A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Daganatos betegség és vérszegénység: mire kell figyelni?
Daganatos betegség és kemoterápiás kezelés következtében gyakran lép fel az érintetteknél vérszegénység. Dr. Kárpáti Ágnes onkohematológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ orvosa elmondta, mit lehet tenni, hogy ezt megelőzzük, illetve kezeljük.
Ezért okoz a kemoterápia vérszegénységet
Daganatos megbetegedés esetén a daganat jelenléte miatt olyan változások indulnak el a szervezetben, melyek a vörösvérsejtek képződését csökkentik. A daganat típusától függően vérzések is felléphetnek a szervezetben, a vérvesztés miatt pedig tovább súlyosbodhat az anémia. Ha a beteg ebben az állapotban kezdi meg a kemoterápiát, a helyzet tovább romlik, a kezelés ugyanis roncsolja a vörösvértesteket és hátráltatja termelődésüket.
Erre kell figyelni a kezelés előtt
Ha valakinél diagnosztizálják a daganatos betegséget és kezelésként kemoterápiát javasolnak, fontos, hogy a megkezdése előtt ellenőriztesse, nincs-e vérszegénysége, amit kezelni kell. Ez sajnos egyáltalán nem ritka, az előbb említett okok miatt a daganatos betegek közel felénél kimutatható anémia, már a kezelés előtt is. Elhanyagolni pedig nem szabad, mert a kezeletlen anémia akár 40 százalékkal is ronthatja a túlélési esélyeket!
Laborvizsgálat segíthet dönteni
A daganatos betegeknél nagyon gyakori tünet a rossz közérzet, szédülés és a fáradtság. Ilyen panaszok a kemoterápiás kezelés után sem ritkák. Emiatt nehéz észrevenni, ha a háttérben egyéb ok, gyakran anémia is áll. Erre azonban már mindenképp gyanakodni kell, ha légszomj és szívritmuszavar is társul az említett panaszok mellé. Ilyen esetben – de kemoterápia megkezdése előtt és után egyébként is – javasolt laborvizsgálattal ellenőrizni a vérszegénységre utaló paramétereket.
Ne kezdjen egyedül vaspótlást!
A kemoterápia előtt vagy után végzett vaspótlás beállítását fontos, hogy szakember végezze! Egészséges személyeknél kialakult vaspótlás esetében sem mindegy, hogy elég a táplálkozással, táplálékkiegészítőkkel megoldani vagy vényre kapható készítményekre, esetleg intravénás vaspótlásra van szükség. A kezelőorvos a vaspótlás megállapításakor a laborparaméterek mellett figyelembe veszi a daganatos betegséget, a kemoterápiás kezelést és az esetleg szedett egyéb gyógyszereket és ennek megfelelően fog személyre szabott, biztonsággal alkalmazható kezelést javasolni.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés vérszegénység kezelésére
Téma szakértője
-
Dr. Kárpáti Ágnes
- Szakterületek:
- belgyógyász, hematológus, onkohematológus
- Specialitások:
- leukémia,
- vérkép eltérések okának kivizsgálása,
- vérszegénység,
- limfóma,
- nyirokcsomó megnagyobbodás,
- trombocitopénia,
- ismeretlen eredetű lázas állapot kivizsgálása,
- másodszakvélemény, máshol kapott eredmények véleményezése,
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett).
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (telefonos)
Orvos válaszol
19 éves felnőtt nő vagyok .A véradásból többször kizártak az alacsony hemoglobin szint miatt.Szedtem vas tablettát de nem szívodott fel.Hol lehetne ezt kivizsgáltatni ,vérszegény vagyok-e?
Haematológus szakorvos segíthet önnek a kivizsgálásban. Központunkból Dr. Szélessy Zsuzsanna doktornőt ajánlom.
Üdvözlettel : Kelemen Edina
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Őszinte, megnyugtató
További véleményekMindennel nagyon meg voltunk elégedve. A recepciósok kedvessége,segítőkészsége nagyon jól esett. A Doktornő véleménye és őszintesége megnyugtató volt.