Vörösvértest-pusztulás – mikor és miért alakulhat ki?

Szervezetünk másodpercenként körülbelül 2 millió vérsejtet termel, hogy pótolja az elöregedő, elpusztuló vörösvérsejteket. Bizonyos állapotok, gyógyszerek és toxinok azonban a vörösvértestek szokásosnál gyorsabb lebomlását okozhatják. Dr. Halm Gabriella, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász, hematológus szakorvosa segítségével vettük sorra a hemolízis leggyakoribb okait.

Online Bejelentkezés

Dr. Halm Gabriella

Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

A hemolízisről

–Szervezetünk folyamatosan azon dolgozik, hogy megfelelő mennyiségű vörösvértestet biztosítson. A vörösvérsejtekben levő hemoglobin feladata a “sejtlégzés” (oxigén, széndioxid szállítás) biztosítása A vörösvértestek a csontvelőben képződnek, egy 7 napos érést követően kb. 110-120 nap alatt bomlanak le, az elhalt vörösvértesteket pedig folyamatosan új sejtek váltják fel. A vörösvértestek pusztulása (és újratermelődése) tehát normális, egészséges folyamat. Bizonyos rendellenességek azonban felgyorsíthatják a sejtek pusztulását – magyarázza dr. Halm Gabriella. Hozzáteszi: a vörösvértestek pusztulása vagy szétesése az érrendszeren belül (intravaszkuláris hemolízis) és kívül is bekövetkezhet (extravaszkuláris hemolízis). A vörösvértestek (eritrociták) érpályán belüli szétesése során a vörösvértestek sejtmembránja felszakad, a citoplazma pedig a környező vérplazmába kerül.  Az extravaszkuláris hemolízis a sejtek falósejtek által történő pusztulását jelenti. Az intravaszkuláris hemolízis általában gyors és intenzív, ami vesekárosodáshoz vagy más komplikációkhoz vezethet. Ennél lassabban következik be és kevesebb tünettel jár, ha a vörösvértestek az érrendszeren kívül, a májban, illetve a lépben bomlanak le.

Mi okozza a hemolízist?

A hemolízishez vezető okok az alábbiak lehetnek:

Morfológiai okok (vörösvérsejtek hibái, veleszületett, öröklődő okok)

Ezek nálunk igen ritkák, az alábbiak idézhetik elő:

kóros hemoglobinszerkezet:

  • sarlósejtes vérszegénység
  • talasszémia

membrándefektus

  • örökletes szferocitózis
  • örökletes elliptocitosis

enzimhiány

  • glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz (G6PD) hiánya
  • piruvát-kináz-hiány 

Külső behatások

Az immunrendszerrel kapcsolatos állapotok

Az autoimmun hemolitikus anémia (AIHA) egy ritka betegség, amelyben a szervezet által termelt antitestek megtámadják a vörösvértesteket, amelyek így a normálisnál gyorsabban bomlanak le. Az antitesttermelés bizonyos állapotokban gyakoribb. A mikoplazmás tüdőgyulladás, a limfóma, a leukémia is olyan állapotok, amelyekben az immunrendszer támadásának vannak kitéve a vörösvértestek, illetve egyéb autoimmun betegséggel is társulhat (pl. a lupus és a rheumatoid arthritis).

Fertőzések

A szervezetbe hatoló paraziták, vírusok és baktériumok okán is kialakulhat sejtpusztulás. Ilyen állapotot idézhetnek elő a súlyos bakteriális véráramfertőzések, a malária, a HIV vírus, a Haemophilus influenzae és a mononukleózis (utóbbi ellenanyagtermelést indíthat meg)

Gyógyszermellékhatás

Nagyon ritkán gyógyszermellékhatás eredménye a fokozott vörösvértest pusztulás. Néhány hemolízist okozó gyógyszer: a penicillin és származékai, acetaminofen, cefalosporinok, klopidogrél, dapson, heparin, levofloxacin, kinidin, kinin, rifampin és szulfonamidok. 

Terhességi szövődmények

A terhesség alatti problémák (HELLP szindróma, Preeclampsia, ami a méhlepény betegsége) is előidézői lehetnek a vörösvértestek túl korai lebomlásának. 

Orvosi eszközök és kezelések

Bár ritka, de a hemolízis orvosi eszközök és kezelések következménye is lehet (pl. műbillentyű beültetés, ECMO-kezelés, hemodialízis, vérátömlesztés).   

Kémiai anyagok

Bizonyos gyógyszerek (kemoterápiás szerek), nehézfémek (ólom, ón, réz), állati mérgek (pók – és kígyóméreg), gombaméreg, baktériumtoxinok és kémiai anyagok is vörösvértest pusztulást okozhatnak. 

Mechanikai hatások

Ide sorolandók például a szívbillentyű rendellenességek: akár hibás műbillentyű is okozhat megváltozott áramlási viszonyokat (turbulencia). Tumoros esetekben az anémia kialakulásához hozzájárulhat mechanikus hemolízis is a daganat kóros ereiben. A kemény talajon történő járás, menetelés és a hosszútávfutás az eritrociták mechanikai pusztulásához vezethet a talpak ereiben (march hemolízis).

A hemolízis tüneteit elsősorban az határozza meg, hogy milyen az arány a sejtpusztulás és a szervezet vörösvértest újratermelése között; milyen gyorsan alakul ki és mennyire súlyos a vérszegénység. Alacsony vörösvértest szám esetén a nem megfelelő oxigénellátottság fáradtságot, szédülést, sápadtságot okoz. A betegeknél légszomj, szapora szívverés alakul ki. A hemolízis a bőr és a szemfehérje besárgulásához, sötét vizelethez és lépmegnagyobbodáshoz (a lép a” vörösvérsejtek temetője”) is vezethet. Bizonyos tünetek szorosan kapcsolódnak a hemolízist előidéző konkrét állapotokhoz.

A hemolízis vér- és vizelettesztek igazolható, a laborok egy része a fokozott sejtpusztulást, más része az újratermelődés jeleit mutatja. A terápiát a kiváltó ok és a súlyosság függvényében határozzuk meg: vérátömlesztés, gyógyszeres kezelés (folsavpótlás, szteroidok más immunszuppresszív gyógyszerek alkalmazása) és intravénás immunglobulin (IVIG) terápia jöhet szóba. Súlyosabb esetben csontvelőtranszplantáció vagy sebészeti beavatkozás (pl. lépeltávolítás is szükségessé válhat, ami egyre ritkábban történik).

Téma szakértője

Dr. Halm Gabriella

belgyógyász, hematológus

  • Specialitások:
    • Specialitások:
    • Rendelés típusa:
      • személyes (rendelői) konzultáció
    Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alapos és precíz

    A Főorvosnő igen nagy tudással rendelkező orvos! Rendkívül alaposan és precízen nézte át a leleteimet és vizsgált meg. Mindezek mellett a hozzáállása is betegközpontú!
    Dr. Halm Gabriella
    Dr. Halm Gabriella
    belgyógyász, hematológus
    Utolsó módosítás: 2024.09.30 08:59