Véralvadásgátlót szed? Ezeket tegye, ha műtétre készül!

A véralvadásgátló terápia életet menthet, ám műtét esetén igen elővigyázatosnak kell lenni, ugyanis jelentős vérvesztést okozhat, ha a beteg – és az orvosa- nem jár el megfelelően. Hogy mi mindenre kell ekkor ügyelni, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.

Véralvadásgátlók szerepe

A véralvadásgátló terápia azt a célt szolgálja, hogy segítségével megelőzhető legyen az életveszélyes vérrögök keletkezése. Tulajdonképpen a kezelés a szervezet „trombózis/vérzékenység” egyensúlyát egy kissé a vérzékenység fel tolja el, hogy a fokozott alvadékonyság ne érvényesülhessen.  Hatásmechanizmusukat tekintve több fajta készítmény van forgalomban. 3 nagy csoportjuk a kumarin-származékok, a heparinok és az új típusú véralvadásgátlók (NOAC). Hogy melyiket szükséges a betegnek alkalmaznia, arról a kezelőorvos dönt- természetesen indokolt esetben más készítményre való áttérés engedélyezett, előzetes egyeztetés után.

Fontos azonban tudni, hogy bármilyen készítményt is szed a beteg, közös tulajdonságuk, hogy megnövelik a vérzéses szövődmények előfordulását- éppen ezért alkalmazásuk rendszeres ellenőrzést és odafigyelést kíván, főleg akkor, ha a páciens műtétre készül.

Minden esetben más terápiára van szükség műtét előtt?

Nagyon fontos hogy még mielőtt sor kerülne a műtétre, egyeztessen orvosával a véralvadásgátló terápiáról.

Arról, hogy bizonyos műtéti beavatkozások esetén hogyan kell eljárni, mikor kell a korábbi alvadásgátló kezelést felfüggeszteni, és milyen gyógyszerre kell áttérni a hatékony műtéti trombózis megelőzés céljából, nagyon részletesen kidolgozott, un. protokollok vannak. A kezelőorvosnak, az altatóorvosnak és az operatőrnek ezeket minden műtéti típus esetén ismernie kell, és ezek szerint kell eljárni. Hogy mi a teendő, azt befolyásolja többek között az, hogy milyen a beteg INR értéke, milyen a trombózis rizikójának mértéke, mikor volt trombózisa, van-e genetikai hajlama vagy egyéb trombózis-fokozó betegsége, milyen műtétre készül stb.

Természetesen a kisebb műtétek esetén nincs mindig szükség az eddig alkalmazott – orális- terápia felfüggesztésére vagy módosítására, ám nagyobb beavatkozások előtt szükség lehet LMWH injekcióra áttérni, melyet előre meghatározott ideig, a műtét után is alkalmazni kell - mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Mi a helyzet a sürgős műtétekkel?

Sajnos előfordulhatnak olyan esetek, amikor sem a beteg, sem az orvosa nem tud felkészülni a műtétre, hiszen sürgős beavatkozásra van szükség (pl. baleset miatt). Ebben az esetben antidótum adására van szükség, mely lényegében hatástalanítja az adott szert, így a véralvadásgátló hatása felfüggeszthető. Sok esetben az antidótum mellé még a szükséges alvadási faktorok pótlására is szükség lehet. Ezek az eljárások azonban szakintézeti/kórházi ellátást igényelnek.

Bár nemrégiben az un. új típusú alvadásgátlóknak (NOAC szereknek) még nem létezett ellenszere – viszont olyanok voltak, amik csökkentették a hatásukat! Azonban mára már megjelentek az új szerek antidótumai is (igaz, hogy drágák és csak kórházban juthatnak hozzá).

Fontos! A NOAC szereknél, ha netán a betegek nem emlékeznek pontosan, hogy bevették-e az aznapi adagot,soha ne jusson eszükbe, hogy másnap dupla adagot vesznek be! Folytassák a szedést és azt a napot „felejtsék el”!

További híreink>>>

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr ur, szeretnèm meg kèrdezni problèmimra a választ.Kettö hónapja mèly vènás trombózisom volt, Mièrt vannak melkasomon ki dagatva ujnyi vastagságra az erek? Más betegsègem is van,kettö ève vese eltávolitásom volt rosz indulatu daganatal. Ami át terjdt a vese nyirok csomókra,fö ütö eren maradt egy cm daganat.Tüdö alá cava filtert lötek.trombózisom alat duplájára nötek a nyirok csomók, a lábam 120cm körf leapadt 90cm.ugy èrzem jobban vagyok.Anyi mèg trombózis. elöt már ki voltak dagadva az erek kèt hónapal.sulyom 150kg mag 180cm erre szeretnèk választ kèrni.üdvözletem Póta László.
    Kedves Póta Lászlóné !
    A mellkasi érkidagadások az un. Mondor szindróma jelei. Nem láttam a leleteit, az alapbetegsége is rosszabbodhatott.
    Üdvözlettel: Dr. Blaskó György


    Póta Lászlóné

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    maximálisan elégedett vagyok

    Maximálisan elégedett voltam mindennel. Fogadtatás, asszisztensek kedvessége,a Professzor Úr szakmai felkészültségével,beteghez való hozzáállása,vizsgálattal,tisztaság,időpont tartása....mindennel . Köszönöm.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2017.08.16 Utolsó módosítás: 2024.01.03