A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Kék-zöld foltok jelennek meg véralvadásgátló szedése során?

Kék-zöld foltok jelennek meg véralvadásgátló szedése során?

tromboziskozpont.hu Létrehozva: 2017.11.30 Módosítva: 2017.11.30
Előfordulhat, hogy a véralvadásgátló terápiát a betegnek, élete végéig alkalmazni kell, hogy elkerülhesse az újabb trombózis kialakulását. Igen ám, viszont sokaknak problémát okoz, hogy a készítmény szedése során kék-zöld foltok tarkítják a bőrüket. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük arról, vajon mi minden állhat a gyakori panasz hátterében.

A véralvadásgátlók hatása

A véralvadásgátlók alkalmazása azt a célt szolgálja, hogy a betegnél fennálló fokozott véralvadást ellensúlyozza, sőt, a véralvadás-vérzékenység egyensúlyát némileg ez utóbbi irányba tolja: Ez a kumarin-szedés kapcsán INR 2-3. Azonban nagyon fontos, hogy csak kissé, ugyanis ha túlságosan is vérzékennyé válik a rosszul beállított adagolástól a páciens, úgy súlyos vérzéses szövődmények léphetnek fel. Éppen ezért szükséges rendszeres időközönként (4-6 hetente) ellenőriztetni az INR szintet.

Tudnunk kell azonban, hogy túladagolás esetén az összes alvadásgátló (heparin, LMWH-k, új típusú alvadásgátlók (NOAC) esetében ez előfordulhat, ezért betegeket tilos orvosi kontroll nélkül hagyni! Más kérdés, hogy a heparin esetében az ún. APTI ellenőrzendő, míg a NOAC-ok esetén nem jelenleg állnak kidolgozás alatt a megfelelő, olcsó laboratóriumi eljárások (de nagy általánosságban, ha a szabályokat mind az orvos, mind a beteg betartja, ezeket nem, vagy ritkábban kell ellenőrizni)- magyarázza a szakember.

Kék-zöld foltok a bőrön- gyakori probléma

kék-zöld foltok véralvadásgátló mellettA véralvadásgátlók alkalmazása során sokan tapasztalhatnak bevérzéseket, kék-zöld foltokat a bőrön. Ez azt jelenti, hogy a véralvadás/vérzés egyensúlya a vérzékenység irányába tolódott el, így arra jellemző panaszok léphetnek fel (pl. kék-zöld foltok, gyakori orrvérzés, erős menstruációs vérzés, néha vérvizelés). Éppen ezért, amennyiben ezt tapasztalja, célszerű mihamarabb ellenőrző orvosi vizsgálaton részt venni, és szükség esetén - természetesen orvosi beleegyezéssel- más dózisra lehet szükség, illetve az esetleges gyógyszerkölcsönhatásokat meg kell szüntetni. Esetenként más készítményre kell váltani!

Fontos tudni, hogy a régebbi véralvadásgátlóknál (kumarinok) az étel-és a gyógyszer kölcsönhatásokra oda kell figyelni, mivel megváltoztathatja az antikoaguláns hatását, felszívódását! Előfordulhat ugyanis, hogy valaki ezeket nem tartja be, és emiatt jelentkeznek kék-zöld foltok, mivel vérzékennyé vált. Éppen ezért érdemes új gyógyszer, esetleg gyógynövény vagy táplálékkiegészítő szedésénél kikérnie orvosa véleményét- tanácsolja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Sajnos, sokan láz-és fájdalomcsillapítás, illetve a stroke és a szívinfarktus elkerülése miatt aspirint is szednek a véralvadásgátló mellett, ami még inkább megnöveli a vérzések kockázatát, így a kettőt egyszerre csak orvosi egyetértéssel lehet alkalmazni! A szakértő mindezeken kívül hozzátette, hogy gyakori vérzéses panasz esetén győződjön meg arról, nem alakult-e ki a fokozott vérvesztés miatt vérszegénysége!

Meg kell győződni továbbá arról is UH vizsgálattal, hogy a hasüregben, hashártya mögött nem alakult-e ki vérgyülem! Nagyobb vérömlenyek (hematomák) jelentkezése esetén orvoshoz kell fordulni, de bele kell törődni, hogy a vérömleny súlyánál fogva lefelé fog vándorolni, miközben lebomlik (ettől nem kell megijedni)- mondja prof. Blaskó György.

Érdemes tudni, hogy kék-zöld foltokat okozhat még a heparin injekció alkalmazása is: ekkor a problémát kiválthatja a rossz injekciózási technika, (ilyenkor a vizes borogatás is megfelelő) de egyéni érzékenység is: amennyiben lehetséges, ekkor célszerű más véralvadásgátló készítményre váltani.

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Kósa Éva Dr. Kósa Éva

Dr. Kósa Éva

belgyógyász, angiológus
Prof. Dr. Blaskó György Prof. Dr. Blaskó György

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
12 évvel ezelőtt császármetszés után mélyvénás trombózist kaptam. Genetikai vizsgálattal Leiden heterozigóta igazolódott, azóta Syncumart szedek.
Nem végzek ülőmunkát, sportolok, futok,tornázok.
5 héttel ezelőtt egyik futásom után nem tudtam lábra állni. Majd elkezdett fájni a jobb alsó lábszáram ott,ahol 12 évvel ezelőtt a mélyvénás trombózisom volt. Nyomásra igen érzékeny volt. Viszont nem dagadt és nem volt piros sem. Visszerek nem látszódnak a lábamon.
Elmentem a sürgősségire,ahol Doppler UH és D -dimerrel kizárták a mélyvénás trombózist. Azt mondták izomgyulladás, szedjek fájdalomcsillapítót, jegeljem,majd elmúlik.
Mivel lábam 5 hét után is ugyanúgy fájt,háziorvosom kért egy ujabb ultrahangvizsgálatot,mellyel a lágyrészek esetleges gyulladását nézték volna meg. Ott nem találtak semmit, viszont a lelet így hangzik"Jobb lábszár kp. mediális részén a popl.perforans ágának megfelelően a véna lumenét nem friss trombusmassza tölti ki".
E miatt elküldtek egy újabb vérvételre ,ahol a D-dimer érték már kicsit megemelkedett szintet mutatott. 5 hét alatt 380-ról 520-ra emelkedett.
Dg.:Trhomboplebithis superfic. extr. inf. l.d.
Felületi véna "trombózissal" elkezdtek kezelni.
Clexan napi 1* 0,6ml és fájdalomcsillapítás.
Viszont olvastam,hogy a magas D-dimer érték gyulladásos folyamattól is emelkedhet.
Kérdésem az,hogy valóban biztos e hogy ez trombózis? Érdemes lenne e megmutatnom magam egy érsebésznek?
Eltarthat e ilyen sokáig a fájdalom?(Fájdalomcsillapító szedése mellett mióta szúrom magam enyhült a fájdalom ugyan,de fájdalomcsillapító hatása kimegy a fájdalom kissé visszajön, illetve zubogást érzek ott).

Válaszát előre is köszönöm: Veres Klára

Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György belgyógyász

Elsősorban UH-val Duplex Dopplerrel igazolni kell, hogy valóban van-ethrombosis, a D-Dimer prediktiv értéke magas, A napi 1x adott LMWH meg kevés, mert 2x kellene adni. Elég zavaros a történet. Az én véleményem az, hogy a tüdőembolia megelőzése érdekében mégis csak thrombosisként kellene a helyzetet felfogni (az fáj ilyen tartósan) és meg kellene kapnia a teljes LMWH dózist, majd át kell térni szájon át szedhető szerre, és azt szedni legalább két évig. Az érsebész sem nyilatkozik Duplex Doppler nélkül. Valóban a D-Dimer gyulladásokban emelkedik, de hol van Önnek a gyulladása? Én az ön helyében thrombosisnak fognám fel és a szakma szabályit tartatnám be orvosommal. Ez a legegyszerűbb.
Üdvözlettel : Dr.Blaskó György

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Komolyan odafigyelt

A megbeszélés igen kellemes hangulatban telt. A Professzor úr ugyanakkor komolyan odafigyelt minden kérdésre. Ilyennek kellene lennie minden orvos-beteg kapcsolatnak. Nem éreztem azt, hogy sürgetnének, igazán feszültségmentes találkozás volt.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Véralvadásgátló terápia- miket érdemes tudni róla?

Véralvadásgátló terápia- miket érdemes tudni róla?

A véralvadásgátlás a trombózis kezelésére és megelőzésére szolgáló terápia, ugyanis megakadályozza az életveszélyes vérrögök kialakulását és segíti feloldásukat. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját arról kérdeztük, vajon kiknek ajánlott az alkalmazása, miket kell tudni ezen kezelésekről, mi mindenre célszerű figyelni a használatuk során.

További részletek
TIA- ezért fontos utána a véralvadásgátlás

TIA- ezért fontos utána a véralvadásgátlás

A TIA igen ijesztő állapot, és bár a tünetei elmúlnak, nagyon gyakran előrejelzi a stroke-ot, így fontos komolyan venni. Hogy pontosan mi is a TIA, és hogy milyen prevenciós intézkedéseket szükséges tenni annak érdekében, hogy elkerülhesse a komolyabb problémákat, arról prof. dr. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját kérdeztük.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Facebook csoportjaink

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!