Felületi trombózis – tilos az ágynyugalom!

A visszeres lábaknak a nyári időszak nagy megterhelést jelent. Nemcsak lábfáradtság, bokaduzzanat, elnehezedő láb jelentkezhet, hanem az olyan súlyosabb panaszok, mint a felületi trombózis is gyakrabban alakulnak ki a melegben. Prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája elmondta, hogy milyen tünetekről ismerhetjük fel és hogyan kezeljük a felületi trombózist.

Felületi trombózis – mit jelent?

A testünkben felületi vénák és mélyvénák is megtalálhatóak. Előbbi a bőrfelszín alatt közvetlenül helyezkedik el, néhol látható is az ér vonala, ahogy átrajzolódik a bőrön. A mélyvénák a bőr alatt mélyen az erek és izmok mellett helyezkednek el, nem látjuk őket, ellenben sokkal komolyabb problémákat tudnak okozni, mint a felületi vénák.

 

„Ha a trombózis a felületi vénákban jelentkezik, nagy fájdalommal járhat, igen kellemetlen, de nem jelent közvetlen életveszélyt. A mélyvénákban képződött vérrög azonban leszakadva tüdőembóliát okozhat, így a mélyvénás trombózis akár végzetes kimenetelű is lehet, ha nem ismerik fel és kezelik idejében.”

Ezért alakulhat ki

Igaz ugyan, a felületi trombózis önmagában nem jelent közvetlen életveszélyt, ám ha kialakult, a gyulladás átterjedhet a mélyebben fekvő vénákra is, vagyis mélyvénás trombózist is okozhat, ami viszont már súlyos állapot.

  • Felületi trombózis tünete a fájdalom és melegség.A felületi trombózist azért is komolyan kell venni, mert olykor súlyos betegségeket jelezhet: együtt járhat daganatos megbetegedéssel, trombofília – fokozott trombózishajlam – vagy korábbi trombózis esetén is előfordulhat.
  • A felületes vénák gyulladás igen gyakori csatlakozhat a visszerességhez (varicositas) aminek létrejöttében az örökletes tényezők az elsődlegesek.
  • Az örökletes tényezők – főként anyai ágon – szintén növelik a kockázatát, de korábbi trauma, vagy meglévő visszérbetegség is kiválthatja.
  • Megjelenhet hosszabb ideig tartó mozdulatlanság – például repülőút – miatt, de a túlsúly is növeli a kialakulásának kockázatát.
  • Az ülőmunka, a várandósság, a sok fekvés és a mozgáshiányos életmód szintén rizikófaktor.

Ilyen tüneteket okoz

A bőr alatt futó vénákban kialakuló trombózis vagy gyulladás miatt az érintett területen jelentős fájdalom, bőrpír és meleg tapintás jelentkezik. A felületi trombózis kiújulásra hajlamos, így mindenképp fontos szakemberrel konzultálni, hogy ezt megelőzzük!

A kezeléshez fontos a mozgás!

  • A felületi trombózis kivizsgálása során a legfontosabb kizárni a mélyvénás trombózis lehetőségét. Ha a szakember megállapítja, hogy valóban felületi trombózisról van szó, nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszert és krémet fog javasolni.
  • A visszerek romlásának ütemét csökkenteni lehet vénafal erősítő készítményekkel, a hosszútávú kezelésnek ezért ezek a készítmények is fontos részét képezik.
  • Nagyon lényeges a kompressziós kezeléssel kiegészített mozgás! Ez azonban csakis abban az esetben javasolt, ha szakember erősítette meg diagnózissal, hogy nem mélyvénás trombózis okozza a tüneteinket. Ez esetben ugyanis a mozgás ellenjavalt, míg felületi trombózis esetén kifejezetten fontos, hogy a kompressziós kezeléssel együttesen a felületes vénákból a mélyvénák felé toljuk el a keringést.
  • A kiújulás megelőzése miatt fontos a túlsúly leadása, a visszértágulatok kezelése, melegben, hosszan tartó ülés vagy állás esetén a kompressziós harisnya használata.

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! 12 évvel ezelőtt császármetszés után mélyvénás trombózist kaptam. Genetikai vizsgálattal Leiden heterozigóta igazolódott, azóta Syncumart szedek. Nem végzek ülőmunkát, sportolok, futok,tornázok. 5 héttel ezelőtt egyik futásom után nem tudtam lábra állni. Majd elkezdett fájni a jobb alsó lábszáram ott,ahol 12 évvel ezelőtt a mélyvénás trombózisom volt. Nyomásra igen érzékeny volt. Viszont nem dagadt és nem volt piros sem. Visszerek nem látszódnak a lábamon. Elmentem a sürgősségire,ahol Doppler UH és D -dimerrel kizárták a mélyvénás trombózist. Azt mondták izomgyulladás, szedjek fájdalomcsillapítót, jegeljem,majd elmúlik. Mivel lábam 5 hét után is ugyanúgy fájt,háziorvosom kért egy ujabb ultrahangvizsgálatot,mellyel a lágyrészek esetleges gyulladását nézték volna meg. Ott nem találtak semmit, viszont a lelet így hangzik"Jobb lábszár kp. mediális részén a popl.perforans ágának megfelelően a véna lumenét nem friss trombusmassza tölti ki". E miatt elküldtek egy újabb vérvételre ,ahol a D-dimer érték már kicsit megemelkedett szintet mutatott. 5 hét alatt 380-ról 520-ra emelkedett. Dg.:Trhomboplebithis superfic. extr. inf. l.d. Felületi véna "trombózissal" elkezdtek kezelni. Clexan napi 1* 0,6ml és fájdalomcsillapítás. Viszont olvastam,hogy a magas D-dimer érték gyulladásos folyamattól is emelkedhet. Kérdésem az,hogy valóban biztos e hogy ez trombózis? Érdemes lenne e megmutatnom magam egy érsebésznek? Eltarthat e ilyen sokáig a fájdalom?(Fájdalomcsillapító szedése mellett mióta szúrom magam enyhült a fájdalom ugyan,de fájdalomcsillapító hatása kimegy a fájdalom kissé visszajön, illetve zubogást érzek ott). Válaszát előre is köszönöm: Veres Klára

Elsősorban UH-val Duplex Dopplerrel igazolni kell, hogy valóban van-ethrombosis, a D-Dimer prediktiv értéke magas, A napi 1x adott LMWH meg kevés, mert 2x kellene adni. Elég zavaros a történet. Az én véleményem az, hogy a tüdőembolia megelőzése érdekében mégis csak thrombosisként kellene a helyzetet felfogni (az fáj ilyen tartósan) és meg kellene kapnia a teljes LMWH dózist, majd át kell térni szájon át szedhető szerre, és azt szedni legalább két évig. Az érsebész sem nyilatkozik Duplex Doppler nélkül. Valóban a D-Dimer gyulladásokban emelkedik, de hol van Önnek a gyulladása? Én az ön helyében thrombosisnak fognám fel és a szakma szabályit tartatnám be orvosommal. Ez a legegyszerűbb.
Üdvözlettel : Dr.Blaskó György

Veres Klára

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximálisan hozzáértő

Maximálisan hozzáértőnek és jártasnak tűnt a szakterületén. Részletes tájékoztatást adott, és a hosszútávú lehetőségekről is beszélt gyermekvállalás szempontjából, ami egy nőnél nagyon fontos.
Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2020.08.05 Utolsó módosítás: 2020.08.14