombofíliásnak lesz feltétlenül trombózisa
Sokan, ha meghallják azt az orvosuktól, hogy trombofíliásak, akkor egyből látják magukat a kórházi osztályon, ahogy a szakemberek a leszakadt vérröggel próbálnak megbirkózni. Pedig ez a diagnózis nem egyenlő azzal, hogy a probléma be is következik. Hogy mit is jelent pontosan a trombofília, illetve, hogy ez milyen veszélyeket rejt magában, arról Dr. ...
Ne vegye félvállról a terhességi magas vérnyomást
A magas vérnyomás korunk népbetegségének számít. A hipertóniában szenvedő betegek életkilátásai rosszabbak, hiszen olyan szövődményekkel járhat, mint például a stroke, vagy a szívinfarktus. Az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel az állapot kordában tartható, de mi a helyzet a várandósokkal? A terhességi magas vérnyomásról, illetve annak kezelési lehetőségeiről Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.
Veszélyesebb a látáskieséssel járó TIA
A stroke előszobájának is nevezett TIA bár múló tünetekkel jár, fontos, hogy komolyan vegyük, hiszen súlyos problémákat is jelezhet. A betegség figyelmeztető tünetei jellegzetesek, ám egy nemrégiben készült japán tanulmány szerint amennyiben látászavarral is jár, sokan csak lassan részesülnek megfelelő ellátásban. Ennek miértjéről és veszélyeiről dr. Banga Péter, a Trombózisközpont érsebésze beszélt.
Karokban is lehet trombózis
A trombózissal kapcsolatban az emberek fejében az a kép él, hogy a lábakat érintő betegségről van szó. Ez azonban tévedés, hiszen az elzáródás kialakulhat olyan helyen is, amire először nem is számítanánk. Hogy mégis hol jelentkezhet trombózis, azt prof. Blaskó Györgytől, a Trombózisközpont véralvadási specialistájától tudhatjuk meg.
A magasvérnyomásnak nincs egyértelmű jele
Szinte nincs is olyan ember, aki ne halott volna még a magas vérnyomásról, ám sokan nem veszik komolyan, hiszen a neve nem olyan rémisztő, mint például egy Lyme-kór. De azért azt nem árt tudni, hogy a hipertóniának súlyos következményei vannak, ráadásul nem is egyszerű kiszúrni, hiszen jellemző tünetekkel nem rendelkezik, ahogyan azt dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistájától megtudhatjuk
Vigyázzon a terhességi visszerekkel
Terhesség során számtalan változás következik be a női testben, és sajnos előfordulhatnak olyanok is, melyek zavaró esztétikai gondot jelentenek. Ilyenek például a visszerek, mely sok kismama életét megkeserítik. Mitől alakulnak ki, és milyen szövődményekkel járhatnak, arról dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa beszélt.
Így öröklöd a trombózist!
Pontosan a trombózis-hajlamot. A trombózis kialakulásában több tényező is szerepet játszhat. Ezek közül vannak olyanok, amik ellen sokat tehetünk - odafigyelhetünk az életmódunkra, táplálkozásunkra. Azonban vannak olyan tényezők is, melyeket nem tudunk befolyásolni, ez pedig a genetika. Hogy ezen belül mi mindent érdemes tudni, és milyen mutációk okozhatnak trombózist, arról professzor Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.