Mikor van szükség véralvadásgátlóra terhesség során?

A véralvadásgátlók a fokozott vérrögképződést hivatottak megelőzni. A terhesség már önmagában olyan állapot, mely megnöveli a trombózis rizikóját, így érdemes azzal tisztában lenni, mikor is van a kismamáknak szükségük véralvadásgátlóra. A kérdést dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusa  válaszolta meg. 

Trombofília 

trombofília olyan öröklött genetikai variáció bennünk, melynek következtében a véralvadás/vérzékenység egyensúlya felborul, és a vérrögképződés irányába tolódik el. A trombófíliának több típusa is ismert, más-más súlyossággal. Amennyiben az apától és az anyától is öröklődik a probléma, úgy homozigóta formáról beszélünk, mely veszélyesebb, mintha csak az egyik szülőtől hoztuk volna (heterozigóta forma). Ezen kívül figyelembe kell még venni a homocisztein szintet is, melynek magas voltja szintén súlyosbítja a trombózis rizikóját. Pl. az ún. MTHFR heterozigóta állapot igen gyakori az emberek körében- akkor nincs szükség preventív véralvadásgátlásra, amennyiben a homocisztein szint normál értéket mutat, csupán a folsav (még jobb, ha folát) bevitelére kell odafigyelni, különösen a terhesség első 12 hetében. A homozigóta Leiden, vagy protrombin mutáció esetén a terhesség első jelétől el kell kezdeni a megelőző LMWH kezelést és végig alkalmazni kell a terhesség alatt és a szülést követően, 6 , esetenként 12 hétig Amennyiben valaki régebben átesett már trombózison/tüdőembólián, úgy megnő az esélye annak, hogy a jövőben ismét kialakul, főleg, ha mellé plusz rizikótényező is bejön- ilyen többek között a terhesség is.  

“Gyakran a trombózison átesett beteg élete végig véralvadásgátló kezelésre szorul, ám előfordulhat, hogy egy idő után abbahagyhatja a szedését. Viszont, ha az illető teherbe esik, úgy LMWH (véralvadásgátló) injekció kezelésre van szüksége a várandósság alatt és a szülés után 6-12 hétig- mondja a szakember. 

Ágyhoz kötött várandósság 

terhesség és véralvadásgátlásVannak olyan esetek, amikor a kismama kénytelen több-kevesebb időt ágyban tölteni a terhessége alatt. Ilyenkor megfontolandó a véralvadásgátló adása, főleg, ha van öröklött heterozigóta génmutációja vagy autoimmun betegsége is, hiszen a tartós fekvés miatt lelassult vérkeringés, (különösen a lábakban), plusz a várandósság miatti fokozott trombózis rizikó összeadódik, így még nagyobb az esély a vérrögök kialakulására. Ez a babára és az anyukára is igen veszélyes. Éppen ezért ilyenkor az orvos mérlegeli a véralvadásgátló adását- mondta Dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője. 

Ha már eleve véralvadásgátlót szed a kismama, váltani kell 

Természetesen, azok, akik már eleve véralvadásgátló terápiában részesülnek, fontos, hogy lehetőleg már a gyermekvállalás gondolatától - de legkésőbb a pozitív teszttől- térjenek át a szájon át szedhető antikoagulánsról az LMWH (alacsony molekulatömegű heparin) injekcióra! Ennek oka, hogy a szájon át szedhető készítmények átjutva a placentán (méhlepényen) súlyos fejlődési rendellenességeket okozhatnak a babánál, míg az LMWH alkalmazása teljesen biztonságos. 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy 38 évesen első repülőút előtt állok (1,5 óra). Habituális vetélések miatt ki lettem vizsgálva és heterozigóta Leiden mutációt igazoltak, ezért a legutóbbi terhességem alatt végig 0,8 Clexane-t adtam magamnak.(anti xa-t néztek) Mivel küzdök némi túlsúllyal (a súlyom nem változott) és a terhesség során cukorbetegségem is volt, ami úgy gondolom jelzés értékű, hogy hajlamos vagyok cukorbetegségre, tanácsosnak találom az LMWH injekciót az utazáskor. Jól gondolom? Inkább adok magamnak injekciót, minthogy baj legyen. Jelenleg 96kg vagyok. Mekkora lenne a megfelelő, megelőző Clexane dózis? Ugyan az mint a terhességem alatti? Köszönöm
Kedves Bella !
A testsúlyát figyelembe véve 0,8 ml-t kellene kapnia felszállás előtt 1-2 órával.

Üdvözlettel: Prof.Dr. Blaskó György
Bella

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Létrehozás ideje: 2022.04.28 Utolsó módosítás: 2023.02.27