A trombózis hátterében akár Leiden mutáció is állhat
Mélyvénás trombózis viszonylag gyakori kórkép, melynek hátterében sokszor genetikai mutáció áll. Ezek közül a Leiden mutáció az egyik, amit leggyakrabban diagnosztizálnak az orvosok. Hogy mégis mit érdemes tudni erről a rendellenességről, és hogy lehet elkerülni a vérrögök kialakulását, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
Újabb halálos áldozatot szedett a fogamzásgátló tabletta
Néhány nappal ezelőtt egy fiatal angol lány tüdőembóliában életét vesztette. A gyanú szerint a fogamzásgátló mellékhatásaként lépett fel vérrögképződés, mely a kiváltotta a tüdőembóliát, a későbbiekben pedig ezzel összefüggésben az agyhalált. Az, hogy a fogamzásgátló mellékhatási között szerepel a vérrögképződés már ismert, erről prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
A vesebetegek nagy része magasvérnyomásban szenved
Az idősebbek körében igen gyakori probléma a magasvérnyomás, ám vesebetegség fennállása esetén ez az arány még magasabb. Éppen ezért a gyógyszeres kezelésnek a vérnyomás normalizálásán túl a vesék védelmében is nagy szerepe van. Hogy mégis hogy lehet kezelni a vesebetegség okozta hipertóniát, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája beszélt.
Még a terhesség előtt kezeltesse a visszereit
Várandósság során gyakran alakulnak ki a bőrből kiemelkedő, kanyargós visszértágulatok, melyek nem csak esztétikailag zavaróak, de igen fájdalmasak is lehetnek. Bár sok esetben csupán a terhesség alatt keletkeznek, ám nem ritka, amikor még az előtt megjelennek. Dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa azt tanácsolja a leendő kismamáknak, hogy még a gyermekáldás előtt kezeltesse a problémát az állapot súlyosbodásának és az esetleges szövődmények kialakulásának megelőzése érdekében!
Aszpirinnel védekezik a trombózis ellen? Nem biztos, hogy használ!
Az aszpirin régóta kedvelt terápia az artériás trombózis megelőzése céljából. Bár sok esetben valóban hatásosnak bizonyul, ám nem ritka, amikor az illető nem reagál a kezelésre. Az aszpirin rezisztenciáról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
Ételek a szív egészségéért
Magyarországon a halálozások nagy része szív-és érrendszeri betegségekre vezethetőek vissza, így érdemes szívbarát táplálkozást folytatni, főleg akkor, ha már panaszokkal küzd. Varga Dóra, a Trombózisközpont dietetikusa a következőket javasolja.
TIA-hoz vezethet a kezeletlen magasvérnyomás
A TIA a stroke-hoz hasonló állapot, mely bár közvetlenül nem veszélyezteti az életet, ám a stroke előrejelzője lehet. A probléma egyik fő rizikófaktora a magasvérnyomás, így annak kordában tartásával a kockázat lényegesen lecsökken. A prevencióról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája beszélt.
Az érszűkület a fiatalabb korosztályt is érintheti
Az artériás érbetegségeket - köztük az érszűkületet- sokan az idősek betegségének gondolják, pedig a probléma korai stádiumait egyre gyakrabban diagnosztizálják a fiatalabbaknál is. Jó hír azonban, hogy időben történő életmódváltással, megfelelő kezeléssel sokat lehet tenni az állapot rosszabbodásának ...
Ezért veszélyes a terhesség alatti vérszegénység
A vashiányos vérszegénység gyakori probléma a nők körében, mely sokszor a várandósság során alakul ki. Az állapot azonban akár veszélyes is lehet a magzatra nézve, így fontos a folyamatos monitorozás és kezelés. Hogy pontosan milyen problémákat okozhat a vashiányos vérszegénység, és hogy miként lehet kezelni, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.
Mikor van szükség trombózis megelőzésre terhesség során?
A várandósság és a gyermekágyi időszak megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát elsősorban a szervezetben végbemenő hormonális változások következtében. Természetesen ez még nem egyenlő azzal, hogy a kismamánál ki is alakul véralvadási probléma, így az esetek ...