A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Véralvadásgátlót szedek és hullik a hajam! Ez is okozhatja!
Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.
Számtalan oka lehet a hajhullásnak. Sokan drogériába rohannak és sampont váltanak, kipróbálják a reklámokban látott csodaszereket. Arra azonban nem gondolnak, hogy egészségügyi probléma/betegség is állhat a probléma mögött, illetve a meglévő gyógyszerek alkalmazása is befolyásolhatja a haj minőségét.
Két oka is lehet annak, hogy véralvadásgátló készítmény alkalmazásánál azt veszi észre egy idő után, hogy hullik a haja. A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelésénél, illetve megelőzésénél alkalmazott kumarin származékokra jellemző ez a mellékhatás, ezért érdemes gyógyszerváltáson gondolkozni, megbeszélve a szakorvossal, hogy milyen készítmény válthatja ki az előzőt.
A másik ok, amiért akár erős hajhullás jelentkezhet, hogy a gyógyszerterápia hatására vérszegénység lépett fel, feltehetően a rossz dózis miatt. A szakorvos ilyenkor egy vérvételből álló INR ellenőrzést javasol (ez az úgynevezett protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység, amely ideális esetben 1), amellyel kiderül, hogy mi áll a probléma hátterében - mondja Prof. Dr. Blaskó György.
Magasabb INR értéknél/ingadozásnál megoldás jelenthet a meglévő gyógyszer dózisának megváltoztatása vagy a NOAC készítményre való áttérés, ez utóbbi előnye, hogy nem lesz szükség folyamatos, hat hetente végzett vérvételből álló INR ellenőrzésre, mint a régebbi típusú véralvadásgátlók szedésénél, ugyanis egészen más a hatásmechanizmusa ennek a gyógyszernek – tanácsolja a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Forrás: Trombózisközpont
Téma szakértője
-
Prof. Dr. Blaskó György
- Szakterületek:
- belgyógyász, klinikai farmakológus
- Specialitások:
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Véleményeket prof. dr. Blaskó Györgyről itt olvashat>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Orvos válaszol
Azt szeretnèm kèrdezni hogy 2-3hetes terhessen voltam vèrvètelen hcg 50 progeszteron 64,5nmol/l mthfrc677t heterozigota ès mthfr A1298C heterozigota vagyok aktiv folàtotot 400mg szedek elèg vagy 800 kell? Règen volt egy spontàn vetèlèsem egy hematomàm lett akkor inzulin rezisztenciàm volt ès pajzsmirigy alulmüködèsem 78 kilo voltam most 53 őn szerint clexane kell szednem ha igen mennyit ?köszönöm mielöbbi gyors vàlaszàt
Két MTHFR heterozygositasa van én mindenképpen javaslok a testsúlytól függően napi egyszer Clexane-t és persze a folátokat. Kérem további megbeszélésre jelentkezzen be a Trombózis Központba.
Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Teljes körű tájékoztatást adott
További véleményekEddig az volt a tapasztalatom, hogy az orvosoknak soha nem volt idejük arra, hogy elmondják betegnek, mi a gond, illetve válaszoljon a beteg által fel tett kérdésre/kérdésekre. Elmeséltem Professzor Úrnak, mi a gondom. Ő nyugodtan, teljes körű tájékoztatást adott, illetve minden kérdésemre türelmesen válaszolt, illetve elmondta, a közeljövőben mire vigyázzak. Ilyenkor a beteg úgy érzi, hogy valóban fontos