A véralvadásgátlót szedők legnagyobb félelme- vérzésveszély

A véralvadásgátló terápia életmentő lehet, hiszen segítségével megelőzhető a vérrögök kialakulása (vagy legalábbis minimálisra csökkenthető az esély). Azonban a rosszul megválasztott/betartott kezelés nagy veszélyeket is rejt- ilyen pl. a vérzésveszély. Hogy milyen jelekre kell figyelni, és hogy miként lehet elkerülni, arra prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája adott választ.

Ezért okozhatnak vérzést a véralvadásgátlók

A véralvadásgátlók jelentősen „belenyúlnak” a véralvadási folyamatokba, és  a vérzékenység irányába tolja el a váralvadás/vérzékenység egyensúlyát. (Ez azért történik, hogy a szervezet saját fibrin-rög oldó képessége jobban érvényesülhessen ) Mivel ezen készítmények megnyújtják a alvadási  időt, így fennáll a vérzéses szövődmények kialakulásának esélye. Ez jelenthet kisebb és nagyobb vérzéseket is. Előfordulhat, hogy erősebb menstruációs vérzés, fogínyvérzés,  a szemen kötőhártya bevérzések stb. jelentkeznek, de súlyos esetben akár életveszélyes belső vérzések is felléphetnek.

Mely véralvadásgátló alkalmazása esetén nagyobb a rizikó?

Sajnos az összes fajta véralvadásgátló magában hordozza a rizikót, akár kumarin, akár heparin, akár NOAC készítményeket használunk. Viszont tanulmányok szerint az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) esetén némileg csökken a rizikó.

Mint ismeretes, kumarin-típusú véralvadásgátlók dózisirányítását az INR nevű laboreredmény dirigálja, a Na-heparin adását az un. Antivált partialis thromboplastin idő, míg vannak olyanok (mint pl. az LMWH-k), ahol közvetlenül kell mérni az un. farmakodinámiás hatást . Az un. „új” típusúak szedésnél ezt ritkán, indokolt esetben kell elvégezni- mondja a szakember.

Ezekre a tünetekre figyeljen

  • erős menstruációs vérzés
  • vérszegénység, vashiány
  • fogínyvérzés pl. fogmosás során
  • nehezen elálló vérzések (pl. sérülés esetén)
  • a szem kötőhártya bevérzése
  • megmagyarázhatatlan kék-zöld foltok a bőrön, véraláfutások
  • vérvizelés
  • véres széklet                              

Hogyan lehet elkerülni a vérzéses szövődményeket véralvadásgátló szedése során?

Amennyiben régebbi típusú szert szed, úgy nagyon fontos a rendszeres INR vizsgálat, hiszen ezáltal képet lehet kapni a véralvadási folyamatok mértékéről. Az esetek többségében 2- 3 közti érték az elérendő cél. Amennyiben ennél magasabb, úgy az egyensúly a vérzékenység irányába tolódott el, vagyis ekkor megnő a vérzéses szövődmények rizikója. Ekkor a kezelőorvos vagy más dózist javasol, illetve kideríti, mi is állhat a magas INR hátterében (pl. gyógyszerkölcsönhatás, illetve ha alacsony, akkor a megszokottnál több K-vitamin bevitele). Megoldás jelenthet NOAC készítményre való áttérés, ugyanis ekkor nincs szükség sem INR ellenőrzésre, és nem kell gyógyszer-ételkölcsönhatástól sem tartani- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

A másik, amire nagy figyelmet kell fordítani, az az, hogy ha elfelejt bevenni egy tablettát, soha ne használjon másnap dupla annyit, inkább maradjon ki egy szem!

Mit kell tenni, ha a vérzés bekövetkezett?

Ha központi idegrendszerben bekövetkezett vérzés gyanú jelei felmerülnek (beszédzavar, végtaggyengeség, bénulások, stb.), vagy ha emésztett vér ürül a széklettel (fekete a színe),, vagy vérvizelés jelentkezik, akkor azonnal kórházi kezelés szükséges. Véraláfutások, bő menstruáció, fogínyvérzés esetén másnap jelentkezzen a beteg a kezelőorvosánál! Helyes, ha az aznap reggeli gyógyszerbevételt elhalasztja a sürgősséggel elvégezett laboratóriumi vizsgálatok eredményének megérkezéséig.

 

Forrás: Trombózisközpont

www.tromboziskozpont.hu

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Blaskó Professzor Úr! Habituális vetélőként tavaly jártam Önnél: én MTHFR heterozigota, férjem MTHRF homozigota. Professzor úr a konzultáció során az aktív folát mellett sikeres terhesség esetén Fraxiparint jvasolt. Május végén lombikprogrammal sikerült teherbe esnem, az IVF központban az ismert előzmények miatt Clexane 0,6-os injekció szúrását javasolták minden nap, a terhesség folyamán. (76 kg vagyok, 183 cm). A 13. héten erős vérzés jelentkezett, a baba jól van, de kialakult egy 4x3 cm-es heamatoma. Nőgyógyászom a Clexane injekció felfüggesztését javasolta, elmondása szerint a mi problémánknál a heparinnak az első 12 hétben van jelentősége. Professzor Úr mit javasol: a heamatoma reménybeli felszívódása esetén újra kezdjem-e a véralvadásgátlót vagy valóban nem szükséges már, elegendő az aktív folát. 43 éves vagyok, hosszú évek óta küzdünk babáért, pgs vizsgálat lehetősége miatt külföldre utaztunk lombikprogramra, az 5. beavatkozás sikerült. Mindent szeretnénk megtenni a sikeres terhességért, de bizonytalan vagyok: valóban nincs szükség az injekcióra? Köszönettel várom válaszát! Eszter
    Kedves Eszter !
    Én a Fraxiparine-t azért javasoltam, mert eddigi több, mint 150 Fraxiparine-baba tapasztalata alapján én kevesebb vérzést láttam (semmi sincs ok nélkül). Egyébként a III. trimeszterben is nagyon fontos az LMWH, mert akkor öregednek el méhlepényi vénák a trombotizálódnak be. Ezért az én -megalapozott- véleményem a végig alkalmazott LMWH adása!
    Üdvözlettel: Dr. Blaskó György
    Eszter

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Magas szakmai színvonal

    Nagyon elégedett vagyok. A professzor úr magas szakmai színvonalon kezel évek óta. A beteg felé: humánus, segítőkész , kedves, őszinte. Mind emberileg, mint szakmailag teljesen elkötelezett.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2018.07.04 Utolsó módosítás: 2018.10.27