Cukorbetegség esetén sok életet követlenek a vérrögök

A cukorbetegség igen sok veszélyes szövődménnyel járhat, melyek közül az egyik leggyakoribb a trombózis. Éppen ezért fontos a prevenció, hiszen megfelelő véralvadásgátló terápiával és néhány életmódbeli változtatással a vérrögök kialakulásának kockázata jelentősen csökkenthető. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját kérdeztük a témában.

Veszélyben a cukorbetegek

A megnövekedett vércukorszint sok negatív változást hoz létre a szervezetben, közülük az egyik legjelentősebb a szív-és érrendszerre gyakorolt hatása. Ez ugyanis az érkárosodás összes fázisát elősegíti (endotélkárosodás, plakk-képződés, ruptura, vérrög lértejötte a vérlemezkék aggregációja, összecsapódása miatt).

cukorbetegség esetén magas trombózis rizikó„A magas cukorkoncentráció következtében a vérben a fehérjék un. nem-enzimatikus glikálódáson mennek keresztül (a cukor a legkülönbözőbb helyeken kötődik rájuk) és ezáltal meghosszabbodik a vérben töltött idejük, ami az alvadási faktorok esetében trombózis-rizikó. Ugyanakkor a cukorbetegség nagymértékben károsítja az endothelt, amire viszont a vérlemezkék csapódnak rá könnyen: ily módon mindkét oldalon nő a trombózis esélye. Ma a cukorbetegek ellenőrzésének alapvető módszeres a glikált hemoglobin mérése”- mondja a professzor.

 Mivel a sejtek nem tudják ekkor a cukrot hasznosítani, így a vérben keringő vércukor szintje megemelkedik, ami oxidatív károsodást okoz. Hatására pedig sérül az érfal, tágulékonysága csökken (bár azt érdemes hozzátenni, hogy a diabetes egy igen komplex betegség, így több, bonyolult biokémiai folyamat hat a thrombus-képződésre).

Fontos tudni, hogy mivel mind a vénás, mind az artériás oldalon kialakulhatnak életveszélyes vérrögök, így a cukorbetegeket ugyanúgy veszélyezteti stroke/szívinfarktus, mint mélyvénás trombózis és tüdőembólia. Ez előbbi esetben a kiváltó ok a vérlemezkék összecsapódása, utóbbinál pedig az aktiválódott alvadási faktorok.

Előzze meg a trombózist cukorbetegként is

cukorbetegség, trombózisJó hír azonban, hogy megfelelő, személyre szabott kezeléssel a vérrögök kialakulásának kockázata minimálisra csökkenthető. Az első és legfontosabb lépés a vércukorszint normalizálása életmódterápiával és szükség esetén gyógyszeres/inzulinos kezeléssel.  Az artériás trombózis ellen a beteg szedhet pl. alacsony dózisú aspirint (amennyiben nem áll fenn aspirinrezisztencia) vagy más olyan készítményt, melyek gátolják a vérlemezkék összecsapódását (trombocita aggregáció-gátlók), míg mélyvénás trombózis ellen a heparinok, kumarin-származékok, illetve a NOAC szerek nyújtanak védelmet- mondja prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

Természetesen, hogy kell-e gyógyszeres prevenció cukorbetegség esetén és ha kell,-akkor pontosan milyen, arról minden esetben orvos dönt, hiszen több tényező is befolyásolja: pl. Testsúly, életkor, egyéb betegségek, trombofília, volt-e már artériás/vénás trombózisa stb.

Fontos továbbá, hogy a cukorbetegek ügyeljenek a megfelelő életmódra is, hiszen rendszeres testmozgással, diétával és odafigyeléssel nem csak a vércukor szintjét lehet csökkenteni, hanem a vérrögök kialakulásának megelőzésében is nagy szerepe van.

Életmódbeli tanácsok vérrögök ellen, cukorbetegeknek

  • Szabaduljon meg a súlyfeleslegtől
  • Igyon min. 2l vizet naponta
  • Mozogjon rendszeresen
  • Tartsa be a diétás előírásokat
  • Viseljen kompressziós harisnyát (ezzel a fekély kialakulásának esélyét is csökkenti)
  • Vegyen részt rendszeres szűréseken, ahol ellenőrzik erei állapotát
  • Vegyen részt trombofília szűrésen, mivel ekkor lényegesen megnő a trombózis esélye, így fontos a prevenció összeállításában
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Kedves Blaskó György Doktor Úr! Leiden heterozygóta vagyok. Volt 4x mélyvénás trombózisom a lábszárban 1x bal és 3x jobb. 20 mg xareltot szedek. Eddig 4 havonta jártam ellenőrzésre, most azt mondták nem kell elég évente! Ez tényleg így van? Kb 97 kg vagyok, jó hogy a 20 mg-os xareltot kell szednem? A 3. trombózis után azt mondták most már életem végéig. Köszönöm a válaszát. Tisztelettel! T Adrienn
Kedves Adrienn!

Orvosainak igaza van, ez így rendben van, valamint én inkább tartós szedést mondanék.
Évente kontroll és rizikófelmérés szükséges.

Üdvözlettel:
Prof. Dr. Blaskó
Tóth Adrienn

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elképesztő szaktudás

Mindíg az első benyomás a meghatározó. Gusztusos tiszta rendes a váró, még szinte be sem lép az ember már udvariasan kérdezik: "Miben segíthetek:" Időpont előtti napon figyekmeztetnek... stb. Idő előtt érkeztem 10 perel, és a regisztrációt követően máris szólítottak. A Doktor Úr szaktudása, embersége elképesztő! Ajánlom mindenkinek!
Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.03.21 Utolsó módosítás: 2019.03.25