A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

5 jel, mely vérszegénységre utalhat

5 jel, mely vérszegénységre utalhat

Dr. Szélessy Zsuzsanna Létrehozva: 2017.12.20 Módosítva: 2019.03.19

A vérszegénység gyakran alattomosan bújik meg, mivel olyan tüneteket okoz, melyek akár a helytelen életmóddal és a túlzott stresszel is összefüggésbe hozhatóak. Ám érdemes tudni, hogy az állandó fáradtság, a szapora pulzus és a gyakori fejfájás mögött akár anémia is állhat. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosától megtudtuk, vajon milyen panaszok esetén érdemes vérszegénységre gondolni.

Krónikus fáradtság

Az állandó fáradtság az egyik legtipikusabb tünete az anémiának, legyen szó vashiányos vérszegénységről vagy a B12vitamin, folsav hiányáról- mindkettő fáradtságot eredményez- az agy és izomzat csökkent oxigén ellátottsága miatt. Sokszor ez a tünet jelenik meg először, különösebb stresszhelyzet, alváshiány és plusz mozgás nélkül is.

Szapora pulzus

A National Heart Lung and Blood Institute (NHLBI) kutatásai szerint a vérszegénység komoly befolyást gyakorol a szív-és érrendszerre, mivel a hemoglobin előállításához vas szükséges, mely oxigént szállít a tüdőből a szervekhez. Ez azt jelenti, hogy vashiányos vérszegénység esetén a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, mivel a vér hemoglobinban szegény és kevés vörösvértesttel rendelkezik, és ez hatással van a szív-és érrendszer állapotára is. A szapora szívverés pedig annak az eredménye, hogy a kevesebb oxigént gyorsabb keringéssel igyekszik kompenzálni a szervezet.

Gyakori fejfájás

vérszegénység tüneteiA fejfájásnak számtalan oka lehet, kezdve az alváshiánytól, az időjárási frontokon át a kevés folyadék fogyasztásig. Azonban ha a panasz gyakran, huzamosabb ideig és visszatérően jelentkezik, úgy érdemes kivizsgáltatnia magát, ugyanis könnyen lehet, hogy vérszegénység okozza. Ez egy egyszerű vérvétellel kideríthető, és táplálkozással, illetve a hiányzó elemek, vitaminok pótlásával könnyen kezelhető.

Világos,  szinte fehér íny

Ínyünk állapota sok mindent elárul egészségi állapotunkról, így komoly figyelmeztető jel, ha megváltozik a színe. Amennyiben már szinte fehér, úgy az vérszegénységről árulkodik (minél világosabb, annál súlyosabb a vérszegénység), mivel ekkor kevés vörösvértest van jelen. Ezért az íny világosabbá válik, még akkor is, ha az illető nem lesz sápadtabb a megszokottnál.

Vörös, gyulladt nyelv

Akárcsak az íny, a nyelv is fontos információkat hordoz az állapotunkról. Vérszegénység esetén ugyanis a nyelv gyulladásba kerül, és emiatt vörössé válik, megduzzad, ráadásul kellemetlen égő érzés is kíséri. Leggyakrabban a vashiányt és a megaloblasztos vérszegénységet jelzi - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Szabaduljon meg a kellemetlen tünetektől

Vérszegénység esetén fontos annak típusának kiderítése és a mögöttes okok tisztázása, ami kiváltotta az anémiát (vérzékenység, vérzés, anorexia, emésztőszerv rendszeri problémák, daganat, hormonzavar stb). A kiváltó okot minden esetben kezelni kell, mellette fontos odafigyelni az egészséges táplálkozásra, megfelelő vitaminbevitelre (pl. B12, folsav, „C” vitamin) valamint szükség szerint vaskészítmény alkalmazása tabletta formában, esetleg injekciókúra is indokolt lehet.

További híreink>>>

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Főorvosnő,
Sugár és kemoterápián vagyok túl,ezek után vettem észre,hogy ellilul pár ujj a lezemen a hideg hatására. Ez nem lenne probléma viszont az egyik ujjam folyamatosan lila ,fáj egy már egy kisebb helyen sötétlilává vált. Aggódom nehogy elhaljon az ujjpercem. Köszönöm a segítséget. Tisztelettel. Mányó Kata

Dr. Szélessy Zsuzsanna
Dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus, belgyógyász
Kedves Mányó Katalin !
Bocsánat a késői válaszért. Csak remélni tudom, hogy már megmutatta az ujját egy sebésznek. Valószínű artériás érszűkület, embólia okozza a panaszát, amit muszály kezelni minél előbb.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakszerű

Körültekintő szakszerűség, megfelelő információ,további intézkedések megtétele.

További vélemények

Hírek

Fogamzásgátlót szedne? Ezt a vizsgálatot ne hagyja ki!

Fogamzásgátlót szedne? Ezt a vizsgálatot ne hagyja ki!

A fogamzásgátló tabletták és a vérrögök kapcsolatáról már többször is esett szó, ennek ellenére sokan mindenféle előzetes vizsgálatok nélkül kezdenek neki a szedésüknek, pedig sok olyan esetet hallani, amikor a készítmény miatt mélyvénás trombózis, esetleg tüdőembólia lépett fel. Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa a trombózis rizikóbecslés fontosságára hívja fel a figyelmet.

További részletek
Mikor szükséges váralvadásgátlót váltani?

Mikor szükséges váralvadásgátlót váltani?

A véralvadásgátlók alkalmazása lehet preventív és terápiás jellegű is, lehet, hogy csupán bizonyos ideig kell használni, de az is előfordulhat, hogy egy életen át tart a terápia. Előfordulhat, hogy mindvégig ugyanazt a szert alkalmazza a beteg, de meglehet, hogy időközben váltania szükséges másik készítményre. Hogy ez mikor indokolt, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ váralvadási specialistáját kérdeztük.  

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Facebook csoportjaink

Prima Medica Egészséghálózat