Laboratóriumi tumormarkerek- mit kell róluk tudni?

Mindenki szeretné, hogy a rosszindulatú daganatokat egyszerű vérvétel útján meg lehessen állapítani- hiszen az gyors, könnyen elérhető és nincs szükség kellemetlen biopsziára. Sajnos azonban így nem lehet kijelenteni a daganat jelenlétét, ám vannak olyan laboratóriumi paraméterek, melyek azonban felvetik a gyanút. Ilyenek a tumormarkerek. Hogy miket érdemes róluk tudni, azt dr. Fehér Ágnestől, a Trombózis-és Hematológiai Központ belgyógyászától kérdeztük meg.

Mik azok a tumormarkerek?

A tumormarkerek olyan anyagok, melyek mennyisége megnőhet rosszindulatú daganatok jelenléte esetén. Ezek az anyagok lehetnek fehérjék, enzimek, antigének, különböző biokémiai anyagok. A tumormarkerek esetenként megtalálhatók egyes tumoros betegek vérében, vizeletében, szöveteiben.  Vannak olyan esetek, amikor a tumormarkerek alkalmasak a betegség előrehaladtának/ a kezelésre adott válaszának követésére. Vagyis a betegség súlyosbodása esetén nő a tumormarker mennyisége a vérben, illetve, kezelésre érzékeny esetben a tumormarker koncentrációja csökken/ normál értéket vesz fel.

A tumormarkerek mennyiségének mérése leggyakrabban vérvétel útján történik, ritkábban 24 órás vizeletvizsgálattal, székletvizsgálattal, válogatott esetekben gerincvelő folyadék mintavétellel.

Fontos tudni, hogy önmagában a tumormarkerek mennyisége alapján nem lehet diagnózist megállapítani, sőt, nem is használható egyértelmű szűrési módszernek. Azonban kétségtelen, hogy bizonyos esetekben igen nagy szerepük lehet (pl. valakinek a családjában, akár halmozottan is előfordult ugyanaz a daganatos betegség – mely tumormarker emelkedettséggel járt). Ezen kívül ellenőrzésük fontos a daganat diagnózisa után, a nyomon követés során.

Mi mindenre használják a tumormarkereket?

  • tumormarkerekRosszindulatú daganat gyanúja esetén
  • Családi halmozódást mutató daganatok esetében a szűrővizsgálatok kiegészítéseként
  • Az alkalmazott terápia hatékonyságának ellenőrzésére
  • A rosszindulatú daganat kiújulásának gyanúja esetén a többi szűrővizsgálat megismétlése mellett kiegészítésként
  • Segíthet a prognózis meghatározásában

 

Nem csak rosszindulatú daganatos betegségekben nőhet meg tumormarkerek szintje

Érdemes tudni, hogy nem minden daganatnak van ismert tumormarkere, ráadásul nem is csupán a rosszindulatú daganatok emelhetik meg a szintjüket, ugyanis gyulladás, egyéb betegségek és jóindulatú tumor esetén is magasabb lehet a mennyiségük. Bizonyos tumormarkerek csak egy típusú rákhoz kapcsolódnak, mások meg többhöz is tartozhatnak. Az is okozhat problémát, hogy ha nem, vagy ha csak kissé emelkedett valamely markernek a szintje, hiszen számos daganat esetében a markerek álnegatívak, illetve a kismértékű emelkedés esetén is javasolt az alap szűrővizsgálatok elvégzése

Sajnos előfordulhat, hogy a tumormarkerek hamis pozitív eredményt adnak- vagyis azt sugallja, hogy az illető rosszindulatú daganatos betegségben szenved, vagy hogy a daganata növekszik, pedig ez nem igaz. Hamis negatív eredményt is lehet, ami azt jelenti, hogy az eredmények azt mutatják, hogy egy személynél nincs rosszindulatú daganat, pedig valójában jelen van- mondja dr. Fehér Ágnes, a Trombózis-és Hematológiai Központ belgyógyásza, aki hozzátette, hogy mindezek ellenére is igen fontos vizsgálatról van szó, hiszen a tumormarkerekkel gyakran teljesebb képet lehet kapni a beteg állapotáról, főleg a diagnózis után a terápia hatékonyságának megítéléséről- de csakis egyéb vizsgálatokkal kiegészítve, hiszen együttesen tudják a legpontosabb képet nyújtani.

Hematológiai daganatok esetén figyelt tumormarkerek és diagnosztikus markerek:

  • béta 2 mikroglobulin (B2M)  
  • LDH
  • BCL2 génátrendeződés (ez nem tumormarker)
  • BCR-ABL fúziós gén (ez sem tumormarker, hanem kromoszóma abnormalitás)
  • CD antigének (nem soroljuk a tumormarkerek közé)
  • Gamma-globulin (kóros plazmasejt által termelt fehérje)

 

Téma szakértője

Dr. Fehér Ágnes

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm, az alábbi labor értékkel kell orvoshoz fordulni? Eozinofil granulocita % 34.6+ 1.0-4.0%
    Kedves Krisztina !
    Kevés információt írt le ahhoz , hogy erre az egy eredményre hematológus szakorvos véleményt tudjon mondani.
    Nem ismerjük a teljes vérkép leletét, illetve nem tudjuk esetleg vannak-e panaszai, jelenleg beteg-e ?
    Kérem először kérje ki háziorvosa véleményét, illetve kis idő elteltével ismételtesse meg ezt a vizsgálatot. És újabb eltérés esetén jelentkezzen hematológusnál.

    Üdvözlettel:
    KelemenEdina
    Krisztina Makovecz

    Kelemen Edina

    asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Lelkiismeretes

    A doktornő nagyon lelkiismeretesen végignézte a laboreredményemet és segített az értékek javításában. 2 hónap múlva megyek vissza hozzá, remélem már jobb labort vihetek.
    Dr. Fehér Ágnes
    Dr. Fehér Ágnes
    belgyógyász, hematológus
    Utolsó módosítás: 2023.09.06 16:08