DIC: a véralvadási rendszer kártyavárszerű összeomlása

Ha a véralvadásban szerepet játszó tényezők kényes egyensúlya felborul, igen ritkán, de kialakulhat egy rendkívül súlyos, életveszélyes állapot, a DIC (disszeminált intravaszkuláris koaguláció). Az akut DIC mortalitása a 80 százalékot is elérheti, ezért gyors diagnózist és azonnali, szakszerű kórházi kezelést igénylő állapotról van szó – hívta fel a figyelmet Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ trombózis specialistája.

Online Bejelentkezés

Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Trombózis és vérzés egyszerre

A disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC) a véralvadási rendszer kaszkád rendszerszintű aktiválása miatt jön létre, abban az esetben, ha hirtelen nagy mennyiségű III-as faktor, az ún. szöveti thromboplastin kerül a keringésbe. Ilyen esetben egyszerre figyelhető meg trombózis és vérzés. A folyamat „gyújtózsinórja” minden esetben egy mögöttes egészségügyi probléma, vagy kóros folyamat. A DIC főként valamilyen komplikált szülészeti esemény (korai lepényleválás, visszamaradt placenta, eclampsia, HELLP szindróma, magzatvíz embólia, magzatelhalás) kapcsán szokott kialakulni, de gyakran társul rosszindulatú folyamatokhoz, daganatos betegségekhez, szepszishez is. Kiválthatja továbbá infekció (pl. meningococcus), súlyos szöveti károsodás (koponyasérülés, égés), májbetegség, valamint mérges kígyó marása is. A DIC kockázati tényezői között meg kell említeni a nagy műtéteket is – magyarázza Prof. Dr. Blaskó György. A folyamat lényege, hogy nagy mennyiségű szöveti tromboplasztin, a III-as faktor kerül a keringésbe, ami tízmilliószorosára fokozza a rendszer aktiválódását (nem 10, nem 100, 10 millió!) az alvadás aktiválódását, és a szervezetben sok helyen vérrögök keletkeznek. A folyamatos vérrögképződés miatt azonban a véralvadási faktorok és vérlemezkék (trombociták), amelyek normál esetben a vérzés elállításáért felelősek, gyorsan felhasználódnak, ez pedig fokozott, életveszélyt okozó vérzékenységhez vezet. Mindeközben az ún. mikrotrombusok miatt a fibrinolitikus rendszer is aktiválódik, és megpróbálja feloldani a véralvadás során keletkezett fibrint. A fibrinolizis eredményeképpen képződő ún. fibrin degradációs termékek nagymértékben gátolják a thrombin összes funkcióját. E komplex folyamat során egyfelől „elfogynak” az alvadási faktorok, a fibrinogén, másrészt a fokozott fibrinolízis miatt is vérzésveszély áll fenn. Ezért hívják az angolok a DIC-et egy másik röviditéssel úgy, hogy „death is coming” („jön a halál”). Ez már szakintézeti kezelést, sürgősségi ellátást, gyors diagnosztikát igényel.

–Sajnos valóban egy drámai jellegű eseményről van szó, ami nagy halálozással jár, ezért rendkívül gyors diagnózist és azonnali szakszerű kórházi kezelést igényel. Tehát a gyors diagnózis és az alapvető ok megszüntetése azonnal! – ez a legfontosabb. A DIC diagnózisát nehezíti, hogy egy meglehetősen heterogén állapot, ami sokféle tünettel jár – elsősorban az alapbetegségtől, valamint a trombózis és a vérzés egyensúlyától függően –, és nagyon sok függ attól, hogy a DIC-et melyik stádiumában „kapjuk el”. Ezért mindig ismételt alvadási vizsgálatokra van szükség.  Az akut DIC jellemzően hirtelen fellépő, gyakran kontrollálhatatlan vérzéssel jelentkezhet (pl. a szülést követően vagy egy injekció beadása után) a bőr, a nyálkahártya és a lágyrészek érintettségével. A vérzések felléphetnek a parenchymás szervekben, érinthetik a tápcsatornát és az idegrendszert is. Gyakoriak lehetnek a pontszerű bőrvérzések (petechia) és a vérzéses bőrtünetek (suffuiso, purpura). A DIC-ben szenvedő betegek laboratóriumi értékei is eltérőek lehetnek, ezek az értékek pedig csak egy pillanatnyi képkockát mutatnak meg nekünk egy nagyon gyorsan változó szisztémás folyamatból. A beteg állapota is viharos gyorsasággal változik, ezért tapasztalt kórházi team szükséges a megfelelő diagnózishoz, a páciens állapotának szoros monitorozásához és az azonnali több ponton történő beavatkozáshoz – hangsúlyozza a professzor.

A DIC kezelése

A DIC egy másodlagos következmény, a sikeres kezelés első és legfontosabb lépése azonban mindig a kiváltó ok megszüntetése. Daganatos betegség esetében a daganat azonnali eltávolítása szükséges, ha szepszis áll fenn, akkor kulcsfontosságú a hatékony antibiotikus ellátás; amennyiben pedig szülészeti esemény húzódik meg a háttérben, ennek megszüntetése a cél (pl. a szülés műtéti befejezése, s korai lepényleválás ellátása). A DIC kezelésének célja, hogy a véralvadási faktorok és vérkomponensek hiányának helyreállításával megakadályozzuk a további vérrögök kialakulását, és leállítsuk a vérzést, továbbá visszaállítsuk a károsodott szervi funkciókat. Ha sikeresen megállítottuk a vérzést, akkor is egy türelemjáték megvárni azt az időt, mire a máj a felhasználódott alvadási faktorokat pótolni tudja. Ha a vérlemezkék száma alacsony, vérlemezke-transzfúziót kap a páciens, az alvadási faktorok pótlására a friss fagyasztott plazma adásával reagálunk. Alacsony fibrinogénszint esetén szükség lehet az ún. krioprecipitátum (egy fibrinogénben gazdag anyag) transzfúziójára. Szükség esetén antithrombin készítményt (Kybernint) kap a beteg. Heparint azonban igen nagy körültekintéssel adunk a DIC-ben, önmagában kerülendő a fokozott vérzés veszélye miatt. Régebben sajnos nem volt más, ezért paradox módon a kisdózisú heparin a thrombin képződés stádiumában megállította az alvadást, és elkezdődhetett a máj működése az elfogyott alvadási faktorok pótlására.

–A DIC kontrollálása és gyógyítása elsősorban az állapot súlyosságától, a kórisme gyors felállításától és az elsődleges ok megfelelő kezelésétől függ. Az alapbetegség megfelelő kezelésével a DIC spontán, akár órákon belül megszűnhet, de még sokáig az akut vérzések egyik iskolapéldája marad. Csak e betegség megismerése révén van alkalmunk az véralvadás/fibrinolízis komplexitásának megfigyelésére: ezért szükséges a klinikusnak is a laborvizsgálatok gyors értékelése, és a sebész részéről pedig a gyors beavatkozás – mondja Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ trombózis specialistája.

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor úr! Szeretném megkérdezni őntöl ha viszérben felületes trombozisom volt szedhetem-e a norcolut tablettát? Köszönöm válaszát
    Kedves Anna !
    Nem ajánlatos szedni előzetes kivizsgálás nélkül . Kérje meg nőgyógyászát, hogy a minimális hormontartalmú gyógyszert írja fel .
    Üdvözlettel : Dr. Blaskó György

    Balaton Anna

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alapos és közvetlen

    Professzor úr rendkívül alapos, és ugyanakkor nagyon közvetlen ember, akinél nem érzi a páciens azt, hogy alárendelt szerepre van kárhoztatva. 
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2024.10.18 Utolsó módosítás: 2024.10.18