Betegségek, melyek fokozzák a trombózis rizikót

Mélyvénás trombózis után, a sürgősségi ellátást követő időszakban fontos kivizsgálni, hogy mi okozta, mi áll a háttérben. Erre azért nagy szükség van, hogy a megfelelő kezeléssel, a későbbiekben egy újabb trombózis elkerülhető – vagy a kockázata minimálisra csökkenthető - legyen. Prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, hogy milyen vizsgálatokra van szükség.

Trombofília szűrés laborvizsgálattal

A trombózis kivizsgálása során laborvizsgálatokat is végeznek.A mélyvénás trombózis okainak kivizsgálása során elsőként vérvizsgálatot végeznek. Ennek segítségével azt is ki lehet deríteni, ha valakinél trombofília, vagyis öröklött trombózishajlam áll fenn. A részletes vérvizsgálat azért is fontos, mert megfelelő kezelés nélkül nem csak az újabb mélyvénás trombózis rizikója áll fenn. Az eredmények függvényében esetleg változtatni kell a fogamzásgátlás módját – indokolt lehet a hormonális fogamzásgátlás kerülése - de az eltérés a későbbi gyermekvállalásra is hatással lehet – kezelés hiányában akár vetélés is bekövetkezhet.

Képet kapni az erek állapotáról

Mélyvénás trombózis általában az alsó végtagban – combban és a vádliban – mélyen futó vénákban alakul ki. Ezek az erek nem a bőr alatt futnak közvetlenül, hanem mélyen helyezkednek el. Állapotukról Duplex ultrahang segítségével lehet képet kapni. Így a keringésüket, a vénabillentyűket, szűkületet vagy kitágult szakaszt is át lehet tekinteni. Ez a vizsgálat trombózis gyanú esetén, a mélyvénás trombózis lezajlása után, utánkövetés céljából is fontos és segítheti az olyan trombózisra hajlamosító tényezők kiszűrését, mint a visszérbetegség.

Egyéb betegségek, rizikótényezők a háttérben

- a kockázat életkor és nem függvénye is: gyakoribb férfiakon és a kor előrehaladtával nő az előfordulás,

- fontos tényező a dohányzás

- a megelőzés érdekében teljes nicotin tilalom javallt – és a mozgásszegény életmód,

- a fibrinogén szint önálló rizikó, fontosak bizonyos fertőző ágensek: az atherosclerotikus léziókban lévő gyulladásos elemek,, herpesvirus, Chlamidia, a homocystein magas szintje (pl az MTHFR homozygótáknál) bizonyos lipidek primer és secunder magasabb szintje,

- vesebetegségek, mint pl. a fehérjeüritéssel járó nephrosis szindróma, veseelégtelenség, számos immunpathologiai kórkép, vasculitisek,

- hormonális betegségek (pl. hypothyreosis, anyagcsere betegségek (pl. diabetes köszvény, lipodystrofiák, kövérség)

 

A mióma is megnöveli a trombózis kockázatát.Bizonyos egyéb betegségek megléte is magasabb a trombózis rizikója. Ilyen például a méh miómája. Ez a jóindulatú daganat megakadályozza a méhben a véráramlás normál útját. Mélyvénás trombózist követően a nőgyógyászati vizsgálat különösen indokolt miómára utaló tünetek - elhúzódó, alvadékos, fájdalmas havi vérzések, lerövidült ciklus és erős alhasi görcsök, vetélés - esetén.

 

Gasztroenterológust is javasolt felkeresni, ha gyakori székrekedés, vagy hasmenés, puffadás, hasfájás jelentkezik. Ezek a tünetek a bélrendszer gyulladását is jelezhetik, s ezek az állapotok is fokozzák a vérrögképződés esélyét. Ilyen betegség a fekélyes vastagbélgyulladás és az autoimmun vékonybélgyulladás (M. Crohn)

 

Kardiológiai vizsgálat indokolt, mert a szív működésének problémái – például a pitvarfibrilláció (a leggyakoribb szívritmuszavar) - is okozhatnak fokozott trombózis-készséget. Az elváltozás sokáig tünetmentes is lehet, vagy gyors szívdobogásérzet, légszomj, mellkasi fájdalom, szédülés hívhatja fel rá a figyelmet.

 

A daganatos betegségek gyakran hosszú ideig tünetmentesek, észrevétlenül rombolják egészségünket. Előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózis hívja fel a figyelmet a rendellenes sejtek megjelenésére. Egyes daganatos sejtsorok ugyanis képesek aktiválni a vérrögöket okozó fibrinképződést, anélkül, hogy a rendszer egyéb részei aktiválódnának. Bizonyos daganattípusok – leukémia, agydaganat, petefészek- vagy gyomor- és bélrendszeri daganatok - esetében ez gyakrabban megfigyelhető. Ezért nagyon fontos, hogy a hirtelen, ismeretlen okokbók kialakuló trombózis eseteket a terápia elkezdése után részletesen kivizsgáljuk malignus (rosszindulatú) folyamat(ok) irányába, lehetőleg teljes körben.

 

A mélyvénás trombózis lezajlását és kezelését követően tehát nagyon fontos a kiváltó okok tisztázása. Ezzel nemcsak az újabb életveszélyes állapot kialakulását lehet megelőzni, de akár komoly, mielőbbi kezelés igénylő elváltozásokra is fény derülhet.

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm,kérdésem az lenne nagyon fáj a térdem 4 hónapja kb ,volt egy zselés térd feltölésem és azóta egyre jobban fáj a térdem ,de csak egy ponton onnan sugárzik átt a cmbom belsje felé.és most vettem észre szabályosan meleg a combom ezen része. van okom aggódni ?válaszát kösönöm előre is.
    Kedves Károly!

    Érdemes elmenni szakorvoshoz panaszával, egy alapos kivizsgálás szükséges lehet.
    Javasolnám ha tud kérjen időpontot vénás duplex ultrahangra, nem derült ki hogy melyik lábról van szó, esetleg mindkét térden történt-e beavatkozás.
    Ez az információ elég kevés sajnos szakvélemény adására.


    Üdvözlettel,
    Torda Károly

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Magas szakmai színvonal

    Nagyon elégedett vagyok. A professzor úr magas szakmai színvonalon kezel évek óta. A beteg felé: humánus, segítőkész , kedves, őszinte. Mind emberileg, mint szakmailag teljesen elkötelezett.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2020.10.19 Utolsó módosítás: 2020.10.28