Kismamák a kánikulában: így kerüljék el a trombózist!

Fontos teendője a kismamának nyáron, akár egy hosszabb utazás során, hogy megelőzze a trombózis kialakulását. Odafigyeléssel igen sokat tehet. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosának hasznos tanácsai.

 

Sokan a terhesség alatt is vállalkoznak hosszabb-rövidebb utazásra, és nem riadnak vissza a repülőúttól sem. Érdemes azonban körültekintőbben megtervezni az utat, és beavatni elképzeléseibe a szakorvost is.

Azt, hogy magas-e önnél a trombózis kialakulásának rizikója, szakorvosi vizsgálat dönti el. Amennyiben a családjában előfordult már ilyen betegség, laborvizsgálat deríti ki, hogy van-e genetikai hajlama a vérrögösödére (pl. Leiden mutáció vizsgálata trombóziskészség mérésére). Ha van ilyen hajlama, akkor előfordulhat, hogy heparin véralvadásgátló injekciót kell alkalmaznia. Amennyiben nincs, akkor is fontos fokozottan ügyelnie az utazás során – tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Erre figyeljen utazáskor

– Fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, mert a repülőgép belső levegője szárazabb.
– Ha visszeres a lába, viseljen kompressziós harisnyát.
– Ügyeljen arra is, hogy kényelmes ruhát válasszon az útra: a fehérneműje, nadrágja, illetve szoknyája legyen kényelmes, ne szorítson sehol.
– Ha teheti, álljon fel és sétáljon többször is az utazás során a vonaton vagy a repülőn.

Miért előnyös a kompressziós harisnya?

Fontos szerepe van a mélyvénás trombózis megelőzésében a kompressziós harisnyának, különösen azoknál a kismamáknál, akiknél kialakult visszértágulat, volt már mélyvénás trombózisuk, vagy krónikus vénás keringési elégtelenség miatt rendszeres lábdagadással (ödéma) küszködnek.

A speciális harisnya tartást ad a felületes vénáknak, nem engedi, hogy azok kitáguljanak, valamint a mélyvénák felé segíti a vér áramlását, így megelőzi a vér pangását és a trombózis kialakulását. Emellett természetesen gátolja a láb bedagadását.

Tanácsok a főorvostól

– Hőségben nagyobb a folyadékvesztés, ezt pótolni kell.
– A napszúrás ájulást, hányást okozhat, ráadásul a melegben kitágulnak az erek, pangás alakulhat ki a visszerekben. Tartózkodjon árnyékos helyen, különösen 11 és 15 óra között, többször pihenjen le.
– Nem javasolt a magasabb hőfokú termálvizekben történő fürdőzés, mert megnőhet a trombózis lehetősége a visszerek kitágulása miatt, és kialakulatlanak nőgyógyászati fertőzések is.

Forrás:

Trombózisközpont

 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! Segítségét szeretném kérni. Nekem 0 Rh+ a vércsoportom, férjemé pedig B RH+. Kisfiam születése utáni reggelre nagyon besárgult, át kellett szállítani intenzívre, egy hétig kék fény kezelést kapott, és azt mondták, hogy vércsoport összeférhetetlenség lépett fel, azt mondták, ez az AB0 összeférhetetlenség. Két év múlva kislányomnál ugyanez történt, az orvosom azt mondta, ez sajnos nem megelőzhető, nem tudnak adni injekciót, hogy elkerüljük a bajt. Kislányom vércserét is kapott emiatt, hogy ne érje semmilyen idegrendszeri károsodás. Most újra terhes vagyok (védekezés mellett), és félek, hogy megint ez fog történni, és még rosszabb lesz a helyzet. Sehol nem találok választ ezzel kapcsolatban, csak abban bízok, hogy hátha az én vércsoportomat örökli a pici, bár tudtommal erre kevesebb az esély. A kérdésem az lenne, hogy mivel az utolsó terhességem óta eltelt 6 év, kiküszöbölhető valahogy ez a probléma, találtak azóta erre valamilyen megoldást? Segítségét előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: L. S. Enikő
Kedves Enikő!
Valószínű a harmadik gyermeknek is hasonló kezelést kell kapnia, mint a testvéreinek. Sajnos ezt megelőzni nem lehet.De a kezelés hatására egészséges lesz a gyermeke.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2018.07.16 Utolsó módosítás: 2020.08.14