A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Hullik a hajam a véralvadásgátlótól! Van rá megoldás?

Hullik a hajam a véralvadásgátlótól! Van rá megoldás?

Dr. Szélessy Zsuzsanna Létrehozva: 2017.05.18 Módosítva: 2019.04.11

A véralvadásgátlók alkalmazása életmentő jelentőséggel bír. Akinek már volt trombózisa, tüdőembóliája, annak hosszabb-rövidebb ideig alvadásgátló tablettát kell szednie. Ráadásul akinek emellett súlyosabb a trombózisra való hajlama (trombofília), vagy szívbetegsége van, annak gyakran egész életében szednie kell ezen készítményeket- nélkülük az illetőnél jelentős mértékben fennáll az ismételt vérrög, embólia kialakulásának esélye. Olykor a gyógyszer szedésével olyan mellékhatások jelentkezhetnek, mint pl. a hajhullás. Hogy, hogy lehet a problémát kiküszöbölni, arról dr. Szélessy Zsuzsannát, a Trombózisközpont hematológus főorvosát kérdeztük.

Problémák véralvadásgátlók szedése során

A véralvadásgátlók – akárcsak az összes más gyógyszer- alkalmazásuk során különböző mellékhatásokat is okozhatnak. Természetesen ezen készítmények vérzéses szövődményeket produkálhatnak: ilyen az erős, elhúzódó menstruációs vérzés, bőr alatti bevérzések, esetleg véres vizelet, orrvérzés. Legrosszabb esetben súlyosabb belső vérzések is felléphetnek, mint a gyomor és bélrendszeri vérzések, ezért már a vérzékenység legkisebb jele esetén is ki kell hagyni az alvadásgátló tablettát és azonnali orvoshoz kell fordulni.  A szakemberrel tudatni kell, hogy mi a neve gyógyszernek és hány mg-t szed a beteg, továbbá, hogy mikor vette be utoljára. A régi típusú gyógyszerek esetén azonnal INR-fognak nézni, az új típusúak szedésénél nincs mindegyiknél közvetlen laborkontroll, több leletből vonnak le következtetést a véralvadásra vonatkozóan.

Érdemes tudni, hogy antikoaguláns – vagyis véralvadásgátló- szedése az arra érzékenyeknél allergiás reakciót (pl. csalánkiütés) is kiválthat, valamint csontritkulás is szerepelhet a mellékhatások között. Szerencsére a súlyos mellékhatások ritkák, viszont annál gyakoribbak a következők: hányinger, hányás, vashiány (a gyakori vérzések miatt), hajhullás.

Gyakori probléma a hajhullás

A hajhullás elég gyakori panasz a betegeknél, melyet kiválthat maga a véralvadásgátló közvetlenül, valamint az alkalmazása során kialakuló vérszegénység. Amennyiben vérvétel igazolja, hogy ez utóbbi a hajhullás forrása, úgy az INR beállítása, a gyógyszer dózisának csökkentése és vaskészítmény szedése megoldást jelenthet, ám ha a készítmény váltotta ki a problémát, akkor más antikoagulánsra való áttérés megszűntetheti a kellemetlen panaszt- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa, aki hozzátette, a vérzések miatt fellépő vashiányból adódó hajhullás a gyakoribb eset.

Mit lehet tenni?

Ahogy már említettük, első körben el kell dönteni, hogy vashiány vagy a készítmény közvetlenül okozza a hajhullást. Ezt vérvétel útján lehet kideríteni, és ha bebizonyosodik a vashiány, úgy mindenképp tisztázni kell a vasvesztés okát (a vérzés forrását) és ellenőriztetni kell az INR értéket (kumarinok esetében), mivel ha a véralvadás és a vérzékenység egyensúlya ez utóbbi irányában tolódik el, akkor annak akár súlyos következményei is lehetnek. Éppen ezért fontos, hogy az INR optimális értékét mindig orvos állapítsa meg. Nem mindenkinek a 2,5-3,5 a jó INR érték, hisz ez függ a betegségtől, az életkortól, kísérő betegségektől.

Előfordulhat, hogy az INR-t nem lehet megfelelően és tartósan beállítani, vagy a szövődmények kialakulása miatt más készítményre szükséges áttérni. Dr. Szélessy Zsuzsanna szerint az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) erre remek megoldást nyújtanak, hiszen ekkor nincs szükség rendszeres INR ellenőrzésre, ráadásul a vérzéses szövődmények kialakulásának esélye is kisebb, így vashiány fellépésének rizikója is minimális.

Amennyiben nem vashiány, hanem maga a gyógyszer egyik mellékhatása a hajhullás, úgy szintén segíthet egy másik szerre való áttérés, ugyanis megfigyelték, hogy leggyakrabban a kumarin származékok okozzák a kellemetlen panaszt.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvosnő,
Sugár és kemoterápián vagyok túl,ezek után vettem észre,hogy ellilul pár ujj a lezemen a hideg hatására. Ez nem lenne probléma viszont az egyik ujjam folyamatosan lila ,fáj egy már egy kisebb helyen sötétlilává vált. Aggódom nehogy elhaljon az ujjpercem. Köszönöm a segítséget. Tisztelettel. Mányó Kata

Dr. Szélessy Zsuzsanna
Dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus, belgyógyász
Kedves Mányó Katalin !
Bocsánat a késői válaszért. Csak remélni tudom, hogy már megmutatta az ujját egy sebésznek. Valószínű artériás érszűkület, embólia okozza a panaszát, amit muszály kezelni minél előbb.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximális kedvesség

Nagyon tetszik a recepciós hölgyek kedvessége, emberközpontúsága, mindig készséggel válaszolnak a feltett kérdésekre. Szélessy Zsuzsanna doktornővel is teljes mértékben elégedett vagyok, minden kérdésemre mindig türelmesen és kedvesen válaszol, biztos, hogy ajánlani fogom másnak is, ha alkalmam adódik rá. A vérvételt végző hölgy is nagyon-nagyon kedves volt, minden ilyen helyre ilyen kedves embereket kívánok és köszönöm! :) 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A fiataloknak csupán kevesebb mint a fele venne részt trombózis rizikó vizsgálaton

A fiataloknak csupán kevesebb mint a fele venne részt trombózis rizikó vizsgálaton

A trombózis rizikó vizsgálat egyre elterjedtebb manapság- ez nem is meglepő, hiszen több olyan kóros állapot, betegség is létezik, melyek megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét. Mivel a mélyvénás trombózis viszonylag gyakori problémának számít, így a megelőzése egyre jobban a köztudatba kerül, ahhoz viszont tudni kell, kiket veszélyeztet a legjobban. Hogy pontosan kiket, azt prof. Blaskó Györgytől, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistájától tudtuk meg a Trombózis Világnapja alkalmából, ahogy azt is, hogy kik azok, akik a leginkább és a legkevésbé vennének részt hasonló vizsgálaton. 

További részletek
Mikor gyanakodjak limfómára nyirokcsomó megnagyobbodás esetén?

Mikor gyanakodjak limfómára nyirokcsomó megnagyobbodás esetén?

A nyirokcsomó megnagyobbodása gyakori tünetnek számít, hiszen a fertőzésekkel szembeni védekezés fontos hálója a nyirokcsomó. Azonban, ha látszólag minden ok nélkül tapintunk ki magunkon duzzadt nyirokcsomókat, akkor sokszor pánikba esünk hiszen az egyik gyakori rosszindulatú hematológiai daganat, a limfóma tünete is lehet. Dr. Kárpáti Ágnest, a Trombózis-és Hematológiai Központ onkohematológusát arról kérdeztük, vajon mikor gyanakodjunk súlyos betegségre nyirokcsomó megnagyobbodás esetén. 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Facebook csoportjaink

Prima Medica Egészséghálózat