
Nem csak az idősek betegsége a visszeresség
Szeretnénk azt gondolni, hogy amíg az ember fiatal, esetleg még a 30-at sem érte el, addig nem kell különösebben foglalkoznia a testével, hiszen az olyan problémák, mint a visszeresség, ilyenkor még elkerülik. Ám Dr. Sepa György főorvos, a Trombózis- és Hematológiai Központ érsebésze elmondta, hogy bizony nem csak az idősek lábain jelennek meg a kacskaringós, kidudorodó erek.
Visszértágulat, vagy más néven varicositas, a magyar lakosság közel 20-40 %-át érintő betegség. Egy vagy több véna szakasz kitágulása esetén gyakran jelentkezik a láb esztétikai problémája mellett, estére nehéz láb érzés, lábdagadás, lábszárfájdalom. A visszér betegség leggyakrabban az alsó végtagon alakul ki. A kis - esztétikai problémát jelentő - seprűvénáktól a nagy, kidudorodó, végeredményben akár kifekélyesedő visszér-tágulatokig terjedhet a probléma megjelenése.
Nem csak az idősebbek betegsége
Sokan gondolják azt, hogy a fiatalokat nem érinti az idősebbekre jellemző visszér, de sajnos egyre többen szenvednek tőle a húszas, harmincas korosztályból is. Hogy mi lehet ennek az oka?
„A visszeresség általában veleszületett hajlam, kedvezőtlen munkakörülmény, illetve nőknél a terhesség következtében kialakult hormonális státusz megváltozása, valamint a magzat vénákra gyakorolt nyomása következtében alakul ki. Ezek pedig nem olyan események és problémák, amik csak és kizárólag az idősebb korosztályt érintenék. Attól, hogy valaki fiatalabb, még oda kell figyelnie arra, hogy mozogjon, és megfelelően étkezzen, hogy elkerülhesse, vagy késleltethesse a visszeresség kialakulását.”
Nem kezelik másképpen
Mint ahogyan azt láthatjuk, nem csak az időseket érinti ez a probléma. Bár sokan úgy gondolnák, hogy a fiatalabb korban kialakult visszeresség más kezelést, gyorsabb javulást igényelne és ígérne, ám ahogyan azt dr. Sepa György főorvos, a Trombózis- és Hematológiai Központ érsebésze elmondta, ez nincs így.
A visszeresség fiatalabb korban is ugyan azokon a gondokon alapszik, mint az idősebb korosztálynál, mely során a mély és a felületes vénás rendszer között a nyomásviszonyok megváltoznak a mélyvénákban kialakult billentyűelégtelenség miatt Ez pedig azt jelenti, hogy lényegtelen, hogy a páciens idősebb, vagy fiatalabb, a visszeresség kezelése mindkét esetben azonos. Eltérés inkább abból adódhat, hogy a fiatalok körében gyakoribb az olyan beavatkozás – például a rádiófrekvenciás visszérműtét – amelyeknél nem csak az érprobléma megoldása a fontos szempont, hanem az esztétikai gond orvoslása is.
Visszér kezelése, kivizsgálása
Visszér-kezelés, gyógyítás alapvetően a kockázati tényezők csökkentéséből, az érfalak megerősítéséből, a vénában lévő nyomás csökkentéséből, illetve a lassult áramlás miatti vérrögök képződésének megelőzéséből áll. Visszér kezelésénél végső soron a már nagyon kitágult visszereket mesterségesen össze kell zárni, vagy el kell távolítani - visszér műtét.
Visszér gyógyításának,kezelésének lépései
- Véráramlás biztosítása (éren belüli nyomás csökkentése): rendszeres lábtorna - ezzel az izompumpával segítjük a vér szív felé való lökését, tartós statikus álló / ülő helyzet kerülése.
- Vérrögképződés megelőzése: megfelelő folyadékmennyiség elfogyasztása, szükség esetén véralvadásgátló szedése.
- Érfalak megerősítése: egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, szükség esetén étrendkiegészítők / gyógyszerek szedése.
- Kitágult visszér kezelése, gyógyítása: lézeres visszérműtét, rádiófrekvenciás visszér műtét (dr. Sepa György érsebésznél).
- Gyulladt, fekélyes visszér kezelés, gyógyítása: gyógyszeres visszér-kezelés, visszér műtét, fekély kezelése
Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emeletTéma szakértője
Dr. Sepa György
sebész, érsebész
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!