
Trombózis után – erre a 7 dologra kell figyelni
A mélyvénás trombózis sürgősségi kezelését követően, a betegeknek bizonyos életmód változtatásokra lehet szüksége, hogy a kiújulást megelőzzék. A kivizsgálás és gyógyszeres kezelés mellett, az életmódváltás is fontos szerepet játszik ebben. Prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, hogy mire figyeljünk trombózis után.
Kivizsgálás, a trombózis okának megállapítása
A trombózis kialakulásához alapvetően kétféle tényező vezethet. Genetikai hajlam, vagy nem megfelelő életmód. Ha valakinek mélyvénás trombózisa volt, a sürgősségi ellátást követően mindig el kell végezni a kiváltó ok feltárását. A trombózis okainak meghatározását követően a betegnek a továbbiakban is személyre szabott kezelést kell kapnia, amivel a trombózis kiújulása megelőzhető.
Ezért fontos az életmódváltás
Meglévő hajlam esetén azonban a megfelelő életmód jelentősen csökkentheti a trombózis kialakulásának esélyét. A genetika az egészségünk 20 százalékáért felel. A 80 százalékáért pedig egyéb tényezők, például az életmód, a szociális környezet, higiénés szokások stb. Az életmódnak tehát óriási szerepe van az egészségünk megőrzésében.
Testsúlycsökkenés
Az életmódváltásnak több fontos tényezője van. Az egyik a testsúlycsökkentés, az elhízás ugyanis a trombózis egyik rizikófaktora. A normál testtömeg-index elérésével egyébként is csak nyerhetünk, hiszen így a trombózis mellett több krónikus betegség – például a magasvérnyomás és a cukorbetegség – kockázatát is csökkenteni tudjuk.
Dohányzásról leszokás
A másik fontos lépés, amit a beteg a trombózis megelőzéséért megtehet, a dohányzás elhagyása. Rendkívüli módon károsítja az erek egészségét, így a testsúly normalizálása mellett ez a másik fontos lépés, amit a megelőzésért meg kell tenni.
Rendszeres mozgás
Az edzés nemcsak felpezsdíti a vérkeringést, de erősíti is az ereket és a vérnyomást is segít kordában tartani. Azok a sportok különösen ajánlottak, melyek a lábakat edzik. Ilyen a séta, a kocogás, a kerékpározás, a tánc vagy az úszás. A küzdősportok viszont tilosak, az ütések, rúgások, az ereket érő sérülésveszély miatt.
Diéta
A trombózisos betegnél nincsenek a cukor-, vagy vesebeteghez hasonló diétás megszorítások. A normál testsúly megtartása mellett ehet bármit, az egészséges étkezésre vonatkozó tanácsokat szem előtt tartva. Egy dologra kell azonban figyelni. Ha alvadásgátlóként kumarin származékot szed, akkor figyelni kell a K-vitamin bevitel egyenletességére. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy törekedni kell rá, hogy naponta közel azonos mennyiségben fogyasszon K-vitamint tartalmazó élelmiszereket. Az étrend kialakításában érdemes dietetikus segítségét kérni.
Ezért baj, ha trombózis után elmarad a kivizsgálás
Ha a trombózist nem veszik észre, vagy nem kezelik megfelelően, akkor 5-8 évvel az első trombózist követően újabb alakulhat ki. Ezt poszttrombotikus szindrómának nevezzük. Ha a beteg továbbra sem kap megfelelő – véralvadásgátló – kezelést, akkor a vénás keringés tovább romlik, a lába kifekélyesedhet, egy nehezen vagy nem visszafordítható elváltozás jön létre. A trombózis felismerése és kezelése tehát ezért döntő fontosságú.
Blaskó professzor kiemelte, hogy további nagy problémát okozhat, ha a trombózist követő időben a beteget nem vizsgálják ki. Igen sok malignus daganat -már mikroszkopikus, vagy igen kis terjedelemben is – olyan enzimeket termel, ami a véralvadás un. Aktivációs kaszkádját teljesen feleslegessé teszi és enzimjeik közvetlenül alakítják át a fibrinogént fibrinné. Ezért ajánlatos, hogy 40 év felett minden trombózisos beteg teljes és részletes malignus folyamat irányába történő kivizsgálásnak vessék alá a családi orvosok.
Bejelentkezés trombózis kivizsgálásra
Téma szakértői
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Komolyan odafigyelt
A megbeszélés igen kellemes hangulatban telt. A Professzor úr ugyanakkor komolyan odafigyelt minden kérdésre. Ilyennek kellene lennie minden orvos-beteg kapcsolatnak. Nem éreztem azt, hogy sürgetnének, igazán feszültségmentes találkozás volt.
