
Ezért érdemes versenyport előtt trombofília szűrést végeztetni
Életveszélyes is lehet a trombofília
Vannak olyan veleszületett állapotok, melyek jelentősen megnövelik a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét. Ilyen például a trombofília, mely genetikailag fokozott trombózis-készséget takar. Az állapotnak több fajtája is ismert, melyek lehetnek súlyosabbak (ezek A homozigóta formák) és enyhébbek is. Ez utóbbi esetben elég csupán a megfelelő életvitelre odafigyelni (sok folyadék, mozgás, egészséges étkezés), ám súlyosabb esetben akár gyógyszeres kezelésre is szorulhat az illető, máskülönben igen nagy eséllyel lép majd fel trombózis a beteg életében. Ennek nagy veszélye, hogy ha a keletkezett vérrög leszakad, úgy a véráramba kerülve leszakadhat, és olyan létfontosságú szervekhez kerülhet, mint pl. az agy vagy a tüdő.
Leggyakoribb trombofíliák
- Leiden mutáció
- MTHFR mutáció
- ProteinS/C alacsony szintje
- Kevés antithrombin
- stb.
A versenysport fokozza a rizikót?
Egyértelműen ki lehet kijelenteni, miszerint a sportolók nagyobb rizikónak vannak kitéve, hiszen teljesítményük, fizikai fittségük többszöröse a normálisnak. Ha van egy rejtetett genetikai eltérésük, az az alvadás mechanizmusai, szabályozása, visszajelzései (feed-back) alapján gyorsan trombózist és tüdőembóliát okozhat. Gyakran ez áll a sportolók hirtelen halálesete hátterében- mondja a szakember.
Ráadásul a fokozott terhelés, a dehidratáció, hosszú utazások és a sérülések mind megnövelik a trombózis esélyét. Ez főleg akkor nagyon veszélyes, ha az illetőnél valamilyen trombofília is jelen van. Sajnos gyermekkorban a sportolni vágyókat nem szűrik általános jelleggel az állapotra, pedig igen fontos lenne, főleg akkor, ha hivatásszerűen szeretné végezni az adott sportágat.
Egy tizenéves gyermeket meg lehet győzni arról, hogy ne űzzön versenysportot, ha trombofiliás! Ezért kell ezt a szűrést fiatal korban, minél tágabban elvégezni- mondja prof. Blaskó György, aki szerint súlyos trombofília esetén érdemes eltanácsolni a pácienst a versenysporttól, hiszen az számára akár életveszélyes is lehet.
Egyetlen vérvétellel megmenthető az élet
Hogy kinél van jelen genetikailag fokozott trombózishajlam, arról egy egyszerű vérvétellel lehet megbizonyosodni. Erre főleg akkor van szükség, ha a sportolni vágyó családjában előfordult már trombózis vagy tüdőembólia. Amennyiben beigazolódik valamilyen genetikai mutáció, úgy szakemberhez kell fordulni, aki az eredményeket és az illető teljes anamnézisért figyelembe véve fontos tanácsokkal szolgálhat a sportolást illetően.
Téma szakértői
Orvos válaszol
Augusztus 23-án két oldali tüdöembóliát diagnosztizáltak nálam valamint tüdö infarktust. Kérdésem az lenne hogy nennyi idö múlva lehet elvégezni a hematologiai vizsgálatot amiből kiderülne hogy mi okozhatta ugyanis Kecskeméten csak januárban akarják ezt vállalni, viszont szeretnék minél hamarabb visszatérni a sporthoz és fontos lenne hogy ez örökletes vagy csak a fogamzásgátló okozta.Esetleg felketeshetem az Intázetet mielőbbi vizsgálat céljából. Beutalóval rendelkezem. Köszönöm a segitséget!
A tüdőemboliát követő 3 hónap múlva! Ne reménykedjen abba, hogy hamar visszatérhet a sporthoz. Nov. 23 utáni első csütrötökön, vagy pénteken várjuk a Trombózis Központban összes zárójával és leletével, de előtte egy héttel függessze fal az alvadásgátló tablettát és adjon magának bőr alá Clexane-t (a testsúlyának megfelelő dózisban (a súlyát sajnos nem írta meg)
Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Komolyan odafigyelt
További véleményekA megbeszélés igen kellemes hangulatban telt. A Professzor úr ugyanakkor komolyan odafigyelt minden kérdésre. Ilyennek kellene lennie minden orvos-beteg kapcsolatnak. Nem éreztem azt, hogy sürgetnének, igazán feszültségmentes találkozás volt.