Cukorbetegség esetén sok életet követlenek a vérrögök

A cukorbetegség igen sok veszélyes szövődménnyel járhat, melyek közül az egyik leggyakoribb a trombózis. Éppen ezért fontos a prevenció, hiszen megfelelő véralvadásgátló terápiával és néhány életmódbeli változtatással a vérrögök kialakulásának kockázata jelentősen csökkenthető. Prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistáját kérdeztük a témában.

Veszélyben a cukorbetegek

A megnövekedett vércukorszint sok negatív változást hoz létre a szervezetben, közülük az egyik legjelentősebb a szív-és érrendszerre gyakorolt hatása. Ez ugyanis az érkárosodás összes fázisát elősegíti (endotélkárosodás, plakk-képződés, ruptura, vérrög lértejötte a vérlemezkék aggregációja, összecsapódása miatt).

cukorbetegség esetén magas trombózis rizikó„A magas cukorkoncentráció következtében a vérben a fehérjék un. nem-enzimatikus glikálódáson mennek keresztül (a cukor a legkülönbözőbb helyeken kötődik rájuk) és ezáltal meghosszabbodik a vérben töltött idejük, ami az alvadási faktorok esetében trombózis-rizikó. Ugyanakkor a cukorbetegség nagymértékben károsítja az endothelt, amire viszont a vérlemezkék csapódnak rá könnyen: ily módon mindkét oldalon nő a trombózis esélye. Ma a cukorbetegek ellenőrzésének alapvető módszeres a glikált hemoglobin mérése”- mondja a professzor.

 Mivel a sejtek nem tudják ekkor a cukrot hasznosítani, így a vérben keringő vércukor szintje megemelkedik, ami oxidatív károsodást okoz. Hatására pedig sérül az érfal, tágulékonysága csökken (bár azt érdemes hozzátenni, hogy a diabetes egy igen komplex betegség, így több, bonyolult biokémiai folyamat hat a thrombus-képződésre).

Fontos tudni, hogy mivel mind a vénás, mind az artériás oldalon kialakulhatnak életveszélyes vérrögök, így a cukorbetegeket ugyanúgy veszélyezteti stroke/szívinfarktus, mint mélyvénás trombózis és tüdőembólia. Ez előbbi esetben a kiváltó ok a vérlemezkék összecsapódása, utóbbinál pedig az aktiválódott alvadási faktorok.

Előzze meg a trombózist cukorbetegként is

cukorbetegség, trombózisJó hír azonban, hogy megfelelő, személyre szabott kezeléssel a vérrögök kialakulásának kockázata minimálisra csökkenthető. Az első és legfontosabb lépés a vércukorszint normalizálása életmódterápiával és szükség esetén gyógyszeres/inzulinos kezeléssel.  Az artériás trombózis ellen a beteg szedhet pl. alacsony dózisú aspirint (amennyiben nem áll fenn aspirinrezisztencia) vagy más olyan készítményt, melyek gátolják a vérlemezkék összecsapódását (trombocita aggregáció-gátlók), míg mélyvénás trombózis ellen a heparinok, kumarin-származékok, illetve a NOAC szerek nyújtanak védelmet- mondja prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

Természetesen, hogy kell-e gyógyszeres prevenció cukorbetegség esetén és ha kell,-akkor pontosan milyen, arról minden esetben orvos dönt, hiszen több tényező is befolyásolja: pl. Testsúly, életkor, egyéb betegségek, trombofília, volt-e már artériás/vénás trombózisa stb.

Fontos továbbá, hogy a cukorbetegek ügyeljenek a megfelelő életmódra is, hiszen rendszeres testmozgással, diétával és odafigyeléssel nem csak a vércukor szintjét lehet csökkenteni, hanem a vérrögök kialakulásának megelőzésében is nagy szerepe van.

Életmódbeli tanácsok vérrögök ellen, cukorbetegeknek

  • Szabaduljon meg a súlyfeleslegtől
  • Igyon min. 2l vizet naponta
  • Mozogjon rendszeresen
  • Tartsa be a diétás előírásokat
  • Viseljen kompressziós harisnyát (ezzel a fekély kialakulásának esélyét is csökkenti)
  • Vegyen részt rendszeres szűréseken, ahol ellenőrzik erei állapotát
  • Vegyen részt trombofília szűrésen, mivel ekkor lényegesen megnő a trombózis esélye, így fontos a prevenció összeállításában
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Professzor Úr!lehet nagyobb baj vagy mi további teendő?jobb AV Duplex uh vizsgálat:A melyvenak átjárhatók.A keringés műfogassokal befolyásolható.Thrombus nem látható bennük.A VSM nem comprimalhato.A prox. Harmadi szervult trombussal kitöltött.Levegő trombus prox.nem látható.Felületes régebbi szervult tromboflebitis.Heterozigota V.faktoru leiden igazolt.kérdésem az lenne még hogy jelenleg szurom magam0.6Fraxiparine al es hogy elég lehet e napi egyszer 85kg vagyok.!lehet ebből melyvenas trombozis szakadhat e le a már szervult trombozisbol rog?illetőleg elmult pár hónapba nem éreztem semmit elmúlt a fájdalom és ez egy két napja újra visszajött és enyhén égett mást nem érzek.Köszönöm megtisztelő válaszát szép napot!Ircsikne
Kedves Beatrix !
Elsősorban is 85 kg testsúlyhoz 0,8 ml. Fraxiparine kell, most már lehet naponta egyszer. Levelének többi részét nem értettem, kérem, hogy leleteivel jelentkezzen be addig, amíg szúrja magát, ez fontos.
Üdvözlettel : Dr . Blaskó György
Ircsikne Buti Beatrix

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas szakmai színvonal

Nagyon elégedett vagyok. A professzor úr magas szakmai színvonalon kezel évek óta. A beteg felé: humánus, segítőkész , kedves, őszinte. Mind emberileg, mint szakmailag teljesen elkötelezett.
Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász

Kapcsolódó videók

Utolsó módosítás: 2019.03.25 11:01