A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Vérzékenység terhesen: aggódnom kellene?
Még a terhesség előtt ki kell vizsgálni a gyanús eseteket, mert a várandósság alatt megváltoznak a véralvadási viszonyok! A gyerekvállalás és a vérzékenység kapcsolatáról kérdeztük dr. Szélessy Zsuzsannát, a Trombózisközpont hematológus főorvosát.
Többféle eredetű és különböző súlyosságú vérzékenység létezik. Az öröklődő vérzékenységek közül a leggyakoribb a Von Willebrand betegség, amelyet az azonos nevű alvadási faktor hiánya vagy csökkent működése hozza létre. Bár a leggyakoribb vérzékenységről van szó, megnyugtató, hogy 80 százalékban enyhe formájú.
Az enyhe és közepesen súlyos vérzékenység a terhességet nem befolyásolja, hiszen ez idő alatt a Willebrand faktor aktivitása is megnövekszik, így gyakorlatilag a terhesség idejére a vérzékenység megszűnik. Ennek ellenére a vérzékenységre hajlamos kismamáknak nem csak rendszeres nőgyógyászati kontrollra, hanem gyakori hematológus szakorvosi gondozásra is szükségük van!
Sok esetben felderítetlen marad a vérzékenység problémája!
Van azonban néhány tünet, ami felhívja erre a figyelmet:
– a foghúzás után fellépő, sokáig tartó vérzés,
– kék foltok jelennek meg a testén, minimális (észre sem vett) mechanikai behatásra,
– ismétlődő orrvérzések,
– erős menstruációs vérzés,
– vashiányos vérszegénység,
– vérzékenység előfordulása a családban
Sokan, ha tapasztalják is ezeket a tüneteket, mégsem fordulnak orvoshoz, pedig ha kezelve lenne a betegségük, elkerülhető lenne az erős havivérzés okozta életminőség romlása és a vashiány okozta fáradtság is, ezek szintén a mindennapokat keserítik meg.
A másik fontos indok a diagnózis időben történő tisztázására, a műtéti beavatkozások és a szülés utáni vérzéses szövődmény kiiktatása. A diagnózis vérvételből és laboratóriumi vizsgálatból könnyen felállítható.
Fontos feladat a szakorvosi vizsgálat során a vérzékenységek elkülönítése, az alapbetegség diagnosztizálása, ugyanis mindegyik vérzékenységet más-más módon kell kezelni – hangsúlyozza dr. Szélessy Zsuzsanna.
Forrás: Trombózisközpont
Téma szakértője
-
dr. Szélessy Zsuzsanna
- Szakterületek:
- hematológus, belgyógyász
- Specialitások:
- visszatérő vetélés kivizsgálása
- véralvadási zavar meddőség hátterében
- trombózis kivizsgálása, kezelése
- antifoszfolipid szindróma kezelése
- terhesség véralvadási zavarral
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Vélemények dr. Szélessy Zsuzsannáról>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Orvos válaszol
Sugár és kemoterápián vagyok túl,ezek után vettem észre,hogy ellilul pár ujj a lezemen a hideg hatására. Ez nem lenne probléma viszont az egyik ujjam folyamatosan lila ,fáj egy már egy kisebb helyen sötétlilává vált. Aggódom nehogy elhaljon az ujjpercem. Köszönöm a segítséget. Tisztelettel. Mányó Kata
Bocsánat a késői válaszért. Csak remélni tudom, hogy már megmutatta az ujját egy sebésznek. Valószínű artériás érszűkület, embólia okozza a panaszát, amit muszály kezelni minél előbb.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Az orvos szaktudása
További véleményekAz orvos szaktudása, kommunikációja, magabiztossága meggyőző, ez tetszett a legjobban, ill. Ezért mentem önököz.