A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Véralvadásgátlót szedek és hullik a hajam! Ez is okozhatja!
Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.
Számtalan oka lehet a hajhullásnak. Sokan drogériába rohannak és sampont váltanak, kipróbálják a reklámokban látott csodaszereket. Arra azonban nem gondolnak, hogy egészségügyi probléma/betegség is állhat a probléma mögött, illetve a meglévő gyógyszerek alkalmazása is befolyásolhatja a haj minőségét.
Két oka is lehet annak, hogy véralvadásgátló készítmény alkalmazásánál azt veszi észre egy idő után, hogy hullik a haja. A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelésénél, illetve megelőzésénél alkalmazott kumarin származékokra jellemző ez a mellékhatás, ezért érdemes gyógyszerváltáson gondolkozni, megbeszélve a szakorvossal, hogy milyen készítmény válthatja ki az előzőt.
A másik ok, amiért akár erős hajhullás jelentkezhet, hogy a gyógyszerterápia hatására vérszegénység lépett fel, feltehetően a rossz dózis miatt. A szakorvos ilyenkor egy vérvételből álló INR ellenőrzést javasol (ez az úgynevezett protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység, amely ideális esetben 1), amellyel kiderül, hogy mi áll a probléma hátterében - mondja Prof. Dr. Blaskó György.
Magasabb INR értéknél/ingadozásnál megoldás jelenthet a meglévő gyógyszer dózisának megváltoztatása vagy a NOAC készítményre való áttérés, ez utóbbi előnye, hogy nem lesz szükség folyamatos, hat hetente végzett vérvételből álló INR ellenőrzésre, mint a régebbi típusú véralvadásgátlók szedésénél, ugyanis egészen más a hatásmechanizmusa ennek a gyógyszernek – tanácsolja a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Forrás: Trombózisközpont
Téma szakértője
-
Prof. Dr. Blaskó György
- Szakterületek:
- belgyógyász
- Specialitások:
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása,
- trombózis genetikai kivizsgálása,
- NOAC-ra átállítás, monitorozás,
- trombofília kivizsgálása,
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása,
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett).
Véleményeket Prof. Dr. Blaskó Györgyről itt olvashat>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit – hétfőn, csütürtökön és pénteken
- távkonzultáció (telefonos) – csütörtökön, pénteken
Orvos válaszol
Ennyi adat birtokában kérdésére nem tudok válaszolni Talán ha konzultáhatnánk és láthatnám a leleteit többet tudnék mondani, bővebb felvilágosítást tudnék adni. Várom rendelésemre.
Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
maximálisan elégedett vagyok
További véleményekMaximálisan elégedett voltam mindennel. Fogadtatás, asszisztensek kedvessége,a Professzor Úr szakmai felkészültségével,beteghez való hozzáállása,vizsgálattal,tisztaság,időpont tartása....mindennel . Köszönöm.