A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Óvintézkedésekkel trombózishajlammal is ülhet repülőre
Bizonyára sokan tudják, miszerint a hosszas repülőút fokozza a vérrögösödés kialakulásának kockázatát, ezért ha valaki túl van már egy trombózison, speciális kezelésre szorul, ha repülőre akar ülni. Viszont felvetődhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha az illető fokozottan hajlamos a betegségre, ám ezidáig szerencsésen elkerülte a katasztrófa. Hogy van-e ilyenkor valamilyen teendő, és ha igen, akkor mi, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.
Hosszú repülőút és nagyobb kockázat
A mélyvénás trombózis potenciálisan egy életveszélyes állapot, mely során a vér alvadékonyságában zavar keletkezik, és kisebb-nagyobb vérrögök alakul ki, főleg a láb és a medence mélyen fekvő vénáiban. Ez jellemzően fájdalommal, a bőr elszíneződésével és lábdagadással jár, és rossz esetben a vérrög a véráramba kerülve a tüdőbe juthat, embóliát okozva, ami akár halállal végződhet.
Vannak fokozott trombóziskészséggel járó állapotok, mint pl. egy régebbi trombózis, trombofília (genetikai hajlam), visszerek és a tartós mozdulatlanság, továbbá a hosszabb repülőút is nagy veszélyeket rejt. Akiknél korábban előfordult trombózis, ők repülés előtt speciális kezelést igényelnek- leggyakrabban heparin injekció formájában, amit az út előtt kell beadnia magának a betegnek.
Repülés trombózisra való hajlammal
Míg, akiknek már volt korábban trombózisuk, ott a helyzet egyértelmű, és mindenképp szükséges számukra megelőző terápia, ám felvetődhet a kérdés, hogy azoknál mi a teendő, akiknél még nem következett be az MVT (mélyvénás trombózis), de tisztázott, hogy fokozott hajlamuk van rá? Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint ebben az esetben a véralvadást gátló injekció alkalmazása attól függ. hogy milyen hosszú a repülés.
"Természetesesen 1-4 órás utazás előtt nem kell megböknie magát annak, akinek még nem volt trombózisa, hosszabb utazáshoz azonban célszerű a megelőző injekció alkalmazása.”- mondja a szakértő.
Tudni kell továbbá, hogy vannak súlyos öröklött trombózis készségek, mint pl. a Leiden mutáció homozigóta formája, amikor figyelembe kell venni, hogy még milyen tényező jöhet szóba az utazáskor, ami további trombózis kockázat növelő (lázas megbetegedés, enyhe izomhúzódás, ütéses sérülés, fogamzásgátló szedése, menstruáció kimaradása, ami esetleg terhességet is jelenthet). Ebben az esetben akár 2-3 órás utazáshoz is - főleg, ha éjszakai járaton történik-, javasolt az injekció alkalmazása, 4 óra feletti utazásidőnél pedig mindenképpen szükséges a trombózis megelőző kezelés, akkor is, ha az illetőnél még nem következett be MVT.
„Általános szabály, hogy az utazás ne szűk nadrágban, kényelmetlen fehérneműben történjen, ami leszoríthatja a láb keringését, továbbá fogyasszon kellő mennyiségű folyadékot (ne alkoholt), és amikor csak lehetséges, álljon fel és sétáljon pár lépést!”- tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna.
Forrás: Trombózisközpont
Kapcsolódó cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el! |
Bejelentkezés trombózis kezelésre: |
Trombózis Központ |
Téma szakértői
Orvos válaszol
3 évvel ezelőtt mélyvénás trombózisom volt a jobb lábamban, akkor injekciós, valamint gyógyszeres kezelést kaptam.
Azóta többször is voltam ultrahangos vizsgálaton, mert sokszor szúró fájdalmam volt a vádlimban, ami egyébként a mai napig fent áll, és nem csak a jobb,hanem a bal lábamban is.
Jelenleg 23 hetes kismama vagyok, és genetikai hajlam miatt (édesanyámnak is volt trombózisa), valamint megelőzésképp Fraxiparine 0,6ml injekciót írtak fel mindennapi használatra.
Az interneten olvastam róla rosszat is, valamint hogy ez egy erős véralvadásgátló.
Érdeklődnék, hogy ez hatással van-e a babára, valamint befolyásol-e majd valamit a szülésnél?
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Barbara (26éves)
A Fraxiparine inj. kiváló véralvadásgátló. Napi 1x kapja, így a trombózis megelőzésére alkalmas és vérzést nem okoz.
A szülést nem befolyásolja. Miaután megszületett a kisbaba Önnél 12 óra elteltével újra elkezdik adni a Fraxiparine-t és még 6 héten át folytatni kell.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna