Trombózis jelei
A trombózis egy veszélyes, akár halálos kimenetellel is járó állapot. A mélyvénás trombózisból leszakadhat egy vérrög, ami a tüdőben egy verőeret elzárva azonnal halálhoz vezethet. Mindezek miatt fontos, hogy ismerjük mik a trombózis jelei, és megelőzzük a bajt a jelek korai felismerésével és az orvoshoz fordulással.
Mit jelent a trombózis és hol jöhet létre?
Hogyan alakulnak ki a trombózis jelei?
Kiknél gyakoriak a trombózis jelei?
Mik az artériás trombózis jelei?
Mik a mélyvénás trombózis jelei?
Mik a tüdőembóliát okozó trombózis jelei?
Mi történik, ha nem kerülnek időben felismerésre a trombózis jelei?
Kapcsolódó szolgáltatásaink a Trombózis- és Hematológiai Központban:
- szakorvosi vizit
- ultrahang vizsgálat
- labordiagnosztika
- genetikai vizsgálatok
- vénás értorna oktatás
- gyógytorna
- PTS kezelése
Online Bejelentkezés
Prof. Dr. Blaskó György
Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
Mit jelent a trombózis és hol jöhet létre?
A trombózis azt a folyamatot jelenti, amikor rendellenes helyen alakul ki vérrög az érpályában. A véralvadás egy igen bonyolult folyamat, melynek szerepe, hogy sérüléskor egy dugót képezzen a sebfelületen és elkerülhető legyen a segítségével a nagyobb vérvesztés. Ezt a szervezet úgy éri el, hogy károsodás esetén egy hosszú enzim aktivációs kaszkád végén a prothrombinból trombin nevű enzim keletkezik, ami a vérben található oldható fibrinogént fibrinné alakítja. A fibrin egy oldhatatlan fehérje, ami lerakódik az érfal belsejében, majd ott megkeményedik, és vérrögöt létrehozva egyfajta dugót képez a sérülés helyén. Ezen a fibrinhálón aztán fennakadnak a vérlemezkék és a vörösvérsejtek és egy masszívabb dugó keletkezik. A kialakuló vérrög tehát lezárja a megsérült érfalat, megállítja a vérzést és lehetőséget biztosít az érfal gyógyulására.
Trombózis akkor jöhet létre, ha a véralvadási folyamatban valahol zavar keletkezik, és valamiért fokozottá válik a véralvadás. Trombózis kialakulhat mind az artériákban, mind a vénákban. Ez utóbbi esetben leggyakrabban az alsó végtagok és a medence vénái érintettek, azonban előfordulhat, hogy az agyban keletkezik vérrög. Ezt az agy vénás öblei után sinus trombózisnak nevezzük. A mélyvénás trombózis kapcsán fontos megemlíteni az embolizáció folyamatát is. Ez azt jelenti, hogy a vérrögből (főként az alsó végtagi mélyvénás trombózisból) leszakadhatnak kisebb darabok, melyek a vérkeringéssel messze sodródhatnak. Addig sodródnak ezek a kisebb darab vérrögök, amíg egy kellően szűk éren (jellemzően a tüdőartériákban) el nem akadnak. Itt elzáródást és életveszélyes tüdőembóliát okozhatnak. Az artériás trombózis gyakori esetei a koszorúerekben kialakuló trombózis (ami szívinfarktust hoz létre), valamint az agyi erekben létrejövő, stroke-hoz vezető trombózis.Kapcsolódó cikkünk
5 tünet, melyet ne hagyjon figyelmen kívül-trombózist jelezhet!
A mélyvénás trombózis van, hogy tünetek nélkül jelentkezik, ami megnöveli annak az esélyét, hogy a keletkezett vérrög a tüdőbe jutva embóliát okozzon. ...
Hogyan alakulnak ki a trombózis jelei?
A trombózis jelei eltérőek attól függően, hogy pontosan hol alakul ki és milyen nagyságú a trombózis. Alapvetően azt mondhatjuk, hogy a trombózis jelei az akadályozott véráramlás miatt alakulnak ki. A vérrög kritikus mértékben beszűkítheti vagy akár teljesen el is zárhatja az adott ér átmérőjét. Ez a véráramlás megtorpanását okozza, ami két szempontból is veszélyes: a vér felhalmozódhat a vérrög mögött (ami a mélyvénás trombózis jelei közül gyakran látott ödéma kialakulását okozza), valamint gátlódik a vérrög előtti területek vérellátása. Artériás trombózis esetén a trombózis jelei közül ez a kiemelhető, így ugyanis nem kapnak friss oxigént és tápanyagot a vérrög előtti területek, valamint a salakanyagaik sem szállítódnak el, ami az adott sejtek és szövetek pusztulását okozhatja. Ezt nevezzük infarktusnak. A trombózis jelei tehát ez a két mechanizmus révén jönnek létre. Mélyvénás trombózis esetén a lábdagadás, elszíneződés, fájdalom és a bőr melegsége dominál, a megrekedő vér miatt; míg artériás trombózis esetén a fájdalom (például szívinfarktus esetén), a szövetek gyors pusztulása és a funkciójuk kiesése (például beszédzavarok stroke esetén) a kiemelhetőek a trombózis jelei közül.
Sajnos azonban a helyzet nem mindig ilyen egyszerű. Vannak néma esetek is, amikor nem mutatkoznak a trombózis jelei, hanem már csak a tüdőembólia árulkodik a korábbi vérrög képződésről. A trombózis jelei között gyakran fellépő fájdalmat ráadásul könnyű összekeverni más fájdalommal, így a legcélszerűbb az, ha orvoshoz fordul, ha a normálistól eltérő tüneteket tapasztal.
Kiknél gyakoriak a trombózis jelei?
Az emberek többsége úgy gondolja, a trombózis és a trombózis jelei kizárólag az időseket érinti, és őket is csak akkor, ha kórházba kerülnek és hosszas ágynyugalomra vannak ítélve. Ez részben igaz, mert a hosszú ágynyugalom és az idős életkor valóban hajlamosít a trombózisra, azonban tévedés azt hinni, hogy a fiatalokat ne fenyegetné a trombózis veszélye. Sajnos számos olyan eset van, amikor a fogamzásgátlót szedő fiatal hölgy, vagy épp a repülőn utazó tinédzser kerül a trombózis jelei miatt kórházba. Ezek az esetek hátterében főként a fel nem derített öröklött genetikai defektusok állnak, amiket nem szűrtek ki. Kevesen tudják, hogy a trombózis akár csecsemőkorban is kialakulhat, pl. a protein C nagyfokú hiánya miatt (purpura fulminans). Az öröklött tényezőkön kívül az életmódunk is nagymértékben befolyásolja, hogy kinél alakulnak ki a trombózis jelei. Gyakoribbak a trombózis jelei azok körében, akik dohányoznak, túlsúlyosak vagy elhízottak. Ezek mellett bizonyos betegségek (például a daganatos vagy autoimmun betegségek) is hajlamosítanak a trombózisra, valamint számos egyéb tényező miatt is gyakoribbak lehetnek a trombózis jelei.
Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy a trombózis nem válogat korban és nemben, bárkit érinthet, ezért mindenkinek érdemes ismernie, hogy mik a trombózis jelei.Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mik az artériás trombózis jelei?
Az artériás trombózis egy artériában kialakuló vérrögöt jelent. Ez különösen veszélyes, mivel a trombózis elzárhatja vagy megállíthatja a vér áramlását a főbb szervekhez, például a szívhez vagy az agyhoz. Ha a vérrög beszűkíti a szívhez vezető koszorúereket, angina pectoris néven ismert izomfájdalom léphet fel. Ha a vérrög teljesen elzárja a szívizom egy részéhez vezető artériákat, az szívrohamot okoz, míg az agy esetében stroke-ot. Az artériás trombózis jelei tehát attól függnek, hogy hol alakult ki a vérrög. Általánosságban a következők lehetnek az artériás trombózis jelei:
- fájdalom az egyik lábban
- duzzadt láb vagy kar
- mellkasi fájdalom
- zsibbadás a test egyik oldalán
- gyengeség a test egyik oldalán
- mentális státusz megváltozása
Specifikusabban a szívroham hátterében álló trombózis jelei a következők lehetnek:
- mellkasi fájdalom
- állkapocsba, hátba vagy nyakba sugárzó fájdalom
- légszomj
- szédülés
A stroke hátterében álló trombózis jelei:
- zsibbadás
- járási nehézség
- részleges vagy teljes látásvesztés az egyik szemre
- kettős látás
- elmosódott beszéd
- zavarodottság
Mik a mélyvénás trombózis jelei?
A mélyvénás trombózis főként az alsó végtag mélyen futó vénáiban vagy a kismedencei vénás komplexumokban jön létre. A leggyakrabban a mélyvénás trombózis jelei lokálisan a keletkezési helyükön alakulnak ki, de létezik úgynevezett néma trombózis is, amikor már csak a bekövetkező tüdőembólia jelzi a problémát. A mélyvénás trombózis jelei az adott területen:
- a láb dagadása (ödémásodása)
- melegség érzet
- livid elszíneződés (kékes-vörös szín, ami nyomásra elhalványul)
- fájdalom
- előfordulhat izomláz-szerű érzés is
Mik a tüdőembóliát okozó trombózis jelei?
A mélyvénás trombózis gyakori és életet veszélyeztető szövődménye a tüdőembólia, melyet a leszakadt vérrög, vagy annak egy-egy darabja okoz a tüdőbe kerülve. A tüdőembóliát okozó trombózis jelei a következők:
- légzési nehézségek
- köhögés
- véres köpet
- mellkasi fájdalom
- szapora pulzus
A tünetek megléte, illetve erőssége változatos képet mutat, attól függően, hogy hol zárta el a vér útját a vérrög. A legrosszabb eset, ha mindkét főtörzs artériáiban megakad a vérrög (ez az úgynevezett lovagló embolus), ekkor az esetek többségében az állapot hirtelen halállal jár.
Mi történik, ha nem kerülnek időben felismerésre a trombózis jelei?
Ha nem kerülnek időben felismerésre a trombózis jelei, az súlyos, életveszélyes állapotot okozhat. Az akutan fellépő legsúlyosabb szövődmények a már említett szívinfarktus, a stroke és a tüdőembólia. Mindegyik esetben előfordulhat, hogy akár percek döntenek az adott beteg életéről. Éppen ezért nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy milyen fontosak a trombózis jelei és azok korai felismerése! Ha észreveszi magán vagy egy családtagján a trombózis jeleinek kialakulását, ne késlekedjen, forduljon azonnal orvoshoz! Érdemes lehet a trombózis rizikóját kivizsgáltatni olyan esetekben is, ha már előfordultak a trombózis jelei a családban.
Hosszú távon a fel nem ismert és kezeletlen trombózis jelei krónikus szövődményeket okozhatnak. Kialakulhat poszttrombotikus szindróma, vénás elégtelenség, szövetelhalás, gangréna, valamint a trombózis ismétlődése is valószínűbb. Éppen ezért az akut probléma elhárítása után gondoskodni kell a megelőzésről is, hiszen akinél egyszer már kialakult trombózis, annál nagy az esély arra, hogy az eset megismétlődik. Nem ritka, amikor a betegnek élete végéig alvadás gátló terápián kell élnie. Specialitások mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása trombózis genetikai kivizsgálása NOAC-ra átállítás, monitorozás poszttrombotikus szindróma kivizsgálása kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés típusa: személyes, rendelői konzultáció Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emeletTéma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász