A fiataloknak csupán kevesebb mint a fele venne részt trombózis rizikó vizsgálaton

A trombózis rizikó vizsgálat egyre elterjedtebb manapság- ez nem is meglepő, hiszen több olyan kóros állapot, betegség is létezik, melyek megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét. Mivel a mélyvénás trombózis viszonylag gyakori problémának számít, így a megelőzése egyre jobban a köztudatba kerül, ahhoz viszont tudni kell, kiket veszélyeztet a legjobban. Hogy pontosan kiket, azt prof. Blaskó Györgytől, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistájától tudtuk meg a Trombózis Világnapja alkalmából, ahogy azt is, hogy kik azok, akik a leginkább és a legkevésbé vennének részt hasonló vizsgálaton. 

Október 13- Trombózis Világnapja 

A Nemzetközi Thrombosis és Haemostasis Társaság (ISTH) és a Magyar Thrombosis és Haemostasis Társaság október 13-át jelölte ki anno a Trombózis Világnapjának, ezúton is felhívva az emberek figyelmét a betegségre, megelőzésre.  

Az állapot során kisebb-nagyobb vérrögök keletkeznek az erekben, melyek elzárják a véráramlás útját. Két fő típusa az artériás (pl.stroke, szívinfarktus, végtagi artériák elzáródása), illetve a vénás trombózis (MVT és a következményes tüdőembólia). A prevenció csaknem ugyanolyan fontos, mint maga a betegség terápiája, hiszen megfelelő proflilaktikus intézkedésekkel sok halálos eset elkerülhető lenne. 

A következmények sajnos évek múlva jelentkeznek, de akkor már nehezen, vagy nem fordíthatók meg: ezért a beteg együttműködése igen fontos! 

Kiket érint a leginkább a trombózis? 

trombózis rizikóbecslésA trombózis leginkább az idősebb korosztály tagjait érinti- azon belül is a 65 év felettieket. Ezen kívül léteznek még olyan betegségek, kóros állapotok, melyek megléte még inkább elősegítik a vérrögök kialakulását. Ilyen például a túlsúly, magas vérnyomás, szívbetegségek (pl. pitvarfibrilláció), cukorbetegség, lupus, gyulladásos bélbetegség, bizonyos jó-és rosszindulatú daganatok. Ezen kívül létezik egy trombofíliának nevezett öröklött állapot is, mely szintén magas rizikót jelent- ekkor vagy az anyától, vagy az apától (vagy mindkettőtől) egy olyan mutációt hozunk, mely elősegíti a vérrögképződést. Trombofíliát igen gyakran fedeznek fel trombózis okának kivizsgálása során, főleg akkor, ha a probléma fiatalon, illetve szokatlan helyen jelentkezett (általában lábban, karban, agyban lép fel a trombózis). 

Növelik a trombózis esélyét még bizonyos gyógyszerek is: pl. kemoterápia során használt szerek, fogamzásgátlók, NSAID készítmények, hormonpótlók is. 

Érdemes szót ejteni továbbá a várandósságról is, hiszen a végbemenő hormonális és fizikai változások szintén hozzájárulnak a trombózis fellépéséhez. A terhesség önmagában többszörösére emeli az öröklött rizikót! Ilyenkor megnő a vér alvadékonysága (szerepe, hogy szülés közben ne vérezzen el a kismama), ráadásul a növekvő magzat is elszoríthatja a medence ereit, ami miatt a benne lévő vér pangásnak indul- ez pedig meleg ágya a vérrögöknek. 

Az idősebbek a legtájékozottabbak és a legóvatosabbak 

Egy nemrégiben végzett kutatás szerint az idősebbek (65 év felettiek) a legtájékozottabbak trombózis témájában, ők azok, akik a legtöbb ismerettel rendelkeznek a megelőző intézkedések kapcsán. A felmérés azonban rávilágított arra, hogy a fiatalabbaknak (18-34 éves korosztály) van a legkevesebb ismeretük, jelentősen lemaradva az idősebbektől. Bár való igaz, esetükben ritkábban fordul elő trombózis, ám a fogamzásgátlók szedése, a várandósság, mind olyan tényezők melyek provokálhatnak egy trombózist, így nekik se lenne szabad közömbösnek maradniuk a téma kapcsán-hiszen számtalan halálesetet elkerülhető lenne, ha tisztában lennének azzal, vajon őket mennyire veszélyezteti a trombózis. Külön kategória az élsportolásra vágyakozó fiatalok sok-sok esete, amikor egy célzott vizsgálattal megelőzhető lenne a későbbi csalódás. Sajnos friss kutatás szerint a 35 éven aluliak (18-34 évesek) csak csupán kevesebb mint a fele tartja elképzelhetőnek, hogy részt venne trombózis rizikó becslésen. Pedig pont ez az a korosztály, akik el kezdenek alkalmazni fogamzásgátló tablettákat, valamint családot alapítanak. 

“Sajnos nincs benne a protokollban egy teljeskörű trombofília szűrés az első fogamzásgátló felírása előtt, pedig sok trombózis és haláleset elkerülhető lenne így. Hiszen számtalan olyan eset van, amikor a fiatal lány el kezdi szedni a tablettát, majd tüdőembóliát kap. Aztán kiderül, hogy ez egy súlyosabb trombofília következménye volt. Ha ezt előzőleg lehetett volna tudni, nem történt volna meg. Éppen ezért én azt javaslom, hogy még mielőtt bárki fogamzásgátlót szedne, vegyen részt trombofília szűrésen vagy trombózis rizikó becslésen”- tanácsolja prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája. 

 

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr.Úr! 42 éves családanya vagyok,május középén egy 1,5 órás repülőút után a bal lábszáramban mélyvénát és két izomvénát érintő thrombosison estem át,melyet a siófoki kórházban diagnosztizáltak és kezeltek. Bennfekvés alatt napi 0,8 Clexant és napi 4 mg Syncumar mite tablettát kaptam. Odahaza ezután napi 2 mg szedését állították be melyet én keveselltem mivel az INR értékem 1,1 volt a Prothrombin szintem pedig 47-42-60 % között mozgott. Táppénz miatt munkám elveszítettem,így augusztus elején kiköltöztem Svájcba a páromhoz. A júniusi controll vizsgálaton a Doppler ultrahang a thrombusokat,rögöket még kimutatta,de az orvos elmondása szerint már megindult a keringés elvileg nem volt elzáródás.(csordogál! ahogy a dr. nő mondta) Kiköltözésem előtt a Xarelto 10mg tablettát kaptam melyből napi 1 szedek. Azt mondta a Dr.nő hogy ez egy újgenerációs alvadásgátló tabletta amely beállítja a Prothrombin szintet azonnal és nem szükséges a 2-3 hetente történő vérvétel ,ami itt külföldön kicsit macerásabb lenne. Nem mondták mennyi ideig kell szedjem és doppler ultrahang vizsgálatot is egy év múlva javasolt a kezelőorvos. Mondván úgysem szívódik fel addig ,és örüljek neki ha egyáltalán felszívódik. Genetikai vizsgálatot sem javasoltak,most hallottam róla elősször. Nagymamám 93 éves , pár éve neki is mélyvénás thrombosisa volt így gondolom Ön javasolná az örökletes szűrést ?! Szeretném megkérdezni ,hogy normális e ennyi idő eltelte után , hogy rendszeresen,változó intenzitással a mai napig feszítő fájdalom jelentkezik??? Terhelésre,hidegfrontra fokozottan égő,feszítő fájdalmat érzek van amikor fekvő helyzetben is,és gumiharisnya viselése mellett napközben is. A lábam sosem dagad,nem kékes,nem pirosodik egyszerűen csak fáj .Lehet oka az hogy izomvénát is érintett a thrombosis?? Amiért most írok az azért van ,mert pár napja mostmár a térdhajlat és a térd feletti comb felületén is érzem a fájdalmat,picit zsibbadás jellegű égő érzést,.ami csak Jegelésre csillapodik. Naponta sétálok,biciklizek a keringés javítása érdekében. Letettem a cigarettát amikor májusban kiderült a baj,igyekszem egészségesen élni. Kérem ha tud válaszoljon ,hogy megnyugodjak és a családom is megnyugodjon nincs baj és ez valamiféle thrombosis utó utôfajdalom? így az újgenerációs gyógyszerszedés mellett kialakulhat e embólia? ,van e okom aggódni ? mert úgy érzem már nem szabadna ilyen jellegű fájdalomnak lenni. Keressek e itt Svájcban szakembert vagy nem sürgős? Mennyire terhelhetem,sportolhatok e tovább és Ön milyen időközönként kérné a controll vizsgálatot? Leghamarabb november-decemberben tudok hazamenni Magyarországra ,akkor ha van rá lehetőség felkeresném a központjukat mert sok jót hallottam , olvastam Önökről az elmúlt napokban. E-mail címem aktív, megköszönöm ha válaszol és esetleg tanácsot ad . További sikeres és jó munkát kívánok. Tisztelettel :Nyeső Krisztina (Svájc,Solothurn)
    Kedves Krisztina !
    A fájdalom sajnos nagyon gyakran hónapokig megvan és okosan rátapintott az okára is. Ha felmenői között volt trombosis, én mindenképpen javasolnám a genetikai vizsgálatot, de azt Xarelto mellett nem lehet: a tervezett vérvétel előtt 4-5 nappal vissza kell térni LMWH-ra (a dózisa testsúlyfüggő) de utána azonnal lehet folytatni a Xareltot. Én a 10 mg-os napi dózis kicsit alacsonynak találom (azért Svájcban is ismerik az anti-Xa mérést, meg kellene csináltatni). Nyugodtan sportolhat, kimerülni nem szabad!. Fél évente untig elég a Doppler kontroll. Amig Xarelto szed megfelelő mennyiségben, tüdőemboliát csak ezreléknyi valószínűséggel kaphat. Legközelebb a Dopplerrel és UH-val nézzék meg nincs-e Baker cystája? Hogy keressen-e hozzáértőbb orvost: most már mindegy, de a jelenlegi állítsa be a megfelelő dózist. A genetikai vizsgálat után jelentkezzen ben hozzánk a Trombózis Központba.
    Elnézést a hosszú levélért.
    Üdvözlettel : Dr. Blaskó György

    Nyeső Krisztina

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindent elmagyaráz

    A recepción dolgozó kollegák rendkivül segítőkészek. A doktorúr mindent nagyon szépen elmagyaráz, hogy az orvosi szavak, értékek és a diagnózis a laikusnak is érthető legyen.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2021.10.08 Utolsó módosítás: 2022.12.15