Várandósság trombózishajlammal – mire figyeljen a kismama?

Fokozott trombózishajlam esetén már a várandósság előtt javasolt felkeresni szakembert. Dr. Selmeczi Anna belgyógyász, a Trombózis – és Hematológiai Központ orvosa elmondta, hogy a terhesség alatt és a szoptatás időszakában is biztonsággal használható készítményekkel megelőzhető a kismama, és a magzat életét is veszélyeztető trombózis kialakulása.

Honnan tudhatom, hogy fokozott trombózishajlamom van?

Növeli a trombózis kockázatát az inaktív életmód, a dohányzás, az elhízás, de bizonyos gyógyszerek – például fogamzásgátló tabletta - szedése is hajlamosíthat a vérrögképződésre. Ezeket a rizikófaktorokat életmódváltással vagy odafigyeléssel ki tudjuk iktatni az életünkből és a várandósságra készülő hölgyek ezt rendszerint meg is teszik. Van azonban egy tényező, ami ellen nem lehet ilyen módon védekezni, ez pedig a genetikai hajlam a trombózisra, vagyis a trombofília.

 

„Ha valakinél a családban előfordult már trombózis vagy tüdőembólia, esetleg a terhességet tervező hölgy maga is szorult már sürgősségi ellátásra korábban trombózis kapcsán, akkor a tervezett terhesség előtt mindenképp javasolt a trombofília szűrése. Meddőség és habituális vetélés esetén szintén indokolt a hematológiai kontroll.”

Milyen vizsgálatra van szükség?

A trombofília vérvizsgálattal kimutatható. A vérmintából a laboratóriumban meg tudják állapítani, hogy fennáll-e a beteg esetében emelkedett homocisztein szinttel járó MTHFR mutáció, esetleg a protrombin gén mutáció miatt jelen van-e a vér fokozott alvadékonysága, illetve elvégzik a Leiden mutáció vizsgálatát is, a trombóziskészség mérésére. Ez utóbbi a leggyakoribb.Várandósság trombózishajlammal – mire figyeljen a kismama? - Trombózis-és Hematológiai Központ

Vállalhatok-e gyermeket trombofíliával?

A trombofília nem kizáró ok, ha valaki gyermeket szeretne. A várandósság alatt és után azonban fontos a rendszeres hematológiai kontroll. Terhesség során természetes módon is fokozódik a vér alvadékonysága. A szervezet így készül a szülés során bekövetkező vérveszteséget minimalizálni. A terhesség tehát önmagában rizikófaktor a trombózis szempontjából, a kockázat pedig fokozódik, ha a kismama trombofíliás.

 

„A vérrögképződés a terhesség alatt veszélyezteti a kismama életét is azáltal, hogy növeli a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kockázatát. Ha a vérrög a méhlepény ereiben keletkezik, akkor vetélést okozhat, megnő a terhességi toxémia kockázata, koraszüléshez vezethet. A megelőzés érdekében tehát fontos a trombofília szűrése és a megfelelő kezelés a várandósság alatt és után is.”

Milyen kezeléssel lehetünk biztonságban a várandósság alatt?

A kismama és a magzat egészségének megőrzéséhez, a trombózis megelőzésére véralvadásgátló kezelésre van szükség. A várandósság időszakában biztonsággal használhatók a heparin - tartalmú injekciók (LMWH). Ezt a kezelést a szülés után még általában 6-8 héten át folytatni kell, hiszen nemcsak a terhesség, hanem a gyermekágyi időszak is fokozza a trombózis rizikót, különösen, ha a szülés császármetszéssel történt. A gyermekágyi időszakot követően, a véralvadásgátló további szedéséről, és a gyógyszerek beállításáról szükséges a kezelőorvossal konzultálni.

Téma szakértője

Dr. Selmeczi Anna

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet  
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő! Szeretném a segítségét kérni, 2019-ben korai vetélésem volt, 2021-ben született egy egészséges kisfiam teljesen probléma mentes terhességből, idén pedig újra ismeretlen eredetű korai vetélésen vagyok túl. Csináltattam trombózis panel vizsgálatot, eredménye a következő: Leiden normál, Prothrombin heterozigóta, MTHFR C677T heterozigóta. Semmilyen betegségem nincs, 37 éves vagyok, több mint 15 évig szedtem fogamzásgátló tablettát (Harmonet). Érdeklődni szeretnék, hogy ezzel a két heterozigóta eredménnyel a következő terhesség esetén kell-e vérhígítót kapnom? Esetleg egyéb vizsgálat elvégzése is szükséges?
    Tisztelt Gombos Katalin!

    Következő várandósságánál véralvadásgátló alkalmazása szükséges.
    A felmerülő kérdések és a további teendők megbeszélésre, várom személyes konzultációra.

    Üdvözlettel:

    Prof. Dr. Blaskó György
    Gombos Katalin

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    kedves és empatikus

    Állapotos vagyok és véralvadási zavarom van, ezért kerestem fel a Doktornőt. Hihetetlen kedves és empatikus, továbbá rendkívül alapos!
    Dr. Selmeczi Anna
    Dr. Selmeczi Anna
    belgyógyász
    Létrehozás ideje: 2020.05.28 Utolsó módosítás: 2025.02.14