
Szokatlan sóvárgás, sápadtság is utalhat vashiányos vérszegénységre
A vérszegénység nevű állapot egyik leggyakoribb típusa a vashiányos vérszegénység. Utóbbi fennállásakor a vérben nincs elég egészséges vörösvérsejt, ami az oxigént szállítaná a szövetekhez. Ennek hátterében pedig ebben az esetben a vashiány áll, ami miatt leginkább fáradtnak, erőtlennek érezhetjük magunkat. Dr. Fehér Ágnes, a Trombózis és Hematológiai Központ belgyógyásza, hematológus azonban más, kevésbé ismert tünetre is felhívta a figyelmet, amelyek meglétekor ajánlatos orvoshoz fordulni.
Ilyen tüneteket okozhat a vashiányos vérszegénység
Vashiány fennálltakor a szervezet vastartalma alacsonyabb, ezt laborparaméterekkel igazolni lehet. A vas egy ásványi anyag, ami elengedhetetlen a hemoglobin megfelelő működéséhez. Utóbbi fehérje pedig az oxigén szállításához szükséges a vérben. Vagyis, ha a hemoglobin nem tudja elég hatékonyan szállítani az oxigént, az a teljes szervezet működésére hatással van. Eleinte sokszor még észrevétlen tud maradni a vashiány, ahogyan azonban romlik a helyzet, egyre erőteljesebb tünetek jelentkezhetnek. A legjellegzetesebbek az alábbiak:
indokolatlan mértékű fáradtság, gyengeség,
- fejfájás, zavartság,
- hideg kezek és lábak,
- a nyelv gyulladása vagy érzékenysége,
- töredező körmök, hajhullás
- szokatlan sóvárgás (akár olyan anyagok iránt, mint a jég vagy a keményítő),
- étvágytalanság (főként gyerekeknél),
- mellkasi diszkomfortérzet – súlyos vérszegénység fennálltakor, amely egyéb betegség társulása (pl. szívelégtelenség) esetén kifejezettebb lehet. (Mellkasi fájdalom, diszkomfortérzet fennálltakor orvosi segítséget ajánlott igénybe venni, mivel a mellkasi fájdalom differenciál diagnosztikája mindenképpen orvosi feladat.)
A vashiány akkor fordulhat elő, ha a szervezet nem jut elég vashoz vagy éppen túl sok vasat veszít. De mi lehet ennek az oka?
- Vérveszteség: mivel a vas a vörösvérsejtekben található, ha vért veszítünk, vasat is veszítünk. Ezért például a nőknél előforduló erős menstruációs vérzés akár vashiányhoz is vezethet. Lassú, krónikus vérveszteség is állhat a háttérben, ami például emésztőszervi fekélyek, rekeszsérv, vastagbél polip, vastag- és végbéldaganatok miatt is kialakulhat. Emésztőszervi vérzést ezen túl a rendszeres fájdalomcsillapító – mint pl. aszpirin – használat is okozhat.
- Kevés vas az étkezésben: a vasat a táplálkozással juttatjuk a szervezetükbe, és ha nem fogyasztunk vasban gazdag ételeket, mint a vöröshús, a máj, a tojás, a zöld leveles zöldségek, a babfélék, a szárított gyümölcsök, a mák és a vassal dúsított élelmiszerek, hiány fog mutatkozni.
- A vas felszívódásának képtelensége: az élelmiszerből származó vas a vékonybél kezdeti szakaszán, a patkóbélben szívódik fel. Éppen ezért, ha bizonyos bélrendszeri problémákkal küzdünk, mint például a cöliákia vagy a kontaminált vékonybél szindróma, esetleg eltávolították a vékonybél egy részét, a felszívódás nehézkessé válik, akár ellehetetlenül.
- Terhesség: kismamáknál könnyen kialakulhat vashiány, ugyanis a meglévő készletekre nem csak a saját szervezetnek van szüksége, de ez a hemoglobinforrása a növekvő magzatnak is.
A vashiány kialakulásának számos rizikófaktora is ismert, így például a női nem (a menstruáció miatt), a csecsemő- és a gyermekkor (főként a nem anyatejjel táplált koraszülöttek esetében és a nem kiegyensúlyozottan táplálkozó gyerekeknél) és a vegetarianizmus. Vashiányos vérszegénység fennálltakor, a vasparaméterek és a vérkép rendezéséig a véradás sem javasolt.
Miért fontos a felismerés és a kezelés?
- Az enyhe, latens vashiány önmagában nem okoz panaszt, de megfelelő vaspótlás nélkül súlyosbodhat, tünetessé válhat és vérszegénység alakul ki, annak jellemző tüneteivel – hangsúlyozza dr. Fehér Ágnes, a Trombózis és Hematológiai Központ belgyógyásza, hematológus. – Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy a vashiány egy tünet, és a kiváltó/ fenntartó okot kell azonosítani. Amennyiben ez megtörtént, ennek kezelése mellett kell az adekvát vaspótló terápiát alkalmazni.
Speciális betegcsoportokban, mint terhesség során kifejezetten veszélyes lehet a súlyos vashiány/vashiányos vérszegénység, ugyanis jelentősen növeli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát. A gyerekeknél pedig akár fejlődésbeli elmaradás mutatkozhat, illetve a fertőzésekre való hajlam is fokozódik.
A megfelelő laborvizsgálatokkal igazolható a vashiány és elrendelhető a megfelelő vaspótlás. Az öndiagnózis alapján folytatott vaspótlás azonban veszélyes lehet, mert a vasat túl is lehet adagolni, ami májkárosodáshoz és egyéb szervi károsodáshoz vezethet.
Forrás: Trombózis és Hematológiai Központ (www.tromboziskozpont.hu)
Bejelentkezés orvosainkhoz
Téma szakértője
Dr. Fehér Ágnes
belgyógyász, hematológus
- Specialitások:
- vérképeltérések
- vashiányos vérszegénység
- nyirokcsomó megnagyobbodás
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes (rendelői) konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Továbbajánlás
Biztos, hogy fogom ajánlani a Doktornőt másoknak is, nagyon meg voltam vele elégedve.
