A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Trombózis után – erre a 7 dologra kell figyelni
A mélyvénás trombózis sürgősségi kezelését követően, a betegeknek bizonyos életmód változtatásokra lehet szüksége, hogy a kiújulást megelőzzék. A kivizsgálás és gyógyszeres kezelés mellett, az életmódváltás is fontos szerepet játszik ebben. Prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, hogy mire figyeljünk trombózis után.
Kivizsgálás, a trombózis okának megállapítása
A trombózis kialakulásához alapvetően kétféle tényező vezethet. Genetikai hajlam, vagy nem megfelelő életmód. Ha valakinek mélyvénás trombózisa volt, a sürgősségi ellátást követően mindig el kell végezni a kiváltó ok feltárását. A trombózis okainak meghatározását követően a betegnek a továbbiakban is személyre szabott kezelést kell kapnia, amivel a trombózis kiújulása megelőzhető.
Ezért fontos az életmódváltás
Meglévő hajlam esetén azonban a megfelelő életmód jelentősen csökkentheti a trombózis kialakulásának esélyét. A genetika az egészségünk 20 százalékáért felel. A 80 százalékáért pedig egyéb tényezők, például az életmód, a szociális környezet, higiénés szokások stb. Az életmódnak tehát óriási szerepe van az egészségünk megőrzésében.
Testsúlycsökkenés
Az életmódváltásnak több fontos tényezője van. Az egyik a testsúlycsökkentés, az elhízás ugyanis a trombózis egyik rizikófaktora. A normál testtömeg-index elérésével egyébként is csak nyerhetünk, hiszen így a trombózis mellett több krónikus betegség – például a magasvérnyomás és a cukorbetegség – kockázatát is csökkenteni tudjuk.
Dohányzásról leszokás
A másik fontos lépés, amit a beteg a trombózis megelőzéséért megtehet, a dohányzás elhagyása. Rendkívüli módon károsítja az erek egészségét, így a testsúly normalizálása mellett ez a másik fontos lépés, amit a megelőzésért meg kell tenni.
Rendszeres mozgás
Az edzés nemcsak felpezsdíti a vérkeringést, de erősíti is az ereket és a vérnyomást is segít kordában tartani. Azok a sportok különösen ajánlottak, melyek a lábakat edzik. Ilyen a séta, a kocogás, a kerékpározás, a tánc vagy az úszás. A küzdősportok viszont tilosak, az ütések, rúgások, az ereket érő sérülésveszély miatt.
Diéta
A trombózisos betegnél nincsenek a cukor-, vagy vesebeteghez hasonló diétás megszorítások. A normál testsúly megtartása mellett ehet bármit, az egészséges étkezésre vonatkozó tanácsokat szem előtt tartva. Egy dologra kell azonban figyelni. Ha alvadásgátlóként kumarin származékot szed, akkor figyelni kell a K-vitamin bevitel egyenletességére. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy törekedni kell rá, hogy naponta közel azonos mennyiségben fogyasszon K-vitamint tartalmazó élelmiszereket. Az étrend kialakításában érdemes dietetikus segítségét kérni.
Ezért baj, ha trombózis után elmarad a kivizsgálás
Ha a trombózist nem veszik észre, vagy nem kezelik megfelelően, akkor 5-8 évvel az első trombózist követően újabb alakulhat ki. Ezt poszttrombotikus szindrómának nevezzük. Ha a beteg továbbra sem kap megfelelő – véralvadásgátló – kezelést, akkor a vénás keringés tovább romlik, a lába kifekélyesedhet, egy nehezen vagy nem visszafordítható elváltozás jön létre. A trombózis felismerése és kezelése tehát ezért döntő fontosságú.
Blaskó professzor kiemelte, hogy további nagy problémát okozhat, ha a trombózist követő időben a beteget nem vizsgálják ki. Igen sok malignus daganat -már mikroszkopikus, vagy igen kis terjedelemben is – olyan enzimeket termel, ami a véralvadás un. Aktivációs kaszkádját teljesen feleslegessé teszi és enzimjeik közvetlenül alakítják át a fibrinogént fibrinné. Ezért ajánlatos, hogy 40 év felett minden trombózisos beteg teljes és részletes malignus folyamat irányába történő kivizsgálásnak vessék alá a családi orvosok.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés trombózis kivizsgálásra
Téma szakértői
Orvos válaszol
Leányunk 27 éves korában - 3 évvel ezelőtt - kétoldali tüdőembólián esett át. Rövid kórelőzmény: Alsó végtagjában lévő thrombust a UH vizsgálattal (Dopler, végtagi ér UH) nem észlelték, vérvizsgálatot nem végeztek (D-dimer érték meghatározás, stb.), izomhúzódással diagnosztizálták a heves végtag fájdalmát. Néhány nap múlva heves rosszullétre (fulladás), sürgősségi mentővel beszállították az ügyeletes kórházba (először pánikbetegség miatt pszichiátriát javasolt a mentőorvosnő, csak erős szülői nyomásra vitték be a kórházba), CT vizsgálatot követően a diagnózis kétoldali thromboembólia volt. A kórházi ellátást követően (heparin), 1 év után a Xarelto szedését leállították - tekintettel arra, hogy a genetikai faktorokat nem találtak, a rizikófaktorok megszüntetésre kerültek (fogamzásgátló szedését az embólia idején abbahagyta, testsúlyát csökkentette).
Magunk részéről mindig is hiányoltuk a tüdőerek kontroll vizsgálatát. Arra hivatkoztak, hogy ez nem szükséges, és a CT sugárterhelés miatt nem javasolt.
Ma megdöbbenve olvastam az alábbikat:
"Péter Andrea, a Kardiológiai Intézet szakorvosa, aki részt vett az első magyarországi beavatkozáson arról beszélt, hogy kezelés nélkül a betegek 70 százaléka 5 éven belül meghal a tüdőerekben lévő magas nyomás miatt. A legsúlyosabb esetekben pedig mindössze 10 százalék a túlélés esélye."
elérhetősége: http://www.debreceninap.hu/egyetem/2017/07/22/videon-a-debreceni-orvosi-szenzacio/
Kérdésem: Szükséges-e tüdőerek állapotának nyomonkövetése, milyen vizsgálattal végzik ezt (CT?) és egyáltalán hol foglalkoznak érdemben a tromboembolia nyomonkövetésével az országban, egyáltalán milyen vizsgálatokat szükséges elvégezni és milyen időközönként?
A vérvizsgálatokat, végtagi erek UH vizsgálatát magánpraxisban rendszeresen végeztetjük, ezt sem írták elő hivatalosan.
Fordulhatunk-e a Trombózis központhoz a fentiekben feltett kérdéseim vonatkozásában?
Orvosi iránymutatását, válaszát előzetesen is megköszönöm.
Tisztelettel:
Dr. Rózsa György Imréné
Nagyon sajnálom a kedves lányát, -főleg az elhamarkodott orvosi kijelentések okozta félelmek miatt. A doktor úrnak egyáltalán nincs igaza, Igen magas adatot közölt: a tüdőerek hypetoniája elég ritka és főleg akkor lenne ritka, ha nem egy évig, hanem legalább 3 évig szednék a betegek a Xareltót még akkor is, ha nincs kimutatható trombofiliájuk! Javaslom, hogy kérjen konzultációt a Trombózis Központba (36704317729) és jelentkezzen be. Kérem hozzák a leleteket is.!
Tisztelettel
Dr. Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Gyógyító empatikus személyiség
További véleményekPROF. DR. BLASKÓ GYÖRGY Doktor ÚR a szó valódi értelmében csupa nagy betűvel. A hivatástudat legmagasabb fokán álló gyógyító empatikus személyiség. Nem csak kiváló szakember hanem emberségből is a legmagasabb fokon áll. Én csak azt kívánom minden betegtársamnak hogy országszerte csak ilyen gyógyító szakemberekkel találkozzon. Sajnos ez csak egy megvalósulatlan vágyunk marad. A hazai egészségügyben dolgozó orvostársadalom nagy többsége évtizedekre elvesztette hitelességét talán nem az ő hibájukból. Prof. Dr. Blaskó György minden tekintetben megtestesíti azt az elvárásunkat milyen szakembereknek kellene dolgoznia a Magyar Egészségügyi Szolgálatokban 2017 évben és a jövőben is.