Lábszárfekély és rokkantság: a nem megfelelő trombózis utógondozás következménye
Súlyos mozgáskorlátozottság és lábszárfekély is kísérheti a kezeletlen vagy rosszul gondozott mélyvénás trombózist. Az ún. poszttrombotikus szindróma terápiájának alappillérei a személyre szabott, megfelelő hosszúságú antikoaguláns kezelés és a kompressziós harisnya viselése – összegezte Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ trombózisspecialistája, akit a nem megfelelő trombózis utógondozás e súlyos szövődményéről kérdeztünk.
A mélyvénás trombózis két nagy veszedelme
–A mélyvénás trombózis két legismertebb szövődménye a tüdőembólia és a poszttrombotikus szindróma (PTS). Míg az alvadásgátlást nem fedezték fel, a tüdőembóliára úgy is hivatkoztak korábban, mint egy előre nem jelezhető, kivédhetetlen csapás. Ma már szerencsére hatékonyan tudunk ellene védekezni, és a gyors diagnózisnak köszönhetően időben közbe léphetünk. Ennek ellenére sajnos még manapság is előfordul olyan nagyfokú embolizáció, ami azonnali halált eredményez. Akinek tüdőembolizációja volt, annak tehát tartós alvadásgátló-kezelésben kell részesülnie, valamint ki kell vizsgálni az eddig ismert lehetséges okokat– szögezi le Prof. Dr. Blaskó György, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a trombózis utógondozás hiánya vagy elégtelen volta egy másik súlyos következményhez, a poszttrombotikus szindrómához is vezethet. Ez többszörös csapást jelent: egyrészt a betegre nézve, akinek életét visszavonhatatlanul megváltoztatja a lábszárfekély okozta súlyos mozgáskorlátozottság és rokkantság, másrészt a probléma az egészségügyre is óriási terhet ró. Ki lehet mondani: népegészségügyi problémáról van szó.
Mit jelent a poszttrombotikus szindróma?
Az alsó végtag vénás rendszerének működési zavara (CVI – krónikus vénás insufficientia) sokakat érintő probléma, melynek hátterében a billentyűelégtelenség okozta vénás nyomás tartós emelkedése áll. Igen gyakran találkozunk a problémával a mélyvénás trombózis következményeként. A vérrög kiterjedésének függvényében a trombotikus eseményt követő 3 év múlva 35-70 százalék, 5-10 év múlva pedig 50-100 százalék az esélye a kialakulásának. A folyamatot úgy kell elképzelni, hogy amikor a thrombus kialakul a mély vénákban, akkor a fibrinolititikus rendszerünk is azonnal működésbe lép, és igyekszik feloldani ezt a „dugót”, ám a masszív, nagy trombózisok esetében ez egy lassú, sokszor sikertelen vállalkozás lehet. Ilyenkor mondjuk azt, hogy a thrombus szervül. Ha sikeres is lesz a vérrög feloldása, akkor is számítani kell a vénabillentyűk végleges károsodására, ami a következő trombózis melegágya lesz, és elzáródáshoz vezet. A szervezet ekkor ismételten a segítségünkre siet, és egy kisegítő vénás rendszer (az ún. kollaterális hálózat) kiépítésével orvosolja a problémát: azaz a szomszédos kisebb vénák megnagyobbodnak, hogy megkerüljék az elzáródást. Ám a vénás keringés elégtelensége miatt az ellátott terület anyagcseréje romlani fog, és a szerv működése is károsodik. A trombózis rendkívül alattomos betegség, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a beteg sokszor lábon hordja ki az újabb történés(eke)t. Elképzelhető, hogy amikor valakinél egymást követik a trombotikus események, akkor milyen mértékben sérülhet a vénás rendszere, ha nem kap adekvát kezelést. A végtag területén nagyobb mennyiségű vér marad, melynek következtében fokozódik a vénás nyomás is, és létrejön a PTS.
Ennek alarmírozó tünetei a következők:
- fájdalom
- kitágult vénák
- ödéma
- a bőr elszíneződése
- súlyosabb esetben bőrfekély
– A PTS diagnózisa a klinikai tünetek alapján történik, az objektív diagnózist speciális tesztek segítik (pl. Villalta-skála). A PTS-sel összefüggésben álló tényezők közül a genetikai faktorok mellett a túlsúlyt (az emelkedett BMI és az elhízás akár 2-szeresére növeli a PTS kialakulásának kockázatát), az idősebb életkort kell megemlíteni, továbbá a nők körében is gyakrabban alakul ki ez a súlyos szövődmény. Ám a legjelentősebb rizikófaktorok közé tartozik a nem megfelelően beállított antikoaguláns, azaz véralvadásgátló kezelés, a túl korai teljes terhelés és az elasztikus kompresszió hiánya – hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György
A PTS megelőzhető!
–A trombózis utógondozás fontosságáról már többször is szót ejtettünk. A PTS kapcsán azonban különösen ki kell hangosítani ennek jelentőségét, hiszen a személyre szabott és megfelelő ideig tartó antikoaguláns kezelés a kulcsa annak, hogy megelőzzük a perifériális vénás keringési zavar a kialakulását – figyelmeztet a professzor úr, aki azt is kiemeli, hogy rendkívül fontos, hogy az érintett INR értéke 2-3 között legyen. Mechanikus rásegítésként a II-es kompressziós fokozatú kompressziós harisnya viselését is javasoljuk a betegnek, melynek hatására a mélyvénákban felgyorsul a vénás áramlás. Az alvadásgátló kezelés ilyenkor tartósan, évekig folytatandó. Prof. Dr. Blaskó György arra is nyomatékosan felhívja az érintettek figyelmét, hogy a PTS megelőzésében a dohányzás szigorú tilalma és a testsúlykontroll is kiemelt szerepet kap. A poszttrombotikus szindróma előfordulásának jelentős csökkentése népegészségügyi probléma, akár a korai leszázalékolást, vagy a végleges rokkantságot tekintjük.Teljes szellemi képességeinek birtokában a beteg mozgásképtelensége, fájdalmai, állandó kezelési igénye jelentős teher a társadalombiztosítás számára.
A szakszerű utánkövetés egyaránt elengedhetetlen az újabb trombotikus események és a PTS kockázatának csökkentéséhez! Egy már kialakult lábszárfekély olyan, mint a kádból túlcsorduló víz, ami elönti a fürdőszobánkat majd az egész lakást, és már nem tudjuk kontrollálni, legfeljebb a károkat tudjuk mérsékelni. A PTS intenzív beavatkozást igényel, nem, vagy alig gyógyítható, és akár visszafordíthatatlan, drámai következményekkel járhat a beteg életminőségére és egészségére nézve is.
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász
- Specialitások
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam
Nyugodt, barátságos légkör, szakmai hozzáállás. Kellemesen és barátságosan megbeszéltük a betegség lényegét, változtatás történt a gyógyszerelésben. A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam.