A lombikprogram megkezdése előtt is szükség lehet a trombózishajlam vizsgálatára

Ha egy pár életébe egy évnyi rendszeres házasélet ellenére sem érkezik a várva várt gyermekáldás, akkor meddőségről beszélhetünk. Dr. Selmeczi Anna, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász szakembere szerint a sorozatos vetélések, valamint a lombikkezelés során a sikertelen beágyazódás hátterében is állhat trombózishajlam.

Online Bejelentkezés

Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Trombózishajlam és várandósság

-Trombózis a vér alvadászavara miatt alakul ki: ilyenkor a vénákban vérrög képződik, ami részben vagy egészében elzárhatja a vér útját. Ha a keletkezett vérrög leválik az ér faláról, a vérárammal tovasodródva bejuthat a jobb szívfélbe, majd onnan a tüdőbe, és életveszélyes állapotot hozhat létre. A trombofília, vagyis a trombózishajlam hátterében veleszületett és szerzett (az élet során kialakult) tényezők is állhatnak – mondja dr. Selmeczi Anna, aki hozzáteszi, hogy már önmagában a várandósság is hajlamosít vérrögösödésre, mert olyan élettani változások következnek be a várandós nő szervezetében, amitől a vér alvadékonyabbá válik. Ez pedig megnöveli a veszélyes vérrögképződés kockázatát az arra hajlamos kismamáknál. Bár a várandósság kapcsán a legtöbb embernek az alsó végtagban bekövetkezett mélyvénás trombózis jut eszébe, vérrög bárhol kialakulhat a szervezetben, így a placenta ereiben is – hangsúlyozza Selmeczi doktornő. A megtermékenyült petesejt beágyazódása egy bonyolult folyamat. A kifejlődött méhlepény érújdonképződés révén (vérerek kialakulásával) kapcsolja be a magzatot az édesanya vérkeringésébe, és biztosítja számára a fejlődéséhez szükséges oxigént és tápanyagokat. Ha azonban a kismamánál jelen van a trombózishajlam, a fejlődő erekben vérrögök jöhetnek létre, elzárva az utat az oxigén-és tápanyagellátás elől. Ilyenkor a magzat fejlődése leáll, a kismama elvetél, vagy korszülés jön létre.

A lombikkezeléseken is gondolni kell rá!

-A meddőség és a vetélés hátterében számos probléma állhat, az apai és anyai oldalról egyaránt: magzati kromoszóma-rendellenességek, hormonális problémák, immunológiai tényezők és vírusfertőzések mind-mind befolyásolhatják a vágyott teherbeesést – sorolja a szakember. Ha ismeretlen eredetű meddőséggel van dolgunk, vagy a korábbi vetélések okaira nem sikerült fényt deríteni, illetve a lombikkezelés során ismételt beágyazódási sikertelenség jelentkezik, akkor gondolni kell a trombózishajlamot fokozó mutációk vizsgálatára is! Szakirodalmi adatok alapján ugyanis tíz vetélésből egyet ezek okozhatnak. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket a trombotikus eseményeket sok esetben nehéz minden kétséget kizáróan bebizonyítani, a terhesség korai volta miatt. Sajnos a meddőségi kivizsgálásoknál ennek ellenére még mindig kevés figyelmet kap a fokozott trombóziskészség vizsgálata, pedig gyakran épp ez áll a sikertelen kezelések hátterében – mondja dr. Selmeczi Anna. Ráadásul a lombikkezelések során a petesejt termelődéséhez alkalmazott hormonterápia a véralvadási folyamatokra is komoly hatást gyakorol, és megemelheti a mélyvénás trombózis kockázatát. Emiatt már a tervezett lombikkezelés előtt fontos lenne trombofília szűrésen és rizikóbecslésen részt venni. Ha a lombikkezelésben részesülő kismamánál korábban már előfordult mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia, illetve a családjában voltak vagy vannak olyan elsőfokú rokonok, akik érintettek ezekben a betegségekben, mindenképpen szükséges lesz trombofília vizsgálatra.A lombikprogram megkezdése előtt is szükség lehet a trombózishajlam vizsgálatára - Trombózis- és Hematológiai Központ

Milyen faktorokat néznek meg a vérben?

-A trombofília vizsgálat vérvétel útján történik, és azt vizsgáljuk meg, hogy kinél van öröklött trombózishajlam-fokozódás. Több faktor vizsgálatára is sor kerül: a Leiden és Prothrombin-mutáció, MTHFR génhibái emelkedett homocisztein szinttel, a protein S és protein C, illetve az antitrombin alacsony szintje járulnak hozzá a trombózis fokozódásához. A kivizsgálás során a trombózishajlam fokozódását eredményező autoimmun betegség, az antifoszfolipid szindróma jelenlétét is vizsgáljuk, valamint a véralvadás fontos alapteszjei, a PI (protrombin idő), APTI (aktivált parciális tromboplasztin idő), TI (trombin idő) és a fibrinogén meghatározására is sor kerül.

-Amennyiben bebizonyosodik, hogy trombofília okozza a problémát, a lombikprogram indulásakor, a hormonkezelésekkel egy időben véralvadásgátló kezelésben is részesülni fog a kismama, illetve a hiányzó faktorok pótlása jöhet szóba. Emellett életmódbeli változtatásokat is javaslunk: az esetleges gyógyszeres kezelés mellett fontos a bőséges folyadékbevitel, a lábak vénás tornája és a második-harmadik trimeszterben kompressziós harisnya viselése. A diagnózist és a szükséges kezelést is minden esetben a véralvadási rendszerrel foglalkozó szakember állítja fel. A kismama hematológiai követésére pedig akár a gyermekágy végéig is szükség lehet – teszi hozzá dr. Selmeczi Anna, a Trombózis- és Hematológiai Központ orvosa.

 

Téma szakértője

Dr. Selmeczi Anna

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet  
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jó estét! Az öcsémnek fájt a lába, amivel el is ment az orvoshoz ott kivizsgálva azt mondták neki ,hogy trombózisa van 2 db vérhígítót adtak neki majd haza küldték.Aznap hajnalban fájlalta a mellkhasát.Ilyen tünetek már nagyon veszélyesek és mit lehet tenni mit tegyen?
    Kedves Tiborné!
    Forduljanak minél hamarabb szakorvoshoz kivizsgálásra, akút tünetek esetén sürgősségire.
    Üdvözlettel,
    Prof.Dr.Blaskó György
    kovács Tiborné

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    kedves és empatikus

    Állapotos vagyok és véralvadási zavarom van, ezért kerestem fel a Doktornőt. Hihetetlen kedves és empatikus, továbbá rendkívül alapos!
    Dr. Selmeczi Anna
    Dr. Selmeczi Anna
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2024.02.16 Utolsó módosítás: 2025.02.14