Véralvadásgátlót szedek és hullik a hajam! Ez is okozhatja!

Az egyik ritka, de létező, és sajnos esztétikai problémát is okozó mellékhatása a véralvadásgátlóknak a hajhullás. Önnél is előfordult már? Prof. Dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, mit tehet a beteg, ha ilyen problémája van.

 

Számtalan oka lehet a hajhullásnak. Sokan drogériába rohannak és sampont váltanak, kipróbálják a reklámokban látott csodaszereket. Arra azonban nem gondolnak, hogy egészségügyi probléma/betegség is állhat a probléma mögött, illetve a meglévő gyógyszerek alkalmazása is befolyásolhatja a haj minőségét.

Két oka is lehet annak, hogy véralvadásgátló készítmény alkalmazásánál azt veszi észre egy idő után, hogy hullik a haja. A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelésénél, illetve megelőzésénél alkalmazott kumarin származékokra jellemző ez a mellékhatás, ezért érdemes gyógyszerváltáson gondolkozni, megbeszélve a szakorvossal, hogy milyen készítmény válthatja ki az előzőt.

A másik ok, amiért akár erős hajhullás jelentkezhet, hogy a gyógyszerterápia hatására vérszegénység lépett fel, feltehetően a rossz dózis miatt. A szakorvos ilyenkor egy vérvételből álló INR ellenőrzést javasol (ez az úgynevezett protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység, amely ideális esetben 1), amellyel kiderül, hogy mi áll a probléma hátterében - mondja Prof. Dr. Blaskó György.

Magasabb INR értéknél/ingadozásnál megoldás jelenthet a meglévő gyógyszer dózisának megváltoztatása vagy a NOAC készítményre való áttérés, ez utóbbi előnye, hogy nem lesz szükség folyamatos, hat hetente végzett vérvételből álló INR ellenőrzésre, mint a régebbi típusú véralvadásgátlók szedésénél, ugyanis egészen más a hatásmechanizmusa ennek a gyógyszernek – tanácsolja a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Forrás: Trombózisközpont

 

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Prof .Dr. Blaskó György! Férjemmel régóta szeretnénk kisbabát. Túl vagyunk 3 lombikon, ahol volt vetélés is. Nőgyógyászati problémám nincs, pajzsmirigyre szedek gyógyszert. Az alábbi vizsgálati eredményemről szeretném megkérdezni az Ön véleményét: FV Leiden mutáció Prothrombin mutáció MTHFR C677Tpolimorf. MTHFR A1298C polimorf. Mindegyik eredményem homozigóta vad (normál). Ez az eredmény jónak számít mivel normál? Tudja-e szervezetem hasznosítani a folsavat? Spontán létrejöhet-e a terhesség? Több lombikot már nem tudunk vállalni. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Kis Bea
    Kedves Bea !
    Ezt így e-mailben nem lehet megválaszolni. Ugyanis ha teljesen normál a genetikája, akkor nem én járulok hozzá a gyermek létrejöttéhez, hanem a nőgyógyászok. Nekem az a dolgom, hogy ha lmegfogant az embrio, akkor az alvadásgátló kezeléssel nyitva tartsam a placenta ereit, hogy kapjon táplálékot (nagyon röviden és velősen) de azért ezt át kellene beszéljük, kapott-e LMWH-t ,stb. Jelentkezzen be egy konzultációra Üdvözlettel : Dr. Blaskó György

    Kis Bea

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Alapos és közvetlen

    Professzor úr rendkívül alapos, és ugyanakkor nagyon közvetlen ember, akinél nem érzi a páciens azt, hogy alárendelt szerepre van kárhoztatva. 
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2018.09.01 Utolsó módosítás: 2018.09.01