A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Trombózis szülés után- így védheti ki
Sajnos előfordulhat, hogy szülés után, már az otthonába bocsátott kismama egyszer csak fájlalja a lábát, mely egyre lilul és dagad. Trombózis-hangzik el a diagnózis, és az újdonsült anyuka ismét kórházba kényszerül. Dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosától megtudhatjuk, vajon miért is keletkezhetnek vérrögök szülés után, és hogy miképp lehet kivédeni a kismamákat fenyegető veszélyt.
Terhesség és gyermekágyban magas a trombózis rizikója
Trombózis során az érben kisebb-nagyobb vérrögök keletkeznek, melyek teljesen vagy részlegesen elzárhatják az véráramlás útját, mely fájdalommal, livid elszíneződéssel és az adott végtag dagadásával jár. Amennyiben a vérrög vagy annak egy része leszakad, úgy a vérkeringéssel életfontosságú szervekhez juthat, pl. a tüdőhöz, és kialakul a tüdőembólia, mely akár halállal is végződhet. A trombózis mögött több ok is állhat, és vannak veszélyeztetett csoportok is, melybe tartozóknak fokozottan kell ügyelniük a prevencióra. Ide tartoznak a várandósok és a gyermekágyi időszakot töltő kismamák (szülés után -6-8 hétig). Ekkor ugyanis olyan változásokon megy át a szervezet, melyek elősegítik a vérrögök kialakulását. Természetesen ennek is megvan a miértje, hiszen ekkor a változások a növekvő magzatot szolgálják és előkészítik a testet a szülésre (pl., hogy ne vérezzen el szülés közben a kisamama). Kutatások szerint terhesség során 4-szeres, míg a gyermekágyi időszakban az első 7 napban 90-100 szoros, majd a 2 -3. héttől 14 szeres a trombózis esélye az egészségeseknél, és akiknél más rizikófaktor is jelen van, még magasabb az esélyük a trombózisra (pl. trombofília, császármetszés). Ennek oka, hogy a szülés végén a lepény leválása nagy „seb”-et jelent a méh falán, így a szöveti alvadási tényezők még egy ideig nagyobb mennyiségben kerülhetnek a keringésbe.
Így kerülheti el szülés után a trombózist
Érdemes még terhesség előtt trombózis-rizikóbecslést végeztetni, ha az illető családjában előfordult már trombózis (vagy ha magánál az érintettnél). Ugyanis meglehet, hogy LMWH injekciót kap prevenció gyanánt a kismama
- Mozogjon! Mozgással felpezsdül a vérkeringés, ami csökkenti a vérrögök kialakulásának esélyét. Ez császármetszés esetén kiemelten fontos!
- Igyon bőséges folyadékot! Napi 2-3 liter folyadék megakadályozza a vér “besűrűsödését”, ráadásul a tejtermelésre is pozitív hatást gyakorol.
- Viseljen kompressziós harisnyát, főleg, ha visszerekkel is küzd!
Mikor kell véralvadásgátló?
Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológus főorvosa elmondta, amennyiben a kismama a terhessége során is alkalmazott véralvadásgátlót, úgy a terápiát gyermekágyi időszakban is folytatnia kell, és csak orvosi beleegyezéssel lehet abbahagyni. Ezen kívül császármetszés után is szükséges LMWH injekciót használni (az anyatejbe nem választódik ki), mivel a szülésnek ez a módja nagy hasi műtétnek számít, mely már önmagában is jelentős trombózis-provokáló faktornak számít.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
6 FONTOS KÉRDÉS A TROMBÓZISRÓL GYAKRAN HASZNÁLT GYÓGYSZEREK, MELYEK TROMBÓZIST OKOZHATNAK AZ EGÉSZSÉGESEKNÉL IS MEGNŐ A TROMBÓZISVESZÉLY VÁRANDÓSSÁG SORÁN |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont |
Téma szakértője
-
dr. Szélessy Zsuzsanna
- Szakterületek:
- hematológus, belgyógyász
- Specialitások:
- visszatérő vetélés kivizsgálása
- véralvadási zavar meddőség hátterében
- trombózis kivizsgálása, kezelése
- antifoszfolipid szindróma kezelése
- terhesség véralvadási zavarral
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Vélemények dr. Szélessy Zsuzsannáról>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos és Skype)
Orvos válaszol
Az én kérdésem haematológiai jellegű, ha tudnának tanácsot adni, nagyon köszönöm!Egy éve diagnosztizáltak nálam akut promielocitás leukémiát.Megkaptam a szükséges kemoterápiás kezelést, rendszeresen járok kontroll vizsgálatra, hála Istennek minden rendben van, a laborom is normalizálódott.
Fenntartó kezelést kapok január óta.Két évig kell szednem a tablettákat 3havonta.Kezelőorvosommal nagyon megvagyok elégedve, nagyon tisztelem, de mégis szeretném az Önök véleményét is kikérni gyermekvállalás témában.Mielőtt a betegségem kiderült volna, már hónapok óta szerettünk volna babát párommal.Mivel 30éves leszek, egyre jobban foglalkoztat a gondolat, nagyon szeretnék már családot.Nagyon hálás vagyok, hogy felépülhettem és tudom, hogy a protokoll az 2év fenntartó kezelést ír, de nagy meggondolatlanság lenne idő előtt abbahagyni a kezelést azért ,hogy anya lehessek?Tudom, hogy a trexán tbl.-nak magzatkárosító hatása van.Már kétségbe esetten bújom a netet, háha valami más terápiával, esetleg alternatív terápiával nem lehetne-e "helyettesíteni".Persze tudom, hogy nem ugyanaz.Meg azt is tudom, hogy nekem is meg kell gyógyulnom ahhoz, hogy gondoskodni tudjak a gyermekemről, de az ösztönök is erősek, nehéz elfogadni.Gondoltam egy próbát megér, hátha tudnának tanácsolni valamit, hogy ne legyek ennyire elkeseredve.
A választ előre is nagyon köszönöm!
Tímea
Gratulálok, hogy az acut kezelést nagyszerűen végig csinálta, Legyen türelemmel, gyógyuljon meg teljesen, aztán vágjon bele az anyaságba. A leendő gyermeknek is az legfontosabb, hogy az édesanyja fel tudja nevelni.Sajnos ezen betegség kezelésére alkalmazott valamennyi gyógyszernek lehet magzat károsító hatása.
Üdvözlettel:Dr. Szélessy Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Maximálisan elégedett voltam
További véleményekNagyon hozzáértő és kedves volt a doktornő, a recepción is szívélyesen fogadtak, mindennel maxinálisan elégedett voltam.