
INR beállítása
A véralvadásgátlók hatását ellenőrizni kell! A mélyvénás trombózison vagy tüdőembólián átesett betegek túlnyomó többsége tartós alvadásgátló kezelésre szorul. Ez a kezelés a tanácsolt minimális odafigyelés és életfegyelem mellett tartósan fenntartható, de rendelkezik néhány fontos sajátossággal.
Mi az az INR?
Az INR (International Normalised Ratio) a véralvadás mérésére szolgáló egység. Egészséges emberben az értéke 1, ám orvosi beavatkozással ez az érték eltolható.
Kidolgozása arra vezethető vissza, hogy a cumarinok a prothrombin aktivitását csökkentik: azonban az aktivitás mérésére minden klinika laboratórium más reagenst használt, enne következtében a világ két pontján mért értékek összehasonlíthatatlanok voltak. Egy „méterrúd” reagenst kiválasztva megmérték az össze többinek ehhez viszonyított aktivitását és így alakult ki az INR, ami most már a világ minden pontján ugyanazt jelenti.
Az cumarin-antikoaguláns szerek hatására a szakember ezt az értéket ideálisan 2 és 3 közé alakítja, amely a vér alvadékonyságát némileg csökkenti és módot ad arra, hogy a szervezet saját trombusoldó képoessége „érvényesüljön”, vagyis kisebb mértékű véralvadást tesz lehetővé az olyan betegségeknél, vagy beavatkozásoknál, melyek ezt megkívánják.
Szélsőséges esetekben az érték akár 3,5 – 4,5 közé is tolható, például a mechanikus műbillentyű beültetése, hiszen ilyenkor a véralvadás gátlása különös jelentőséggel bír. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
INR mérése a régebbi típusú véralvadásgátló készítményeknél
A régebbi típusú véralvadásgátlók (pl. a gyakran használt kumarin származékok) esetében igen fontos az INR rendszeres monitorozása. Értékének 2-3 közt kell lennie (néhány kivételtől eltekintve), hiszen a 2 alatti szint azt jelzi, továbbra is nagy a vérrögök kialakulásának esélye, míg a 3 feletti érték arra figyelmeztet, hogy megnő a vérzés veszélye.
Mikor érdemes ellenőriztetni az INR értékeit?
Műtétek, fogászati beavatkozások előtt
A nagyobb fogászati/szájsebészeti kezelések, valamint a műtétek nagyobb mennyiségű vérvesztéssel is járhatnak. Véralvadásgátlásnál a beteg életet veszélyeztető mennyiségben veszthet vért. Éppen ezért, amennyiben ilyen beavatkozás előtt áll, úgy fontos, hogy előtte egyeztessen az orvosával. Az egyéni rizikó felmérése után a szakember eldönti, hogy tanácsos-e a műtétet megelőző napokban elhagyni/lecserélni a véralvadásgátló gyógyszert, esetleg ajánlott-e más készítményre áttérni. Továbbá utasításokat kap a műtétet követő időszak trombózis prevenciójáról is.
Hosszabb repülő/busz/autóút
A tartós immobilizáció komoly provokáló tényezőnek számít trombózis kapcsán, mivel ekkor a keringés lelassul és megnő a vérrögök kialakulásának esélye. Éppen ezért 4 óránál hosszabb utazás előtt, illetve gipszrögzítés esetén mindenképp keresse fel orvosát, aki LMWH terápiát javasolhat. Ezek mellett a betegnek oda kell figyelnie a nagyobb mennyiségű folyadékfogyasztásra, a kompressziós harisnya felvételére, valamint a kényelmes, nem túl szűk ruhák viselésére és a repülés alatti tornagyakorlatokra. Mindezek a busz-utakra is érvényesek! Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Családtervezésnél
Amennyiben valaki véralvadásgátlót szed, fontos, hogy a családtervezés esetén egyeztessen orvosával, mivel ekkor a terápia módosítására van szükség! Ugyanis ekkor bőr alá adott LMWH-ra szükséges áttérni, ugyanis más készítmények (kumarin származékok, NOAC) komoly fejlődési rendellenességet okozhatnak, mivel áthatolnak a placentán. A kumarin esetében a legveszélyesebb a terhesség 8-12 hete, míg az új típusúaknál mindenkor tilos a teherbe esés!
A terhességet fontos, hogy a várandósság trombózisnövelő hatása miatt érdemes terhespatológiában jártas nőgyógyásznak végigkísérnie.
Fontos a rendszeresség
Mivel az INR értékei könnyen változnak, ám állandóságuk létkérdés lehet, így a rendszeres ellenőrzés mindenképpen javallott. Ez vérvétellel történik, vagyis viszonylag kis kellemetlenség árán elkerülhető a nagyobb baj.
Ugyancsak vérvétel segítségével mutatható ki a trombózisra való genetikai hajlam, így az olyan betegek, akik már részesülnek antikoaguláns kezelésben, családtagjaikat is kivizsgáltathatják, így elkerülhető a nagyobb gond kialakulása. Kapcsolódó cikkünk
AntiXa vizsgálat: az optimális dózis érdekében szükséges megnézni a Heparin szintet!
Egyáltalán nem mindegy a heparinok, illetve az alacsony molekulatömegű heparinok (LMWH) dózisa, mert nem megfelelő adagolásnál akár túlzott vérzés is felléphet. Az ...
INR beállítása
Az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC) számtalan előnyüknek is köszönhetően egyre többen alkalmazzák és térnek át rájuk a régi típusú készítményekről. Ennek ellenére sokan vannak, akik félve váltanak, mivel több aggasztó iromány is megjelent róluk.
A régebbi (döntően a kumarin alapanyagú) készítményeknél 6 hetente javasolt a vérvizsgálat. Az INR értéknek 2-3 közt kell lennie, más esetben a dózis változtatására vagy más készítményre való áttérés javasolt- ezért ilyenkor egyeztessen orvosával hogy elkerülhesse a komolyabb problémákat!! Az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) alkalmazása során INR ellenőrzésre nincs szükség, mert ezen szerek hatásmechanizmusa egészen más.
A NOAC szerek egyik nagy előnye a régebbiekkel szemben, hogy bizonyítottan kevesebb vérzéses szövődménnyel kell esetükben számolni. A NOAC további előnyökkel is rendelkezik, pl. nem kell tartani esetleges étel-kölcsönhatásoktól, valamint szájon át szedhető, ellenben a heparinnal, melyet injekcióval kell bejuttatni a szervezetbe.
Régebben aggodalomra adott okot az is, hogy ezeknek a készítményeknek nem volt antidótumuk (ellenszerük), vagyis pl. súlyos baleset, műtét esetén nem tudták megfelelően felfüggeszteni a hatásukat. Jó hír azonban, hogy pár hónapja már ez a probléma is megoldódott, és már a NOAC szereknél is létezik antidótum- bár való igaz, hogy drága és egyelőre nehezen lehet hozzájuk jutni.
Nagy hiba azonban az a sugallat, hogy a napi fix dózis után nincs teendő, mert étel-és gyógyszerkölcsönhatás nincs. Ez nem igaz, ugyanis nemrégiben az Európai Gyógyszerügynökség e tárgyban külön konferenciát hívott össze és ott felhívták a figyelmet arra, hogy ezeket betegeket is kell ellenőrizni és biztatták a cégeket a gyógyszerek vérszintjének, hatásának méréséhez szükséges olcsó módszerek kidolgozására. Összességében tehát elmondható, hogy az új típusú véralvadásgátlók biztonságosak.
Specialitások mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása trombózis genetikai kivizsgálása NOAC-ra átállítás, monitorozás poszttrombotikus szindróma kivizsgálása kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett) Rendelés típusa: személyes, rendelői konzultáció Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emeletTéma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász