
Gyógyszerek egymásra gyakorolt hatásai
Trombózis után gyakran hosszú ideig, esetleg élethosszig véralvadásgátlót kell szednie a páciensnek, a szövődmények elkerülése érdekében. Éppen ezért kiemelten fontos a lehetséges gyógyszerkölcsönhatásokkal tisztában lenni.
A szájon át bevehető véralvadásgátlóknak két csoportját különíthetjük el: egyrészt a régebbi típusú kumarin származékokat, illetve az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC).
A kumarin típusú gyógyszerek (pl.: syncumar) kifejezetten sokféle gyógyszerrel alakítanak ki nem kívánt kölcsönhatásokat. A kumarin típusú gyógyszerek mellet egyidejűleg alkalmazott egyéb gyógyszerek fajtái alapján előfordulhat, hogy az antikoaguláns hatás fokozódik, vagy éppen csökken. Mindössze a kumarinok 5-10%-a fejti ki a véralvadásgátló hatást a vérben, míg a fennmaradó 90-95%-a fehérjékhez kötődik.
Milyen típusú gyógyszereknél szükséges a fokozott figyelem?
Láz- és fájdalomcsillapítók
(pl.: diclofenac, ibuprofen, aszpirin és naproxen)
Ezeket az úgynevezett NSAID (nem-szteroid gyulladáscsökkentő) gyógyszereket nem szabad, esetleg fokozott odafigyelést és folyamatos kontrollt tartva szabad kumarin típusú antikoagulánssal egyidejűleg szedni.
Ezeknek a hatóanyaga ugyan ahhoz a plazmafehérjéhez kötődik, mint a kumarinok, leszorítván azt a kötésből, megnövelve ezzel a szabad-kumarin szintet. Ennek következményeként erősödik meg a véralvadásgátló hatás.
Antiboiotikumok
Amennyiben antibiotikum szedése indokolt, mindenképpen tájékoztassa kezelőorvosát a használt véralvadásgátló típusáról, mivel a legtöbb antibiotikum fokozza az antikoaguláns hatását. Kapcsolódó cikkünk
Nem sikerül beállítani az INR szintemet! Miért?
Az INR szintjének mérése igen fontos bizonyos véralvadásgátlók szedésekor, hiszen az értéke ad információt arról, hatékony-e az alkalmazott ...
Altatók
Egyes altatók -főleg a régebbi típusok- csökkentik a kumarinok antikoaguláns hatását, ezzel növelve a trombózis esélyét.
Pajzsmirigy hormonpótló tabletták
A különböző pajzsmirigy működésre ható szerek fokozzák a véralvadási faktorok lebomlását. Ez esetben érdemes orvos által javasolt dózist változtatni, vagy NOAC-ra átállni, mivel ezeket a gyógyszereket a páciens gyakran élete végéig kénytelen alkalmazni.
Fogamzásgátlók
A fogamzásgátlók, amellett hogy csökkentik a kumarin típusú antikoagulánsok hatását, jelentős mértékben növelik a trombózis kialakulásának esélyét is. Érdemes hát, más, hematológiai szempontból kevésbé rizikós fogamzásgásgátló módszert választani.
Egyéb befolyásoló tényezők
Alkohol
Az alkohol fogyasztása két módon hathat a kumarinokra. A kis mennyiségű alkohol fogyasztása növeli a vérzékenység mértékét, míg a rendszeres, nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása csökkenti a kumarinok hatását a vérben.
Növényi hatóanyagok, étrendkiegészítők
Az ω-3 zsírsavak, ginko biloba, fokhagyma és gyömbér fogyasztása alkalmával is körültekintőnek kell lenni, mivel ezeknek enyhe vérlemezke aggregációt gátló hatása befolyásolhatja az antikoaguláns hatását a szervezetben.
Fontos szem előtt tartani, hogy bármilyen váralvadásgátló szedés esetén folyamatos orvosi kontroll szükséges.
Meghatározott időközönként mindenképpen ellenőriztetni kell a véralvadási értékeket, hogy megbizonyosodhassunk az adagolt mennyiség helyességéről.
Bejelentkezés gyógyszeres kezelés beállítására:
Téma szakértői