Fogamzásgátló szedése előtt ezeket ellenőriztesse

Évről évre hallani olyan történeteket, hogy egy fiatal lány elhunyt fogamzásgátló miatt kialakult trombózisban/tüdőembóliában. Bár már egyre többen végeztetnek el különböző vizsgálatokat, hogy megbizonyosodjanak arról, náluk mekkora a kockázat ebből a szempontból, ám gyakran ez csupán egy-egy érték ellenőrzésére irányul. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője ezért elmondja, kiknek, mely vizsgálatok a legszükségesebbek.

Kerülje el a fogamzásgátló okozta trombózist

A hormonális fogamzásgátlók - beleértve a tapaszt, injekciót, egyes spirálokat is- köztudottan jelentős trombózis-provokáló tényezőknek számítanak. Amennyiben valaki eleve magasabb trombózis rizikóval rendelkezik, számukra más fogamzásgátló módszereket javasoltak. (Alacsonyabb rizikó esetén a csak gesztagén tartalmúak megengedettek, de kettős hormont tartalmazó tabletták jelentősen megnövelik a vérrögök keletkezésének esélyét). Sajnos ez okból már több haláleset is történt, így a szakemberek nem győzik felhívni a fiatal lányok - és szüleik- figyelmét a fogamzásgátlók okozta veszélyekre, és azt javasolják, ellenőriztessék a szedés előtt néhány labor értéküket, hogy biztonsággal használhassák az adott készítményt.

Mely vizsgálatok szükségesek hozzá?

fogamzásgátló előtti vizsgálatokMivel a trombofíliát, a fokozott hajlamot nem csupán egy mutáció okozhatja (ráadásul nem csak ez okozhat trombózist) ezért több értéket szükséges ellenőriztetni, nem csupán a leggyakoribbnak számító F.V Leiden és az F.II 20210 /prothrombin/ génmutációkat. Ráadásul dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosnője szerint az sem mindegy, kinek milyen a saját, illetve a családi anamnézise, fennáll-e fogamzásgátló nélkül is fokozott rizikó.

Teljesen negatív anamnézis (családi és egyéni is) esetén az alábbi értékek ellenőrzése a legfontosabb:

  • Genetikai vizsgálat (F. V Leiden, MTHFR, Protrombin- F.II 20210)
  • AT III (antithrombin 3)
  • APTI
  • INR
  • Májfunkciók (GOT, GPT, GGT, AP Se-bi.)
  • Vérkép

 

Terhelős esemény esetén, vagyis, ha az érintettnél vagy a családjában előfordult már trombózis/tüdőembólia, akkor az előzőeken felül érdemes ellenőriztetni az olyan trombofília paneleket is, mint a Protein S/C, Antifoszfolipid- antitest, Lupus anticoagulans, homocisztein szint. Ez utóbbi vizsgálata igen fontos, főleg akkor, ha az illetőnél MTHFR mutáció van jelen, ugyanis míg ha a homocisztein szint alacsony, akkor igen csekély a vérrögök kialakulásának esélye, míg magas érték esetén pedig jelentős- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna.

Hormonmentes fogamzásgátlásra lehet szükség

fogamzásgátló, trombózisAmennyiben az vizsgálat alkalmával kiderül, az érintettnél veszélyes lehet a hormonális fogamzásgátló alkalmazása, az orvos hormonmentes módszereket javasol, valamint felhívja a figyelmet az egyén hormonterápiák veszélyeire is (pl. Klimax hormonterápiája, visszeresség, IVF), valamint arra, hogy milyen óvintézkedéseket szükséges tenni egy esetleges terhesség során (pl. Magasabb folsav bevitel, esetleg LMWH injekció alkalmazása).

További tanácsok

  • Amennyiben hormonális fogamzásgátló tablettát szed, ne felejtse aktuális kezelőorvosának elmondani, mert műtét, gipszrögzítés, sérülés esetén, nagy a veszély a trombózis kialakulására.

Amennyiben előre tervezett műtétre megy a fogamzásgátló szedését célszerű felfüggeszteni

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr!!! 22 éves fiamnak mélyvénás trombózisa van.Nem dohányzik,sportol.Nem régiben tüdőgyulladása volt.Mi lehet az oka ,hogy ilyen fiatalon trombózist kapott. Tisztelettel
Kedves Hölgyem! Sarnyai Csilla!

Valószínű, hogy van egy öröklött trombózis készsége, amit ki kellene vizsgálni. Lehet, azért lett már ilyen fiatalon trombózisa, mert sporsérülése is volt a genetikai hajlam mellett?
Várjuk a fia bejelentkezését rendelésünkre.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2020.01.24 Utolsó módosítás: 2020.02.24