
Rendszeresen ellenőrizni kell a véralvadásgátlók hatását!
Amennyiben volt már mélyvénás trombózisa, és tartós alvadásgátló kezelést kap, tudnia kell, hogy rendszeresen behívják szakorvosi ellenőrzésre attól függően, milyen készítményt alkalmaznak önnél. Miért lényeges ezek monitorozása? Prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája mondja el a részleteket.
Az alvadásgátló készítmények – legyen az gyógyszer vagy injekció, klasszikus vagy új típusú – legnagyobb veszélye, hogy fokozódhat a vérzékenység, ezért van szükség az adott adagolás pontos tervezésére és rendszeres ellenőrzésére - mondja prof. dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája
Nem mindegy, milyen heparin!
A közvetetten ható antikoagulánsok közé tartozó heparinok esetében illesztett dózisú kezelésről beszélünk, ami azt jelenti, hogy a páciens egyéni értékeihez tervezik a szükséges mennyiséget (APTT idő – 2,5-2,8-szoros megnyúlását kell elérni, de ez általában kórházban fekvő betegeknél fordulhat elő). A terápia első két hetében heti kétszer nézik a vérlemezkeszámot.
A kis molekulatömegű heparinoknál (LMWH) nem lehet pontosan monitorozni APTI-vel, de a vérlemezkeszám mérése javasolt – tanácsolja prof. dr. Blaskó György.
Miért fontos az INR beállítása?
A közvetlen hatású kumarinok a K-vitamin-kört gátolják a szervezetben, ez az anyag ugyanis szerepet játszik a protrombin és más alvadási fehérjék (K-vitamin függő fehérjék) képzésében. A kumarin terápiánál lényeges a rendszeres, hat hetente végzett INR vizsgálat, amely vérvétellel zajlik, és gyorsan információt szolgáltat (bizonyos esetekben szükség lehet gyakoribb ellenőrzésre is).
Az INR (International Normalised Ratio – egy nemzetközi elnevezés, értéke mindenhol a világon ugyanazt jelenti az orvosok számára) a véralvadás mérésére szolgáló egység: ennek értéke egészségeseknél 1, a terápiás tartomány pedig 2,2-3 közötti. Amennyiben ingadozik az INR, a terápiás tartományon kívül esik, például gyógyszerkölcsönhatás vagy nagyobb K-vitamin bevitel miatt, megnőhet a vérzéses szövődmények kockázata. Magas értéknél a kezelőorvos dönt arról, mi történik a továbbiakban: vagy a meglévő gyógyszer dózisát módosítja, esetleg szünetelteti a kezelést, vagy áttérnek NOAC készítményre.
Miért hasznos a NOAC monitorozása?
A NOAC/DOAC új típusú véralvadásgátlók közvetlenül gátolják a trombin, az Xa faktor összes enzimatikus hatását. A NOAC-ok előnye, hogy nincs szükség INR ellenőrzésre, mert egészen más a hatásmechanizmusuk, ráadásul bizonyítottan kevesebb a vérzéses szövődmény.
Szükség lehet azonban (pl. vese- és májbetegség esetén, mellékhatás fennállásakor) a NOAC készítmény hatásának ellenőrzésére, szintén vérvétellel. Nem minden egészségügyi intézményben van lehetőség az új típusú véralvadásgátlók szintjének monitorozására, mert speciális előírásokat és kontrollokat igényel, pedig esetenként fontos lenne tudnia a kezelőorvosnak, hogy megfelelő mennyiségű véralvadásgátló gyógyszert kap-e a páciens. Így lesz biztonságos és ellenőrzött, ezáltal pedig hatékony a kezelés – hangsúlyozza a professzor.
Forrás: Trombózisközpont
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász
- Specialitások
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
maximálisan elégedett vagyok
Maximálisan elégedett voltam mindennel. Fogadtatás, asszisztensek kedvessége,a Professzor Úr szakmai felkészültségével,beteghez való hozzáállása,vizsgálattal,tisztaság,időpont tartása....mindennel . Köszönöm.
