DIC- amikor a véralvadási rendszer összeomlik

A COVID-19 és az ellene alkalmazható bizonyos vakcinák témájához kapcsolódóan gyakran olvasni az ún. DIC nevű állapotról. Hogy pontosan mit is takar ez a ritka, ám életveszélyes szövődmény, azt prof. Blaskó Györgytől, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistájától tudtuk meg. 

Mi is az a DIC? 

A véralvadási rendszer magában foglalja a vérlemezkéket és az alvadási faktorokat. Normális esetben a véralvadási mechanizmus az érfal sérülése, vérzés esetén aktiválódik. Ennek eredményeként jön létre egy “vérrög dugó”, amely eltömíti a sérült területet. Ez a védőmechanizmus megakadályozza a nagyobb vérveszteséget különböző sérülések esetén. 

A diffúz intravasculario coaguláció (DIC) egy igen veszélyes és ritka klinikai szindróma, amelyet a véralvadási kaszkád rendszerszintű aktiválása vált ki. A DIC mindig szerzett, vagyis kell lennie egy kiváltó tényezőnek, mely a problémához vezet (pl.sokk, szepszis, rák, hasnyálmirigy gyulladás, fertőzés, toxikus anyagok, terhességi komplikáció, trauma).  

Ezek során nagy mennyiségű IIIas, ún. szöveti faktor kerül a keringésbe, ami erősen felfokozza az alvadás aktiválódását és ugyanakkor a fibrinolitikus rendszer is aktiválódik: tehát mindkét rendszer maximális aktivitással dolgozik- magyarázza a professzor. 

A DIC klinikai tünetei nagyon változóak, és az alapbetegségtől, valamint a trombózis és a vérzés közötti egyensúlytól függenek. 

A vérlemezkeszám lehet ekkor alacsony, különösen az akut szepszishez kapcsolódó DIC esetén. A trombotikus kockázat nem a vérlemezkeszám függvénye, és a trombocytopenia (vagyis az alacsony vérlemezkeszám) nem védi meg a beteget a trombózistól. Éppen ezért foglalkozni kell mind a trombózis mind a vérzés kockázatával. 

DIC esetén jelentős számú koagulációs faktor aktiválódik, ami több vérrög kialakulásához vezet különféle szervekben és szövetekben. Viszont ahogy képződnek a vérrögök, a véralvadási faktorok mennyisége csökken, mert elhasználódnak. Ez csökkenti a vér alvadási képességét és vérzéshez vezet (hipokoagulációs stádium). Jellemző, hogy a diffuz intravasculari coagulációra, azaz a DIC-re az angolok rögtön más nevet is adtak: death  is coming, azaz jön a halál. Igazán veszélyes kórkép, de szerencsére elég ritka. 

A DIC tünetei 

DIC véralvadásDIC megnyilvánulásai sokfélék lehetnek, ugyanis függenek az állapot stádiumától, a vérrögök/vérzés helyétől, valamint attól, mely szervek károsodtak. Felléphetnek a tüdőembólia tünetei (nehézlégzés, mellkasi fájdalom, véres köpet, szédülés), de olyan vérzéses panaszok is, mint a bőrön, illetve más szervekben megjelenő vérzések. 

A DIC diagnózisa és terápiája 

A DIC diagnózisa klinikai adatokon és laboratóriumi vizsgálatokon alapul. Különböző vizsgálatokra lehet szükség az alapbetegség és a felmerült szövődmények diagnosztizálásához. A kivizsgálás szükségességét és a vizsgálat gyakoriságát, mennyiségét a kezelőorvos határozza meg- mondja prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája. 

A kezelés lényege az új vérrögök kialakulásának megakadályozása, a vérzés leállítása, a véralvadási faktorok és vérkomponensek hiányának helyreállításával, valamint a szervi funkciók helyreállítása. Emellett igen fontos a kiváltó ok kezelése is. 

A diagnózishoz számos rutin és speciális vizsgálatra lehet szükség. Első és legfontosabb teendő a kiváltó ok felszámolása. Ameddig ez nem történik meg, csak átmeneti veszélyes tüneti kezelés folytatható. Tehát gyógyítani kell a sepsist, ki kell venni a halott magzatot stb.stb.. Ezek mind jól szervezett kórházi team-et igényelnek- mondja a professzor. 

A diagnózishoz szükség lehet: 

  • Teljes Vérkép (külön figyelmet fordítva a vérlemezkeszámra) 

  • Protrombin Idő  

  • Fibrinogén  

  • D-dimer 

  • APTI 

Amennyiben a vérlemezkeszáma alacsony, vérlemezke-transzfúzióra van szükség. Ha a plazma alvadási tényezői csökkennek, akkor azokat frissen fagyasztott plazmával lehet helyettesíteni. Ha a fibrinogén szintje alacsony, szükség lehet az ún. krioprecipitátum transzfúziójára, amely egy fibrinogénben gazdag anyag. Szóba jöhet még az antithrombin készítmény, a Kybernin adása is. Fontolóra kell venni továbbá a heparin adását, ám nagy óvatossággal: a heparin ugyanis egy ponton lezárja az aktivációs utakat és mód nyílik arra, hogy a máj a hiányzó faktorokat pótolja. Néha súlyos vérzést is okozhat.  

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó napot kívánok tisztelt doktor úr. Két mélyvénás trombozis volt 2017-2020 közt a bal lábamban.Pradaxa 150 szedek 1-1 /nap.Leiden heterozigota vagyok.Az orvosom szernt élethosszg kell szednem.Ön,mint nagyon ekismert orvos,mit tanácsol ?Köszönöm megtisztelő válaszát!
Kedves Nagy Irén!

Valóban a recidiváló thrombosis + thrombofilia eseteknél hosszabban antikoagulálunk. Viszont nem tudom a korát, így egyenlőre a napi 2x150 mg Pradaxa most megfelel, azonban egyéni az elbírálás és évente egy rizikófelmérésnek kell történnie. Minden jót kívánok!

Üdvözlettel:
Prof. Dr. Blaskó György

Nagy Iren

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

maximálisan elégedett vagyok

Maximálisan elégedett voltam mindennel. Fogadtatás, asszisztensek kedvessége,a Professzor Úr szakmai felkészültségével,beteghez való hozzáállása,vizsgálattal,tisztaság,időpont tartása....mindennel . Köszönöm.
Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2021.04.19 Utolsó módosítás: 2021.04.19