Csontritkulást okozhatnak a népszerű véralvadásgátlók

2017-08-11 12:53:50.555517 Lifestyle
Fulorrgegekozpont.hu
A vérrögök kialakulása elleni véralvadásgátlók már régóta igen hatásosnak bizonyulnak a mindennapi gyakorlatban, ám érdemes tudni, hogy bizonyos készítmények tartós alkalmazása esetén kicsit megnő a csontritkulás, csonttörések esélye. A témáról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.

Van, hogy a betegnek élete végéig szüksége van véralvadásgátlóra

A véralvadásgátlók a trombózis kezelés és profilaxis fontos elemei, hiszen típusuktól függően különböző utakon befolyást gyakorolnak a véralvadás bonyolult folyamatára. Fajtájukat tekintve léteznek heparinok, kumarinok és az új típusú orális antikoagulánsok (NOAC). Azt, hogy melyik készítményt szükséges alkalmaznia a betegnek, azt minden esetben szakorvos dönti el, csakúgy, mint a használatuk idejét. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy az illető élete végéig véralvadásgátló terápiára szorul - ilyenkor sajnos megnő az olyan mellékhatások kockázata, mint pl. az osteoporosis, vagyis a csontritkulás.

Milyen hatással van a csontokra a véralvadásgátló?

A kumarin típusú véralvadásgátlók hatásmechanizmusa a K-vitamin hatásának gátlásában rejlik, mivel ez a vitamin segíti a vérrögök kialakulását úgy, hogy hozzájárul az oldható fibrinogén fibrinné válásában. Ez pedig lerakódva az ér belsejében szilárd dugót képez, ami megakadályozza a nagyobb vérvesztést. Így tehát, amennyiben gátolva van a K-vitamin hatása, úgy a vérrögök keletkezésének esélye is csökken.

„A kumarin típusú, K-vitamin antagonisták azért okozhatnak csontritkulást, mert ugyanolyan típusú fehérjék elkészülése után végzett un. poszttranszlációs módosításban vesznek részt, mint amik a csontokat is felépítik. Bizonyos alvadási faktorok (II, VII, IX, X) egyik végénél elhelyezkedő glutaminsav(ak) karboxilálását végzi egy enzim, aminek a koenzimje a K- vitamin. Ha elfogy a K-vitamin (ezt csinálják a kumarinok) leáll ez módosulás és inaktív fehérjék képződnek. A csontokban ugyanígy van: a nem módosult fehérjék nem épülnek be a csontba. Ezért - főleg nőknél – kialakulhat (igen ritkán és évekig tartó kumarin szedés után) az osteoporosis”- magyarázza prof. Blaskó György.

A K-vitaminnak igen fontos szerepe van a csontok egészségében, hiszen hozzájárul azok növekedéséhez és regenerálódásához, a kalcium-egyensúlyhoz, ráadásul a D-vitamin hatását is támogatja. Éppen ezért, azoknál, akik tartósabban kumarin típusú véralvadásgátlót szednek, nagyobb az esélye csontritkulásra, csonttörésekre, mivel a vitamin hatása nem teljes- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája, aki hozzátette, hogy 4 évtizedes praxisa alatt, több száz beteg kumarin kezelése kapcsán 10 alatt volt azoknak a száma, akiket kifejezetten sújtott a probléma.

Mit lehet tenni?

Először is, amennyiben kumarin-típusú véralvadásgátlót szed, érdemes rendszeresen ellenőriztetnie csontjai állapotát, valamint odafigyelnie arra, hogy bár nem túl nagy mennyiségben, de minden nap fogyasszon közel azonos mennyiségű K-vitaminban gazdag ételt (pl. narancsot). Kezelőorvosával egyeztetve, ha szükséges, más készítményre is válthat, mivel pl. az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) nem befolyásolják a K-vitamin hatását, ráadásul ekkor nincs szükség rendszeres INR szűrésre sem, valamint nem kell tartani gyógyszer-és étel kölcsönhatásoktól sem.

További híreink>>>

 

Orvos válaszol

Orvos válaszol - L.Anikó

fogamzásgátló

Tisztelt Doktor Úr/nő!
Tavaly bal oldali hasi fájdalmak miatt Lindynette 20-as fogamzásgátló tablettát kaptam,ám két hét szedést követően iszonyatos lábfájdalmaim voltak,szédültem,zsibbadás, hátszúrás miatt és a trombózistól való félelem miatt leálltam a szedéssel. Összesen 17 szemet tudtam beszedni belőle. Ezt követően kb 2-3 hónapig még fájt a lábam, doppler vizsgálat történt,ami negatívak lett. Kismedencei MR vizsgálat sem mutatott semmi kóros elváltozást, így arra tudnak gondolni,hogy az erős most már mindig jobb oldali fájdalom a peteéréstől,hormonális dolgoktól lehet. Jelenleg a lábfájás már a múltté, de a hasi,jobb oldali lágyéki fájdalmak visszatértek,most már sokszor a menstruáció második felében is érződnek. A nőgyógyász újabb fogamzásgátló tablettát írt fel ezúttal a Roxanelle-t, ám a trombózistól,tüdőembóliától való félelem miatt nem merem kiváltani és szedni, ugyanakkor minden hónapban fájdalomcsillapítókat sem szeretnék hetekig/napokig szedni. Vérvizsgálatra is elmentem már (tabletta szedés miatt), melynek eredményeit mellékelem: FV gén G1691A Leiden mutáció: normál allélokat hordozó,homozigóta vad típus (-,-) Prothrombin gén G20210A normál allélokat hordozó,homozigóta vad típus (-,-) MTHFR gén C677T mutáció:heterozigóta mutációt hordozó (+,-). Félememet tovább erősíti a fogamzásgátlók miatti halálesetek száma. Kérdésem,hogy merjem e szedni a fog.tablettát,esetleg valamivel együtt szedjem e? Szeretném ezt a hónapok óta húzódó problémát végérvényesen megoldani. Kérem ebben megnyugtató segítségét! Köszönettel: Anikó
Kedves Anikó !
Elvben az MTHFR C677T heterozygositas miatt nyugodtan szedhet fogamzásgátlót. (ez európaiak 40%-ának van ez és kicsi a rizikó) de javaslom, hogy a fájdalmai miatt, részletesen ultrahangozzák meg, beleértve az uterus és hüvely körüli vénás duplex doppler vizsgálatát is. Ha minden rendben van akkor elkezdheti.
Üdvözlettel : Dr. Blaskó György

Kapcsolódó videók


Visszalépés az előző oldalra...

Orvos válaszol

Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot. 

Név:

E-mail:

Az Ön kérdése

Facebook csoportjaink

PRIMA MEDICA