A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Ezért érdemes versenyport előtt trombofília szűrést végeztetni
Életveszélyes is lehet a trombofília
Vannak olyan veleszületett állapotok, melyek jelentősen megnövelik a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét. Ilyen például a trombofília, mely genetikailag fokozott trombózis-készséget takar. Az állapotnak több fajtája is ismert, melyek lehetnek súlyosabbak (ezek A homozigóta formák) és enyhébbek is. Ez utóbbi esetben elég csupán a megfelelő életvitelre odafigyelni (sok folyadék, mozgás, egészséges étkezés), ám súlyosabb esetben akár gyógyszeres kezelésre is szorulhat az illető, máskülönben igen nagy eséllyel lép majd fel trombózis a beteg életében. Ennek nagy veszélye, hogy ha a keletkezett vérrög leszakad, úgy a véráramba kerülve leszakadhat, és olyan létfontosságú szervekhez kerülhet, mint pl. az agy vagy a tüdő.
Leggyakoribb trombofíliák
- Leiden mutáció
- MTHFR mutáció
- ProteinS/C alacsony szintje
- Kevés antithrombin
- stb.
A versenysport fokozza a rizikót?
Egyértelműen ki lehet kijelenteni, miszerint a sportolók nagyobb rizikónak vannak kitéve, hiszen teljesítményük, fizikai fittségük többszöröse a normálisnak. Ha van egy rejtetett genetikai eltérésük, az az alvadás mechanizmusai, szabályozása, visszajelzései (feed-back) alapján gyorsan trombózist és tüdőembóliát okozhat. Gyakran ez áll a sportolók hirtelen halálesete hátterében- mondja a szakember.
Ráadásul a fokozott terhelés, a dehidratáció, hosszú utazások és a sérülések mind megnövelik a trombózis esélyét. Ez főleg akkor nagyon veszélyes, ha az illetőnél valamilyen trombofília is jelen van. Sajnos gyermekkorban a sportolni vágyókat nem szűrik általános jelleggel az állapotra, pedig igen fontos lenne, főleg akkor, ha hivatásszerűen szeretné végezni az adott sportágat.
Egy tizenéves gyermeket meg lehet győzni arról, hogy ne űzzön versenysportot, ha trombofiliás! Ezért kell ezt a szűrést fiatal korban, minél tágabban elvégezni- mondja prof. Blaskó György, aki szerint súlyos trombofília esetén érdemes eltanácsolni a pácienst a versenysporttól, hiszen az számára akár életveszélyes is lehet.
Egyetlen vérvétellel megmenthető az élet
Hogy kinél van jelen genetikailag fokozott trombózishajlam, arról egy egyszerű vérvétellel lehet megbizonyosodni. Erre főleg akkor van szükség, ha a sportolni vágyó családjában előfordult már trombózis vagy tüdőembólia. Amennyiben beigazolódik valamilyen genetikai mutáció, úgy szakemberhez kell fordulni, aki az eredményeket és az illető teljes anamnézisért figyelembe véve fontos tanácsokkal szolgálhat a sportolást illetően.
Téma szakértői
Orvos válaszol
Idén töltöm a 30. életévem.
Tavaly szeptember 17én autóbalesetet szenvedtem, mely során bal térdem külső része zúzódott. Javasolt terápia jegelés és polcolás volt, melyet be is tartottam, tekintettel arra hogy az említett területen halvány fekete véraláfutás keletkezett. A balesetet követő 6.héten a jobb combom belső részén kialakult egy flebitiszem, melyet csak 1 hét után vettek észre, mikor már nem tudtam járni.(korábbi orvosi válasz a panaszomra a kórházban: " vagy véna vagy szalag, de ne gondoljunk a legrosszabra, kezeljük szalagként és majd hátha elmúlik. Ha nem akkor SoS SBO"). 4 hetet voltam otthon a flebitiszemmel, fraxiparine 0,6-ot szúrtam. Ez év januárjában mélyvénás trombózisom alakult ki a bal térdhajlatom(vádli felső része) környékén. Az angiológus 6 hónap tartós vérhígitó kúrát írt elő. Warfarin(néha Marfarin) 5 mg. tablettát szedek január 17 óta, azonban az INR szintem minden hónapban(havonta járok ellenőrzésre) egyre alacsonyabb(január:2,6. Február:1,5. Március:1,7. Április:1,6.) annak ellenére, hogy minden hónapban emelve van az adagom. Jelenleg napi 7,5 mg az adagom.
Hivatásos rendőr vagyok lassan 10 éve és az a problémám, hogy a csapatorvosom nem hajlandó alkalmas minősítést adni, amíg le nem állok a gyógyszer szedésével. A balesetem előtt soha nem volt semmilyen véralvadási vagy szív és érrendszeri panaszom. Családomban soha nem volt trombózis.
A csapatorvos, (aki belgyógyász) szerint nincs összefüggés a baleset és a trombózis között mivel az egyik sérülés a másik pedig betegség.
Lehetséges, hogy életem végéig szednem kell majd a gyógyszert és ezzel elveszítem a munkám és mindent, amiért egész életemben tanultam és amit elértem?
A csapatorvosom szerint annyi a megoldás az alkalmas minősítésemre, hogy hagyjam abba a gyógyszer szedését.
Lehetséges lenne valamilyen alternatív módszer, vagy a gyógyszerem saját felelősségre történő megszakítása?
Válaszát előre is köszönöm.
Nagyon rosszul áll a betegségéhez. !!!. Mivel volt mélyvénás trombózisa a Marfarinra/Warfarinra szüksége van addig, amíg meg nem gyógyul!. A kezelésének módja rossz: az INR-nek 2,5 - 3,5 között kell állandóan lenni !. A csapatorvosát nem is értem: egy ilyen betegség nem jelenthet állásvesztést, Ha meggyógyul a trombózis, újra dolgozhat. Mivel a részleteket nem ismerem, kérem tanácsadásra jelentkezzen be a Trombózis Központba, de minden iratát hozza magával.!
Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas szakmai színvonal
További véleményekNagyon elégedett vagyok. A professzor úr magas szakmai színvonalon kezel évek óta. A beteg felé: humánus, segítőkész , kedves, őszinte. Mind emberileg, mint szakmailag teljesen elkötelezett.