A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Vérszegénység várandósság alatt
Vérszegénység gyakran jelentkezik a várandósság időszakában. Dr. Szélessy Zsuzsanna hematológus, a Trombózis – és Hematológiai Központ főorvosa elmondta, milyen tünetek kapcsán gyanakodjuk, hogyan kezeljük és tehetünk-e valamit a megelőzés érdekében.
Vérszegénység: a várandósság velejárója?
Várandósság alatt számtalan változás zajlik a szervezetben, ezek egyike, hogy a vérplazma térfogata fokozatosan növekszik, a terhesség előrehaladtával 40%-kal. A vörösvérsejt tömegének 15-25 % - os növekedése, a III. trimeszterben már lemarad a plazma növekedéséhez képest, ezért csökken a vér festékanyag tartalma, azaz a hemoglobin. A Hgb csökkenése a vérképben a terhesség II. trimeszterében még nem jelent vérszegénységet, ha az érték 11 g/l illetve a III. trimeszterben nem alacsonyabb a Hgb. 10,5 g/l.
Rizikófaktorok
A terhesség alatt a vérszegénység előfordulása tehát magasabb, mint a nem várandós hölgyek körében, ezért a terhes gondozása során rendszeresen ellenőrizni kell a vérképet. A kockázat még nagyobb, ha a kismamánál már a várandósság előtt is fennálltak a vérszegénység rizikóját növelő körülmények, tényezők, például:
- hiányos, egyoldalú táplálkozás /vegetáriánus/
- rövid idő telt el az előző szülés óta
- erős menstruációs vérzés.
- vérző elváltozás, pl. gyomorfekély
- gyakori véradás
Vashiány, vagy egyéb ok a háttérben
A vérszegénység oka az esetek többségében vashiány. Ezt mielőbb fontos rendezni, mert a várandós hölgyek vasszükséglete a gyermekáldás előtti időszakhoz képest háromszoros, és a terhesség alatt folyamatosan nő. A terhesség utolsó heteiben a baba is elkezdi magának raktározni a vasat. A vérszegénységet azonban nem csak vashiány okozhatja. Folsavhiány, B12 vitaminhiány, vagy hematológiai betegség is közrejátszhat a megjelenésében.
Milyen tünetek utalnak vérszegénységre?
A tünetek ugyan nem különböznek a nem várandósoknál jelentkező panaszoktól, ám ebben az időszakban könnyen foghatjuk a terhességre a fokozott fáradékonyságot, a növekvő pocak miatt egyébként is gyakori a légszomj, a sápadtság pedig a reggeli rosszulléteket, émelygést is kísérheti.
Hemoglobinszint: mikortól jelez vérszegénységet?
Normális hemoglobinszint nők esetében: 125–155 g/l. Várandósság alatt: 115 g/l, a második és a harmadik trimeszterre lecsökkenhet 105 g/l-re. Szülés utáni időszakban akár 100 g/l is lehet a vérveszteség miatt.
Nagyobb dózisra is szükség lehet
Biztosan tehát nem annyira a tünetekből, mint inkább az egyértelmű laboreredmények alapján lehet megállapítani a várandósság alatti vérszegénységet. Ezt már a tervezett teherbeesés előtt, de legkésőbb az első trimeszterben javasolt elvégeztetni. A már ilyenkor fennálló vashiány esetén ugyanis nem elegendő a szokásos terhes vitaminok szedése, emellett a vasat nagyobb dózisban, célzottan is pótolni kell.
Miért veszélyes a várandósság alatti vérszegénység?
Vashiány következtében megnő a kockázata, hogy a magzat nem tud megfelelően fejlődni a méhen belül. A növekedése elmaradhat, kisebb súllyal születhet, de magasabb a preeklampszia rizikója, vetélés is bekövetkezhet. Fokozódik a koraszülés kockázata. Fontos tudni, hogy az idegrendszer fejlődéséhez, a memória kialakulásához nélkülözhetetlen a megfelelő vas ellátottság. A károsodás maradandó is lehet a babánál. A gyermekágyi időszakban vérzéses szövődmények, elhúzódó sebgyógyulás jelentkezhet.
Hogyan lehet megelőzni?
- A terhesvitaminokat célszerű már a gyermekvállalás előtt elkezdeni szedni. De ez nem mindig elegendő. Az orvos a szükséges laborvizsgálatok elvégzését követően személyre szabott dózisba állítja be a szedendő vaskészítményt.
- A kiegyensúlyozott táplálkozás is segíthet a megelőzésben. Fontos tudni, hogy a legjobb az állati eredetű élelmiszerekben – például bárányhús, májban található vas felszívódása. A növényi eredetű – például spenót, ribiszke - vas felszívódása körülményesebb, mert át kell alakítani a szervezetünknek. A vas felszívódását a segíti a C-vitamin pl. étkezés után egy pohár narancslé elfogyasztása
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés kivizsgálásra
Téma szakértője
-
Dr. Szélessy Zsuzsanna
- Szakterületek:
- hematológus, belgyógyász
- Specialitások:
- visszatérő vetélés kivizsgálása,
- véralvadási zavar meddőség hátterében,
- trombózis kivizsgálása, kezelése,
- antifoszfolipid szindróma kezelése,
- terhesség véralvadási zavarral,
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett).
Véleményeket Dr. Szélessy Zsuzsannáról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (telefonos és Skype)
Orvos válaszol
2016. áprilisában agyi trombózisom és vérzésem volt. Genetikai vizsgálat készült,a professzor Úr megállapította nálam a genetikai vizsgálat alapján, hogy Protein S genetikai elváltozásom van.
Xarelto 20 mg-ot szedek naponta egyszer. Volt egy védekezés nélküli együttlétünk a párommal. Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen gyógyszerre / injekcióra való átállást ajánlaná, ha mégis teherbe estem (ha már felelőtlenek voltunk, szeretném a kockázatot csökkenteni, amennyiben még lehetséges). Segítségét és válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel, Kiss Alexandra
Azonnal át kellene térnie, Clexane, v. Fraxiparine inj. napi 1x-i adására. Amennyiben-50-60 körüli a testsúlya a 0,6 ml Clexane inj adását javasolom. Jelentkezzen a nőgyógyászánál, illetve haematológusnál.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Szakszerű
További véleményekKörültekintő szakszerűség, megfelelő információ,további intézkedések megtétele.