Daganatos betegség és vérszegénység: mire kell figyelni?

Daganatos betegség és kemoterápiás kezelés következtében gyakran lép fel az érintetteknél vérszegénység. Dr. Kárpáti Ágnes onkohematológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ orvosa elmondta, mit lehet tenni, hogy ezt megelőzzük, illetve kezeljük.

Ezért okoz a kemoterápia vérszegénységet

Daganatos megbetegedés esetén a daganat jelenléte miatt olyan változások indulnak el a szervezetben, melyek a vörösvérsejtek képződését csökkentik. A daganat típusától függően vérzések is felléphetnek a szervezetben, a vérvesztés miatt pedig tovább súlyosbodhat az anémia. Ha a beteg ebben az állapotban kezdi meg a kemoterápiát, a helyzet tovább romlik, a kezelés ugyanis roncsolja a vörösvértesteket és hátráltatja termelődésüket.

Erre kell figyelni a kezelés előtt

Daganat és kemoterápia is okozhat vérszegénységet.Ha valakinél diagnosztizálják a daganatos betegséget és kezelésként kemoterápiát javasolnak, fontos, hogy a megkezdése előtt ellenőriztesse, nincs-e vérszegénysége, amit kezelni kell. Ez sajnos egyáltalán nem ritka, az előbb említett okok miatt a daganatos betegek közel felénél kimutatható anémia, már a kezelés előtt is. Elhanyagolni pedig nem szabad, mert a kezeletlen anémia akár 40 százalékkal is ronthatja a túlélési esélyeket!

Laborvizsgálat segíthet dönteni

A daganatos betegeknél nagyon gyakori tünet a rossz közérzet, szédülés és a fáradtság. Ilyen panaszok a kemoterápiás kezelés után sem ritkák. Emiatt nehéz észrevenni, ha a háttérben egyéb ok, gyakran anémia is áll. Erre azonban már mindenképp gyanakodni kell, ha légszomj és szívritmuszavar is társul az említett panaszok mellé. Ilyen esetben – de kemoterápia megkezdése előtt és után egyébként is – javasolt laborvizsgálattal ellenőrizni a vérszegénységre utaló paramétereket.

Ne kezdjen egyedül vaspótlást!

A kemoterápia előtt vagy után végzett vaspótlás beállítását fontos, hogy szakember végezze! Egészséges személyeknél kialakult vaspótlás esetében sem mindegy, hogy elég a táplálkozással, táplálékkiegészítőkkel megoldani vagy vényre kapható készítményekre, esetleg intravénás vaspótlásra van szükség. A kezelőorvos a vaspótlás megállapításakor a laborparaméterek mellett figyelembe veszi a daganatos betegséget, a kemoterápiás kezelést és az esetleg szedett egyéb gyógyszereket és ennek megfelelően fog személyre szabott, biztonsággal alkalmazható kezelést javasolni.

Téma szakértője

Dr. Kárpáti Ágnes

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások:   Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor- úr/nő! Gyerekkorom óta van vérszegénységem. Vörösvérsejt, hemoglobin, hematokrit értékek mindig átlag alatt vannak minimálisan. Emiatt van valószínűleg alacsony vérnyomásom, illetve fáradékony vagyok. Vas hiányom viszont nincs. Arra egy teljes vas panelt néztek. Ami talán fontos lehet. Gyerekkoromban sokat voltam beteg, ami miatt elég sok antibiotikumot és lázcsillapítót szedettek velem. Aminek következtében vitiligo jelentkezett rajtam. Laktóz és gluténérzékenységem nagy valószínűséggel nincs, ami a felszívódást zavarhatná. Milyen vizsgálatokkal, vagy laborértékekkel lehetne kideríteni, hogy mi áll a vérszegénységem hátterében?
    Vérszegénység hátterében nagyon sok tényező szerepelhet. Konkrét vérkép eredmények alapján tud hematológus Önnek segíteni. Kérem jelentkezzen be Központunkba vizsgálatra.

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Bátran ajánlom a Doktornőt!

    Nyirokcsomó megnagyobbodással fordultam a Doktornőhöz, persze teljesn pánikban. De a Doktornő higgadtsága és őszintesége megnyugtatott. Szerencsére semmi komolyabb baj nem volt, és hála a gyors és alapos kivizsgálásnak ez hamar ki is derült!
    Dr. Kárpáti Ágnes
    Dr. Kárpáti Ágnes
    belgyógyász, hematológus
    Utolsó módosítás: 2020.04.30 10:03