Véralvadásgátlót szedek és hullik a hajam! Ez is okozhatja!

Véralvadásgátlót szedek és hullik a hajam! Ez is okozhatja!

Prof. Dr. Blaskó György Létrehozva: 2018.09.01 Módosítva: 2018.09.01

Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.

 

Számtalan oka lehet a hajhullásnak. Sokan drogériába rohannak és sampont váltanak, kipróbálják a reklámokban látott csodaszereket. Arra azonban nem gondolnak, hogy egészségügyi probléma/betegség is állhat a probléma mögött, illetve a meglévő gyógyszerek alkalmazása is befolyásolhatja a haj minőségét.

Két oka is lehet annak, hogy véralvadásgátló készítmény alkalmazásánál azt veszi észre egy idő után, hogy hullik a haja. A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelésénél, illetve megelőzésénél alkalmazott kumarin származékokra jellemző ez a mellékhatás, ezért érdemes gyógyszerváltáson gondolkozni, megbeszélve a szakorvossal, hogy milyen készítmény válthatja ki az előzőt.

A másik ok, amiért akár erős hajhullás jelentkezhet, hogy a gyógyszerterápia hatására vérszegénység lépett fel, feltehetően a rossz dózis miatt. A szakorvos ilyenkor egy vérvételből álló INR ellenőrzést javasol (ez az úgynevezett protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység, amely ideális esetben 1), amellyel kiderül, hogy mi áll a probléma hátterében - mondja Prof. Dr. Blaskó György.

Magasabb INR értéknél/ingadozásnál megoldás jelenthet a meglévő gyógyszer dózisának megváltoztatása vagy a NOAC készítményre való áttérés, ez utóbbi előnye, hogy nem lesz szükség folyamatos, hat hetente végzett vérvételből álló INR ellenőrzésre, mint a régebbi típusú véralvadásgátlók szedésénél, ugyanis egészen más a hatásmechanizmusa ennek a gyógyszernek – tanácsolja a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Forrás: Trombózisközpont

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Blaskó doktor úr!
Tavaly szívkatéterezésen kellett átesnem preventív okból,Aspirin protectet és Zyllt (clopidlogel) gyógyszereket kell szednem, ami miatt nem ellenőrzik az INR értékemet. A laboreredmény szerint 0,9 -1 között szokott lenni az érték. 3 havi koleszterincsökkentő szedést követően, statinmérgezést kaptam, a/gpt májenzimem 1985 lett,ami 50 szerese a megengedettnek. 3 hónapja nem szedem már,normalizálódtak a májenzimeim, viszont súlyos ínygyulladástól szenvedek,ami spontán vérzésben nyílvánul meg. Vérnyomáscsökkentőt is kell szednem, Coverexet és Amlopidin tevát. Gyanús nekem,hogy a gyógyszerek negatív kölcsönhatása okozza a kb.2 hónapja fennálló ínyvérzésemet, és a fogorvosom is csak tüneti kezelést ajánlott,ami ideig óráig segít. Ön mit tanácsol? mert a kardiológusom és a háziorvosom sem tudja a megoldást. Nagyon várom a válaszát! Köszönöm előre is!

Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász
Kedves Anikó !
Szeretném kiemelni, hogy sem a Zyllt, sem az aspirin szedése NEM VÁLTOZTATJA MEG az INR értékeket, felesleges mérni. Orvosa tájékozódjon a szakirodalomban!. A statinok valóban lehetnek májkárosító hatásúak, javaslom, hogy konzultáljunk a Trombózisközpontban. Az ínygyulladását kezelje a fogorvosa!. Várjuk a konzultációra minden leletével.
Üdvözlettel: Dr.Blaskó György

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elvárásaim feletti

Az intézmény és a doktor úr is az elvárásaim felett teljesített. Sajnos országszerte jellemző, hogy még ha magánrendelést is vesz igénybe az ember, nem foglalkoznak vele többet, alaposabban vagy kedvesebben, mint OEP-támogatta szakrendeléseken. Itt viszont valóban úgy éreztem, hogy amiért jöttem megkaptam. Más tapasztalataimmal ellentétben a doktor úrnál nem 5-8 percet töltöttem, hanem csaknem fél órát. Úgy éreztem valóban segíteni szeretne és készséggel válaszol bármilyen kérdésemre, ténylegesen foglalkozik velem. A recepció munkatársai az intézményben töltött idő alatt végig készségesek, kedvesek, közvetlenek és segítőkészek voltak.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Trombózisom volt- mitől lehetett?

Trombózisom volt- mitől lehetett?

A mélyvénás trombózis akut kezelésével szinte egy időben megkezdődik az okok feltárása, hiszen a további terápia eldöntése céljából fontos tudni, vajon mi is okozta a vérrögök képződését. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját megkérdeztük, vajon mi minden állhat a trombózis hátterében, és hogy egyáltalán milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy ez kiderüljön.

További részletek
Ezek a vérkép eltérések utalnak vérszegénységre

Ezek a vérkép eltérések utalnak vérszegénységre

A vérszegénység gyanújakor az orvos minden esetben vérvizsgálatot kér, ahol bizonyos értékek eltéréseiből már felállítható a diagnózis, így a terápia megkezdhető. Hogy pontosan mely eredmény esetén kell erre gondolni, arra dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa adott választ.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Facebook csoportjaink

PRIMA MEDICA