Fogamzásgátlás trombózis után- mit válasszak?

A hormonális fogamzásgátlók köztudottan megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét, ezért ha már valakinél előfordult mélyvénás trombózis, úgy abban az esetben fokozott odafigyelést igényel a jövőben a nem kívánt terhesség elleni védekezés. Hogy mire fontos ekkor ügyelni, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.

Veszélyes hormonkészítmények

A hormonális változások igen nagy veszélyt jelentenek trombózis szempontjából. Ez nem csupán a várandósság idejére értendő, hanem a fogamzásgátlók és egyéb hormonális készítmények alkalmazására is. Ezek ugyanis fokozzák a vér alvadását, mégpedig úgy, hogy gátolják az antitrombin nevű fehérje szintézisét, ami pedig gátolná az aktív véralvadási faktorok hatását. Éppen ezért –különösen, ha az illető egyéb trombózis-provokáló faktorral is rendelkezik - a hormonális szerek használata igencsak megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét. Ezen kívül a hormonális fogamzásgátlók a fibrin oldódásának gátlásával is a trombózis irányába hatnak.

Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája szerint a legideálisabb az lenne, hogy még a tabletták – és egyéb hormontartalmú készítmény/eszköz- alkalmazása előtt elvégeztetnének azok trombofília szűrést, akiknek családjában előfordult már trombózis.  Ekkor ugyanis fény derülhetne azokra a genetikai mutációkra, zavarokra, melyek fokozzák a trombózishajlamot, így elkerülhető lenne az állapot.

Azonban ha ez nem történik meg, úgy életveszélyes mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia alakulhat ki. Amennyiben ez bekövetkezik – akár fogamzásgátló miatt, akár nem-, fontos, hogy mindenképp szakemberrel egyeztessen arról, milyen védekezési módszert válasszon, hiszen ha már egyszer bekövetkezett a baj, úgy megnő annak ismétlésének az esélye!

Végérvényesen le kell mondani a fogamzásgátló tablettákról?

Trombózis után felmerülhet a kérdés, hogy onnantól már egyáltalán nem lehet nyúlni fogamzásgátló tablettákhoz, vagy bizonyos esetekben megengedett?

A fogamzásgátló tabletták trombózis okozó képességére már korán fény derült. E gyógyszerek fejlesztését un. „generációk” szerint nevezzük el, vannak első-, másod-, és harmad-, negyedik generációs szerek a hormontartalomtól és annak vegyi származékaitól függően. Érdekes módon a „legtrombogénebbek” a második generációs szerek, a harmadig generációs szerek alkalmazásától már kevesebb trombózis várható. A negyedig generációsoknál újra kissé magasabb a rizikó- mondja prof. Blaskó György.

Amennyiben előfordult már valakinél thromboembóliás esemény, úgy ritka kivételektől eltekintve érdemes hormonmentes módszereket választani, hiszen egy korábbi trombózis jelentős provokációs tényezőnek számít egy ismételt trombózis szempontjából- mondja a szakértő. Még az alacsony hormontartalmú készítményeket is kerülni célszerű. Sajnos azok a méhen belüli eszközök, tapaszok, esetleg injekciók is kerülendőek, melyek hormontartalmúak!

Szerencsére ma már igen sok lehetőség közül lehet választani, hiszen a gumióvszer mellett léteznek ma már igen hatásos spermicid készítmények, hormonmentes spirál, pesszárium is, melyekkel elkerülhető a nem kívánt terhesség.

Amennyiben még nem fordult elő vérrögösödés, ám igazoltan trombofíliával küzd az illető, úgy egyéni elbírálás függvénye, hogy szedhet-e fogamzásgátló tablettát a beteg. Ezt ugyanis befolyásolja az, hogy milyen súlyosságú a zavar, dohányzik-e, van-e egyéb olyan betegsége, mely fokozza a trombózishajlamot (pl. diabetes, pitvarfibrilláció), rendelkezik-e túlsúllyal, stb. Ha nem jelentős ez az un. „rárakódásos” rizikó, úgy az orvos újabb, alacsony hormontartalmú készítményeket javasolhat, melyek sokkal kisebb rizikóval rendelkeznek trombózis szempontjából, mint az első generációs készítmények.

További híreink>>>

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! 12 évvel ezelőtt császármetszés után mélyvénás trombózist kaptam. Genetikai vizsgálattal Leiden heterozigóta igazolódott, azóta Syncumart szedek. Nem végzek ülőmunkát, sportolok, futok,tornázok. 5 héttel ezelőtt egyik futásom után nem tudtam lábra állni. Majd elkezdett fájni a jobb alsó lábszáram ott,ahol 12 évvel ezelőtt a mélyvénás trombózisom volt. Nyomásra igen érzékeny volt. Viszont nem dagadt és nem volt piros sem. Visszerek nem látszódnak a lábamon. Elmentem a sürgősségire,ahol Doppler UH és D -dimerrel kizárták a mélyvénás trombózist. Azt mondták izomgyulladás, szedjek fájdalomcsillapítót, jegeljem,majd elmúlik. Mivel lábam 5 hét után is ugyanúgy fájt,háziorvosom kért egy ujabb ultrahangvizsgálatot,mellyel a lágyrészek esetleges gyulladását nézték volna meg. Ott nem találtak semmit, viszont a lelet így hangzik"Jobb lábszár kp. mediális részén a popl.perforans ágának megfelelően a véna lumenét nem friss trombusmassza tölti ki". E miatt elküldtek egy újabb vérvételre ,ahol a D-dimer érték már kicsit megemelkedett szintet mutatott. 5 hét alatt 380-ról 520-ra emelkedett. Dg.:Trhomboplebithis superfic. extr. inf. l.d. Felületi véna "trombózissal" elkezdtek kezelni. Clexan napi 1* 0,6ml és fájdalomcsillapítás. Viszont olvastam,hogy a magas D-dimer érték gyulladásos folyamattól is emelkedhet. Kérdésem az,hogy valóban biztos e hogy ez trombózis? Érdemes lenne e megmutatnom magam egy érsebésznek? Eltarthat e ilyen sokáig a fájdalom?(Fájdalomcsillapító szedése mellett mióta szúrom magam enyhült a fájdalom ugyan,de fájdalomcsillapító hatása kimegy a fájdalom kissé visszajön, illetve zubogást érzek ott). Válaszát előre is köszönöm: Veres Klára

Elsősorban UH-val Duplex Dopplerrel igazolni kell, hogy valóban van-ethrombosis, a D-Dimer prediktiv értéke magas, A napi 1x adott LMWH meg kevés, mert 2x kellene adni. Elég zavaros a történet. Az én véleményem az, hogy a tüdőembolia megelőzése érdekében mégis csak thrombosisként kellene a helyzetet felfogni (az fáj ilyen tartósan) és meg kellene kapnia a teljes LMWH dózist, majd át kell térni szájon át szedhető szerre, és azt szedni legalább két évig. Az érsebész sem nyilatkozik Duplex Doppler nélkül. Valóban a D-Dimer gyulladásokban emelkedik, de hol van Önnek a gyulladása? Én az ön helyében thrombosisnak fognám fel és a szakma szabályit tartatnám be orvosommal. Ez a legegyszerűbb.
Üdvözlettel : Dr.Blaskó György

Veres Klára

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elvárásaim feletti

Az intézmény és a doktor úr is az elvárásaim felett teljesített. Sajnos országszerte jellemző, hogy még ha magánrendelést is vesz igénybe az ember, nem foglalkoznak vele többet, alaposabban vagy kedvesebben, mint OEP-támogatta szakrendeléseken. Itt viszont valóban úgy éreztem, hogy amiért jöttem megkaptam. Más tapasztalataimmal ellentétben a doktor úrnál nem 5-8 percet töltöttem, hanem csaknem fél órát. Úgy éreztem valóban segíteni szeretne és készséggel válaszol bármilyen kérdésemre, ténylegesen foglalkozik velem. A recepció munkatársai az intézményben töltött idő alatt végig készségesek, kedvesek, közvetlenek és segítőkészek voltak.
Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2017.07.19 Utolsó módosítás: 2017.08.11