A téli hidegben mindenki fázik, de nem mindegy mennyire, hiszen a túlzott hidegérzékenység mögött betegség is állhat
A napokban már megmutatta arcát az igazi, kemény tél, vagyis a zimankós időjárás, és a vacogós reggelek, amikor az ember az autóról kapargatja a rádermedt nedvességet. Természetes, hogy ilyenkor fázunk, ám azzal azért érdemes tisztában lenni, hogy a túlzott hidegérzékenység anémiáról, vagyis vérszegénységről is tanúskodhat. A témában dr. Szélessy Zsuzsanna a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszél.
Érdemes elhagyni az erek mérgezését, hiszen rengeteg betegség kockázata csökken általa!
Régóta köztudott tény, miszerint a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza.
Az ünnepek alatt is ügyeljen az alkoholfogyasztására, hiszen akár komoly betegséget is okozhat, ha túlzásokba esik!
Az ünnepek, főleg az év végiek sokszor nem csak a családról és a jó ételekről, hanem a finom italokról is szólnak. Az alkoholt azonban óvatosan kell kezelni, hiszen nagyobb mennyiségben nem csak az ítélőképességet, hanem a májat és az ereket is tönkre teheti. Ráadásul, míg a szervi problémák jellegzetes tünetekkel járnak, addig a vérnyomás emelkedés sokszor teljesen tünetmentes, így a gondra már csak akkor derül fény, amikor valamelyik, sokszor súlyos szövődménye - mint a stroke, vagy a ...
A májbetegség következtében Protein C hiány is kialakulhat, ami akár végzetes következményekkel is járhat!
A véralvadás egyensúlyának felborulása súlyos, életveszélyes következményekkel járhat, így érdemes fokozott figyelemmel kezelni. Sajnos örökletes, és szerzett formában is előfordulhatnak olyan betegségek, melyek ezt az egyensúlyt eltolhatják egyik, vagy másik irányba. Prof. Blaskó Györggyel, a Trombózisközpont véralvadási specialistájával a Protein C deficiencia és hiány kapcsán beszélgettünk.
A horkolás nem csak a párja életét keseríti meg, életveszélyes következményei is lehetnek!
A fáradtság és a dekoncentráltság hátterében a horkolás, és közvetve a magasvérnyomás betegség is állhat. Sajnos ez a két tünet igazán apróság ahhoz képest, amit a csendes gyilkosnak is nevezett betegség még produkálhat. A kor és az elhízás, valamint a dohányzás is mind olyan tényezők, melyek elősegítik a súlyos betegség kialakulását, így a témával mindenképpen foglalkozni kell, amiben dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája van segítségünkre.
A szülés utáni veszélyes vérzés ellen a kismama is tehet!
A szülő nők egy részénél előfordulhat az úgy nevezett postpartum (szülés utáni) vérzés, mely sajnos akár a méh elvesztéséhez, vagy halálhoz is vezethet. A kiváltó okok között a veleszületett- és szerzett vérzékenységgel, továbbá a szülőcsatorna sérülésével, lepény visszamaradással, a méh összehúzódásának elmaradásával is találkozhatunk. A tünetekről, és a lehetséges kezelésről dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszél.
Trombózist okozhat a vashiány
A vashiány kellemetlen és gyakran nem diagnosztizált állapot. A szédüléssel, sárapadtsággal, és fáradékonysággal járó betegség jól ismert szövődménye a vashiányos vérszegénység, ám prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája egy kevéssé ismert veszélyére is felhívja a figyelmet.
Májprobléma is okozhat véralvadási zavart!
A vérvizsgálatok alkalmával a szakembereknek nincsen lehetősége minden betegség egyidejű tesztelésére. Ez azért lehet problémás, mert egyes kórok, mint az antithrombin III hiánya csak célzott vizsgálattal állapíthatók meg, ám fel nem ismerése komoly következményekkel járhat. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszél a betegségről, és annak kezeléséről.
Valóban a 120 Hgmm feletti érték számít magasnak a vérnyomás esetében?
A napokban napvilágot látott egy tanulmány eredménye, mely szerint a magas vérnyomás értéke nem az eddigi 140 Hgmm feletti érték, hanem már a 120 Hgmm feletti tartomány is annak számít. Hogy ebből mennyi igaz, illetve hogy miért is veszélyes a magasvérnyomás, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája beszél.
Trombózis a fiataloknál is kialakulhat, aminek oka lehet genetikai probléma is
Sokan gondolják azt, hogy a trombózis csak az idősek betegsége, pedig ez nem igaz. Ez a kór kialakulhat akár örökletes formában is, így pedig a fiatalabb korosztály is érintetté válik a problémában. Prof. Blaskó György , a Trombózis-, és Hematológiai Központ véralvadási specialistája kérdésünkre a Protein S ...