Előfordult a családjában trombózis? Készüljön feltáró vizsgálatra!

A várandósság idején a test nagyon sok változáson megy keresztül, megnő az alvadási faktorok aktivitása, miközben csökken a véralvadást gátló fehérjék mennyisége. A veszély még nagyobb, ha a leendő kismamának pl. genetikai hajlama van a vérrögösödésre. Miért fontos a genetikai eltérésekre fókuszálni? Dr. Szélessy Zsuzsanna adja meg a válaszokat.

 

A trombofília a trombózis készség fokozódását jelenti, amely két okból alakulhat ki: vagy a véralvadást segítő fehérje marad tovább aktív, és nagyobb intenzitással dolgozik, vagy az alvadási faktorokat lebontó, inaktiváló fehérjék nem tudják maradéktalanul teljesíteni a feladatukat. Többnyire veleszületett állapot, az öröklött tényezők miatt pedig fokozódhat a trombózis készség – avat be a részletekbe dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa, aki elmondta azt is, hogy a veleszületett, azaz familiáris trombofília egyáltalán nem ritka a Magyarországon.

Leggyakoribb familiáris trombofíliás állapotok

A Leiden mutáció az egyik legismertebb trombofília, az orvosok általában ezt kérik a genetikai vizsgálatok alkalmával, azonban nem elegendő csak erre az egyre fókuszálni!

  • Leiden-mutáció – aktivált protein C rezisztencia
  • MTHFR mutáció, magas homocisztein szinttel
  • Protein C vagy S alacsony szintje
  • Protrombin FII gén – G20210A mutáció
  • Antitrombin (ATIII) deficit

Enyhébb a heterozigóta állapot és súlyosabb a homozigóta mutáció, vagy a kombinált mutációk.

Kockázati tényezők

A familiáris trombofília esetén már kisebb életmódbeli változásra vagy egészségügyi problémára is súlyos vérrögösödés alakulhat ki. Kiváltó tényező lehet egy nagyobb műtét, súlyosabb fertőzőbetegség, kórházi kezelés utáni hosszabb ágyban fekvés, izom- és csont sérülés, gipszrögzítés, valamint fogamzásgátló szedése, ösztrogén pótlása, illetve terhesség idején és a szülést követő első hat héten is megnő a kockázat – sorolja a Trombózisközpont orvosa.

Az egészséges kismamáknál a várandósság idején négyszeresére, míg a gyermekágyban tizennégyszeresére nő a trombózis kialakulásának esélye! A mélyvénás trombózis egyik fő veszélye a tüdőembólia: a vérrög egésze vagy egy darabkája leszakadhat, és bekerülve a véráramba a tüdőbe jut és akár életveszélyes tüdőembólia jöhet létre.

Komplex feltárás!

Rendkívül fontos a családi anamnézis, mert megkönnyíti a kivizsgálást, illetve az azonnali kezelés elrendelését is jelentheti. Amennyiben kiderül, hogy a családban valakinek trombózisa, tüdőembóliája, diagnosztizált trombofíliája volt, akkor a megelőzés érdekében célszerű komplex feltáró vizsgálatokat elvégeztetni (véralvadás funkcionális tesztjei, genetikai és immunológiai vizsgálatok), még a gyermekvállalás elhatározása előtt. Akkor is fontos tisztázni a fokozott trombózis készség jelenlétét, ha fogamzásgátló szedését kezdené el, esetleg versenysportoló, élsportoló, extrém sportot űz, valamint rendszeresen hosszú távolságon utazik, balesetveszélyes munkakörben dolgozik.

Trombózist megelőző kezelés

A kezelés általában átmenetileg adott véralvadásgátló gyógyszerek alkalmazásával, a visszeres végtagok megfelelő kezelésével, életmódbeli változtatások betartásával zajlik – mondja dr. Szélessy Zsuzsanna. A terápia fajtája, dózisa, időtartama meghatározott protokoll alapján történik, a szakorvos ezt egyénre szabva határozza meg.

A súlyos szövődmény kialakulásának elkerülésére, fokozott kockázat esetén kis molekulatömegű heparin injekciót (LMWH) írhat elő a szakorvos, ennek célja, hogy megakadályozza a vérrögök kialakulását. Megnyugtató a családnak, amennyiben várandós kismamát kell kezelni, hogy a magzat egészségét nem veszélyezteti.

A trombózis megelőzésében örök érvényű szabály a mozgás, megfelelő mennyiségű folyadék bevitel, utazáskor kényelmes ruházat viselése (ne szorítsa el a keringést a lábakon). Amennyiben visszér tágulatai is vannak, a kompressziós harisnya viselése is fontos.

Forrás: Trombózisközpont

 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlöm! 3 évvel ezelőtt mélyvénás trombózisom volt a jobb lábamban, akkor injekciós, valamint gyógyszeres kezelést kaptam. Azóta többször is voltam ultrahangos vizsgálaton, mert sokszor szúró fájdalmam volt a vádlimban, ami egyébként a mai napig fent áll, és nem csak a jobb,hanem a bal lábamban is. Jelenleg 23 hetes kismama vagyok, és genetikai hajlam miatt (édesanyámnak is volt trombózisa), valamint megelőzésképp Fraxiparine 0,6ml injekciót írtak fel mindennapi használatra. Az interneten olvastam róla rosszat is, valamint hogy ez egy erős véralvadásgátló. Érdeklődnék, hogy ez hatással van-e a babára, valamint befolyásol-e majd valamit a szülésnél? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Barbara (26éves)
Kedves Bebesi Barbara!
A Fraxiparine inj. kiváló véralvadásgátló. Napi 1x kapja, így a trombózis megelőzésére alkalmas és vérzést nem okoz.
A szülést nem befolyásolja. Miaután megszületett a kisbaba Önnél 12 óra elteltével újra elkezdik adni a Fraxiparine-t és még 6 héten át folytatni kell.
Üdvözlettel: Dr. Szélessy Zsuzsanna

Kapcsolódó oldalak

Létrehozás ideje: 2018.09.26 Utolsó módosítás: 2020.05.15