Trombózisom volt- mitől lehetett?
A mélyvénás trombózis akut kezelésével szinte egy időben megkezdődik az okok feltárása, hiszen a további terápia eldöntése céljából fontos tudni, vajon mi is okozta a vérrögök képződését. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját megkérdeztük, vajon mi minden állhat a trombózis hátterében, és hogy egyáltalán milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy ez kiderüljön.
Nem mindig derül ki a kiváltó ok
A mélyvénás trombózis kialakulása és az egész véralvadás folyamata igen bonyolult, és a mai nap is számtalan orvos, kutató foglalkozik a témával, hogy még jobban megismerhessük, hogy pontosan mi minden is zajlik le ilyenkor a szervezetünkben. Bár már most is nagyon sok információ birtokában vagyunk a vérrögképződésről, és az ún. véralvadási kaszkád működéséről, ennek ellenére vannak még olyan részek, melyek felfedezésre várnak. Éppen ezért nem minden esetben sikerül rájönni a mélyvénás trombózis okára- természetesen megfelelő kezelésre (véralvadásgátló terápia) ilyenkor is szükség van. Ez történhet kumarin származékokkal, új típusú véralvadásgátlókkal (NOAC), heparinnal/LMWH-val.
Mi minden állhat a mélyvénás trombózis hátterében?
Amennyiben kiderül, mi is okozta a trombózis, ezek az okok húzódhatnak a háttérben:
Trombofília
A trombofília genetikai alapokon fokozott alvadékonyságot takar, melyet örökölhet az illető csak az egyik vagy mindkét szülőjétől (heterozigóta, homozigóta forma). A szűrése vérvétellel történik, és rendszerint minden trombózis után ellenőrizni kellene bizonyos életkori határokig. Sajnos a vizsgálatok alkalmával gyakran csak 1-2 genetikus tényezőre szűrnek, pedig ma már számos genetikai mutációt ismernek az orvosok.
Trombofília szűrést akkor kell csinálni, ha a családban a felmenőknél előfordult már trombózis, vagy ha a fiatal lány hormonális fogamzásgátlót készül szedni, illetve, ha valaki versenyszerűen szeretne sportolni!
Kardiológiai problémák
Bizonyos kardiológiai problémák is okozhatnak mélyvénás trombózis, és ez kiemelten igaz a pitvarfibrillációra. A pitvarok "remegése" során könnyen képződnek véralvadékok, amik a kamrákba kerülve igen gyorsan kilökődnek. Sajnos előfordulhat, hogy a zavar tünetmentes, és jobb esetben egy rutin vizsgálatkor derül rá fény, de megeshet, hogy már csak pl. vérrögök miatti stroke kivizsgálása során. (A stroke fiatal eseteiben fontos információkat kaphatunk a thrombocyták (vérlemezkék) aggregábilitásának analízisekor). Amennyiben valaki tud arról, hogy pitvarfibrillációval küzd, fontos preventív jelleggel a véralvadásgátló kezelés! Érdemes tudni, hogy ezen kívül magas vérnyomás, érszűkület is ugyanúgy vezethet trombózishoz, így megelőzésre ez esetekben is kell gondolni (ez lehet életmódterápia és/vagy gyógyszeres kezelés).
Daganatok
Ha valaki trombózison esett át, kötelező daganatokra részletes kivizsgálást végeztetni, ugyanis jó-és rosszindulatú daganatok is okozhatnak trombózist (főleg egy bizonyos kor után). Gyakori, amikor valamilyen nőgyógyászati daganat van a hátterében (gyakran mióma), de akár vastagbélrák, hasnyálmirigy-, gyomor-, petefészekrák, leukémia is elképzelhető. Daganatra kelt gyanút az is, ha az addig sikeresen kumarinra beállított trombózisos beteg hirtelen beállíthatatlanná válik.
Cukorbetegség
Csendes gyilkosnak is hívják, hiszen gyakran nem okoz tüneteket, és a kialakult szövődménye hívja fel a diabetes-re a figyelmet. Az egyik ilyen szövődménye a trombózis, egyrészt, mert a cukorbetegség károsítja az erek belső, endothel falát, másrészt meghosszabbodik ekkor a fehérjék vérben töltött ideje (mivel a cukor a különböző helyeken rájuk kötődik), ami fokozza a véralvadást. Ezért trombózis után célszerű ilyen irányban is kutakodni!
Bélrendszeri problémák
Bizonyos bálrendszeri problémák, gyulladások is generálhatják a fokozott vérrögképződést, pl. Crohn betegség, a colitis ulcerosa, mivel olyan folyamatok indulnak be a véralvadási kaszkádban, melyek elősegítik a thrombusok képződését.
Vesebetegségek
Ezek közül a fokozott fehérjeürítéssel járó nephrosis syndroma a fontos. Azonban fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a krónikus veseelégtelenség a vérlemezke funkciók jelentős megváltoztatásával az eddigiekkel ellentétes hatást okozva, fokozott vérzékenységgel járhat!
Immunológiai ok
Viszonylag gyakori, amikor ún. Antifoszfolipid szindróma váltja ki a trombózist, amikor az alvadási rendszer foszfolipidjei ellen termel hibásan a szervezet ellenanyagokat. Szerencsére megfelelő véralvadásgátló kezeléssel elkerülhető ekkor a trombózis- mondja prof. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.
Hormonkezelés, terhesség, gyermekágy
A terhesség és a gyermekágyi időszak fokozott rizikót jelent trombózis szempontjából, hiszen olyan hormonális és fizikális változások zajlanak ekkor, melyek kedveznek a vérrögök kialakulásának. Fontos tudni, hogy a hormonterápiák (fogamzásgátlók, klimax terápiája, tesztoszteron kezelés) is fokozzák a rizikót, főleg, ha mellettük egyéb trombózist provokáló tényező(k) is jelen van(nak). A prevenció mikéntjéről az orvos az egyéni paraméterek ismeretében dönt.
Mi más okozhat még trombózist?
- Trauma
- Műtét
- Fertőzések
- Tartós mozgáskorlátozottság (pl. Fekvőgipsz)
- Visszerek
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
TROMBÓZISA VOLT? VIZSGÁLTASSA KI GYERMEKÉT IS! MEGFELELŐ KEZELÉS NÉLKÜL 3 ÉVEN BELÜL MEGISMÉTLŐDHET A TROMBÓZIS |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont |
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász
- Specialitások
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Mindent elmagyaráz
A recepción dolgozó kollegák rendkivül segítőkészek. A doktorúr mindent nagyon szépen elmagyaráz, hogy az orvosi szavak, értékek és a diagnózis a laikusnak is érthető legyen.