A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Gyógyszeres kezelés beállítása
A gyógyszeres kezelés célja a vérrögök kialakulásának megakadályozása melyhez nagyfokú jártasság szükséges, mind a trombózis kezelésében mind a gyógyszeres kezelés beállításában. A véralvadásgátlók egyre modernebbek, így orvosi kontroll mellett lehetőség van az újabb típusú, kevesebb mellékhatással rendelkező véralvadásgátlókra átállni.
A gyógyszeres véralvadásgátlás lehetőségei:
- K-vitamin antagonisták, kumarinok
- Új orális alvadásgátló szerek (NOAC)
- Kis molekulasúlyú heparinok (LMWH)
- Acetilsav tartalmú készítmények
Régebbi típusú kumarin származékok
Véralvadásgátlásban hagyományos módszernek számít a kumarin származékok használata.
Kumarinok alkalmazásakor a számos kellemetlen mellékhatás mellett számolni kell az INR érték állandó monitorozásával is.
A kumarin útja a szervezetben
A kumarinok jelentős hányada (90-95%) fehérjéhez kötődik a vérben és csak a fennmaradó 5-10% fejti ki a kívánt hatást. Azok a vegyületek, melyeknek nagy a fehérjekötő kapacitásuk (pl. NSAID), könnyen leszoríthatják onnan őket, ezzel fokozva a vérzéses szövődmények kialakulását.
Kumarin származékok szövődményei
A kumarin típusú orális antikoagulánsok leggyakoribb mellékhatásai a vérzéses szövődmények ( hematóma, orrvérzés, fogínyvérzés, véres köpet, véres vizelet).
Fontos, hogy tisztában legyünk vele, milyen gyógyszerek okozhatnak kölcsönhatásokat
Az orális véralvadásgátlót szedő betegek esetében nemcsak a vényköteles gyógyszerek, hanem számos esetben a vény nélkül kapható készítmények is okozhatnak gondot. Egy 2008-as felmérés szerint a magyar, gyógyszeres kezelésben részesülő emberek közel egyharmada nem is hallott arról, hogy az acenokumarol-kezelés ( Itthon kapható véralvadásgátló) során bizonyos gyógyszereket, táplálék-kiegészítőket csak orvosi engedélyével szedhet. A felmérés arra is rávilágított, hogy az acenokumarolt szedő betegek 48%-a fogyaszt vény nélküli gyógyszert vagy gyógyhatású készítményt orvosa tudta nélkül: táplálék-kiegészítőt 12%, Algopyrint 34%, aszpirint 11% és paracetamolt 21%.
Kapcsolódó tartalmak, melyek érdekelhetik Önt: |
Syncumar diéta
A véralvadásgátló kezelés hatékonyságát nagyban befolyásolja a táplálékkal bevitt K-vitamin mennyisége is. A kezelés beállítása és nyomon követése során figyelembe kell venni a páciens étkezési szokásait is.
K-vitamint jelentős mennyiségben tartalmazó ételek:
- májból és tojásból készült ételek
- zöldségek, gyümölcsök (spenót, karfiol,brokkoli, káposzta,saláta, eper, málna, szója)
Akár naponta többször is fogyaszthat K-vitamin tartalmú ételeket, de lényeges, hogy ne térjen el nagy mértékben ezektől (pl.: eperszezon).
Véralvadásgátló szedése mellett tartandó diétáról itt olvashat többet.
INR beállítás:
A véralvadásgátlók hatását ellenőrizni kell! A mélyvénás trombózison vagy tüdőembólián átesett betegek túlnyomó többsége tartós alvadásgátló kezelésre szorul. Ez a kezelés a tanácsolt minimális odafigyelés és életfegyelem mellett tartósan fenntartható, de rendelkezik néhány fontos sajátossággal.
Az INR beállításról itt olvashat többet
Új típusú véralvadásgátlók (NOAC)
A régebbi típusú (kumarin) készítményekkel sajnos sok negatív következmény is járt, melyek a mindennapokban sok kellemetlenséget okozhattak a betegeknek. Az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC) számtalan előnyüknek köszönhetően egyre többen alkalmazzák és térnek át rájuk a régi típusú készítményekről.
A NOAC előnyei
- A régi típusú kumarin-származékokkal szemben az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) előnye, hogy esetükben nincs szükség folyamatos INR monitorozásra, bár időszakos vérkép, vese- és májfunkció vizsgálatot célszerű végezni. Szükség lehet erre, ha a pácensnél idő közben kialakul bármilyen vese-, illetve májbetegsége,vagy ha a beteg bármilyen mellékhatást tapasztal (pl. erősebb menstruációs vérzés, véres vizelet, vérző fogíny, kék-zöld foltok a bőrön). Lehetőség van a monitorozásra azok számára is, akik ezt megszokták a régi típusú véralvadásgátlók szedésekor.
- A NOAC szereknél létezik gyorsan ható antidótum (a szer hatását felfüggesztő anyag)
Kinek javasolt a gyógyszerváltás?
Számos előnyük miatt ma már majdnem mindenkinek a NOAC típusú véralvadásgátlók alkalmazását javasolják a régi típusú kumarin származékok helyett.
- A NOAC szedése javasolt azoknak is, akiknél a korábbi gyógyszerek kellemetlen mellékhatásokat okoztak. (pl.: fokozott hajhullás)
- Akinek az életvitele, foglalkozása olyan, hogy nem tud megjelenni a rendszeres INR kontrollokon, esetleg a „K” vitamin tartalmú ételekre történő odafigyelés okoz gondot, nekik is megfelelő megoldást jelent a NOAC használata.
Érdeklődjön a Trombózis- és Hematológiai Központ asszisztenseinél, hogy a gyógyszer bevételhez képest mikor van szükség vérvételre, annak érdekében, hogy megfelelően értékelhető legyen a vizsgálat.
Heparin kezelés
A heparinok a véralvadásgátló terápia részét képezik, csakúgy mint a kumarin-származékok és a NOAC-ok. A heparin a véralvadási folyamat egyik gátló anyagának hatását jelentősen felgyorsítja, ugyanakkor egyéb hatásokkal is elősegíti a véralvadás lassítását.
Alkalmazása terhesség, illetve a szoptatás időszakában is biztonságos (ellentétben a többi véralvadásgátlóval), mivel a heparin nem jut át a méhlepényen és nem választódik ki az anyatejben sem. Használata egy kis gyakorlatot igényel, melyet elsajátíthat a Trombózis- és Hematológiai központban.
A heparin kezelés előnyei:
- Terhesség, szoptatás alkalmával ez az egyetlen biztonságosan alkalmazható véralvadásgátló
- Alkalmazása mellett nem szükséges az állandó laboratóriumi kontroll
Annak érdekében, hogy személyre szabottan tudjuk a legoptimálisabb dózist beállítani, szükség van a heparin szint monitorozására. Az úgynevezett AntiXa vizsgálat kiemelten fontos terhesség, túlsúly, nagyon fiatal és idős kor esetén.
Mint minden antikoaguláns alkalmazásánál, itt is számolni kell a hosszabb alvadási idővel és erősebb menstruációs vérzéssel is!
Acetilszalicilsav tartalmú készítmények
Az acetilszalicilsav tartalmú készítményeknek (aszpirin) jelentős szerepe van az artériás trombózisok kialakulásának megelőzésében, mivel megakadályozza a vérlemezkék összetapadását a vérben. Tudni kell azonban, hogy az aszpirin sem csodaszer, amely mindent gyógyít, így alkalmazásáról feltétlen konzultáljon szakértőinkkel a Trombózis- és Hematológiai központban.
Az aszpirinnek számos kellemetlen mellékhatása lehet. Vérzéseket válthat ki a gyomor-, illetve béltraktusban, az arra érzékenyekben pedig asztmás rohamot válthat ki.
A Trombózis- és Hematológiai központban vállaljuk a véralvadásgátló gyógyszerek, kezelések monitorozást, beállítását, követését.
Az alábbi véralvadásgátló gyógyszerek szedésénél forduljon hozzánk bizalommal:
- acetilszalicilsav tartalmú gyógyszerek (pl.: Aspirin, ASA EP, Colfarit)
- ticlopidin tartalmú gyógyszerek (pl.: Ticlid, Ipaton, Aplatic)
- clopidogrel tartalmú gyógyszerek (pl.: Plavix, Clopidep, Plavocorin)
- Syncumar
- Marcumar
Bejelentkezés gyógyszeres kezelés beállítására:
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői