Trombózisom volt- mitől lehetett?

A mélyvénás trombózis akut kezelésével szinte egy időben megkezdődik az okok feltárása, hiszen a további terápia eldöntése céljából fontos tudni, vajon mi is okozta a vérrögök képződését. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját megkérdeztük, vajon mi minden állhat a trombózis hátterében, és hogy egyáltalán milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy ez kiderüljön.

Nem mindig derül ki a kiváltó ok

A mélyvénás trombózis kialakulása és az egész véralvadás folyamata igen bonyolult, és a mai nap is számtalan orvos, kutató foglalkozik a témával, hogy még jobban megismerhessük, hogy pontosan mi minden is zajlik le ilyenkor a szervezetünkben. Bár már most is nagyon sok információ birtokában vagyunk a vérrögképződésről, és az ún. véralvadási kaszkád működéséről, ennek ellenére vannak még olyan részek, melyek felfedezésre várnak. Éppen ezért nem minden esetben sikerül rájönni a mélyvénás trombózis okára- természetesen megfelelő kezelésre (véralvadásgátló terápia) ilyenkor is szükség van. Ez történhet kumarin származékokkal, új típusú véralvadásgátlókkal (NOAC), heparinnal/LMWH-val.

Mi minden állhat a mélyvénás trombózis hátterében?

Amennyiben kiderül, mi is okozta a trombózis, ezek az okok húzódhatnak a háttérben:

Trombofília

trombózis oka trombofíliaA trombofília genetikai alapokon fokozott alvadékonyságot takar, melyet örökölhet az illető csak az egyik vagy mindkét szülőjétől (heterozigóta, homozigóta forma). A szűrése vérvétellel történik, és rendszerint minden trombózis után ellenőrizni kellene bizonyos életkori határokig. Sajnos a vizsgálatok alkalmával gyakran csak 1-2 genetikus tényezőre szűrnek, pedig ma már számos genetikai mutációt ismernek az orvosok.

Trombofília szűrést akkor kell csinálni, ha a családban a felmenőknél előfordult már trombózis, vagy ha a fiatal lány hormonális fogamzásgátlót készül szedni, illetve, ha valaki versenyszerűen szeretne sportolni!

Kardiológiai problémák

Bizonyos kardiológiai problémák is okozhatnak mélyvénás trombózis, és ez kiemelten igaz a pitvarfibrillációra. A pitvarok "remegése" során könnyen képződnek véralvadékok, amik a kamrákba kerülve igen gyorsan kilökődnek. Sajnos előfordulhat, hogy a zavar tünetmentes, és jobb esetben egy rutin vizsgálatkor derül rá fény, de megeshet, hogy már csak pl. vérrögök miatti stroke kivizsgálása során. (A stroke fiatal eseteiben fontos információkat kaphatunk a thrombocyták (vérlemezkék) aggregábilitásának analízisekor). Amennyiben valaki tud arról, hogy pitvarfibrillációval küzd, fontos preventív jelleggel a véralvadásgátló kezelés! Érdemes tudni, hogy ezen kívül magas vérnyomás, érszűkület is ugyanúgy vezethet trombózishoz, így megelőzésre ez esetekben is kell gondolni (ez lehet életmódterápia és/vagy gyógyszeres kezelés).

Daganatok

Ha valaki trombózison esett át, kötelező daganatokra részletes kivizsgálást végeztetni, ugyanis jó-és rosszindulatú daganatok is okozhatnak trombózist (főleg egy bizonyos kor után). Gyakori, amikor valamilyen nőgyógyászati daganat van a hátterében (gyakran mióma), de akár vastagbélrák, hasnyálmirigy-, gyomor-, petefészekrák, leukémia is elképzelhető. Daganatra kelt gyanút az is, ha az addig sikeresen kumarinra beállított trombózisos beteg hirtelen beállíthatatlanná válik.

Cukorbetegség

trombózis okaCsendes gyilkosnak is hívják, hiszen gyakran nem okoz tüneteket, és a kialakult szövődménye hívja fel a diabetes-re a figyelmet. Az egyik ilyen szövődménye a trombózis, egyrészt, mert a cukorbetegség károsítja az erek belső, endothel falát, másrészt meghosszabbodik ekkor a fehérjék vérben töltött ideje (mivel a cukor a különböző helyeken rájuk kötődik), ami fokozza a véralvadást. Ezért trombózis után célszerű ilyen irányban is kutakodni!

Bélrendszeri problémák

Bizonyos bálrendszeri problémák, gyulladások is generálhatják a fokozott vérrögképződést, pl. Crohn betegség, a colitis ulcerosa, mivel olyan folyamatok indulnak be a véralvadási kaszkádban, melyek elősegítik a thrombusok képződését.

Vesebetegségek

Ezek közül a fokozott fehérjeürítéssel járó nephrosis syndroma a fontos. Azonban fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a krónikus veseelégtelenség a vérlemezke funkciók jelentős megváltoztatásával az eddigiekkel ellentétes hatást okozva, fokozott vérzékenységgel járhat!

Immunológiai ok

Viszonylag gyakori, amikor ún. Antifoszfolipid szindróma váltja ki a trombózist, amikor az alvadási rendszer foszfolipidjei ellen termel hibásan a szervezet ellenanyagokat. Szerencsére megfelelő véralvadásgátló kezeléssel elkerülhető ekkor a trombózis- mondja prof. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

Hormonkezelés, terhesség, gyermekágy

A terhesség és a gyermekágyi időszak fokozott rizikót jelent trombózis szempontjából, hiszen olyan hormonális és fizikális változások zajlanak ekkor, melyek kedveznek a vérrögök kialakulásának. Fontos tudni, hogy a hormonterápiák (fogamzásgátlók, klimax terápiája, tesztoszteron kezelés) is fokozzák a rizikót, főleg, ha mellettük egyéb trombózist provokáló tényező(k) is jelen van(nak). A prevenció mikéntjéről az orvos az egyéni paraméterek ismeretében dönt.

 Mi más okozhat még trombózist?

  • Trauma
  • Műtét
  • Fertőzések
  • Tartós mozgáskorlátozottság (pl. Fekvőgipsz)
  • Visszerek

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

TROMBÓZISA VOLT? VIZSGÁLTASSA KI GYERMEKÉT IS!

MEGFELELŐ KEZELÉS NÉLKÜL 3 ÉVEN BELÜL MEGISMÉTLŐDHET A TROMBÓZIS

CUKORBETEGSÉG ESETÉN SOK ÉLETET KÖVETLENEK A VÉRRÖGÖK

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Szép napot! Azt szeretném megkérdezni, hogy Fragmin 5000/0,2ml napi 1xi használata mellett lehet e kisebb tetoválást csináltatni? Lábközépcsont törés miatt kapom az injekciót megelőzés céljából. Válaszát előre is köszönöm!
    Kedves Györgyi !
    Nem mélyen történő beavatkozás elvégezhető , de célszerűbb az injekciós kezelés befejezte után.
    Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
    Jackwerth Györgyi

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindent elmagyaráz

    A recepción dolgozó kollegák rendkivül segítőkészek. A doktorúr mindent nagyon szépen elmagyaráz, hogy az orvosi szavak, értékek és a diagnózis a laikusnak is érthető legyen.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Utolsó módosítás: 2019.08.06 13:57