A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Ingadozó INR érték: mi állhat mögötte?
Váltakoznak az INR értékei annak ellenére, hogy fontos lenne az ideális, amely 2-3 között van? Ebben az esetben rendszeres ellenőrzésre van szükség, amely vérvétellel történik. Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája mondja el a részleteket.
Az INR (International Normalised Ratio) az úgynevezett protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység, amely ideális esetben 1 (annál is ennyit mérnek, aki nem szed kumarin típusú véralvadásgátlót, illetve nincs májbetegsége, éppen ezért kitűnő májfunkciós próba is). Az INR érték mérésével képet kapunk a véralvadási folyamatok mértékéről – mondja a professzor.
A véralvadási faktorok aktiválásához szükséges K-vitamin hatását gátló készítményekkel a szakorvos az értéket ideálisan 2 és 3 közé alakíthatja, csökkentve a vér alvadékonyságát (a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem „hígít”, ugyanis a hígítás azt jelenti, hogy valamihez vizet adunk, az alvadásgátló kezelés során ez nem történik meg).
Miért fontos?
A kumarin gyógyszeres terápiát a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelésénél, illetve megelőzésénél alkalmazzák. Ezeknél a régebbi típusú véralvadásgátlók szedésénél elengedhetetlen a rendszeres, hat hetente végzett INR vizsgálat, amely vérvétellel zajlik.
Azért fontos az ideális érték elérése, mert megnőhet a vérzéses szövődmények rizikója, ha ingadozik az INR. A kezelőorvos ebben az esetben azt deríti ki: mi áll a magas érték hátterében, előfordulhat például gyógyszerkölcsönhatás vagy a megszokottnál több K-vitamin bevitel. Sajnos leggyakrabban egyéb betegség (bélgyulladás, daganatok, immunbetegségek) kezdetével kapcsolatos, ezért a pácienst már az INR ingadozás esetén szakorvoshoz kell küldeni – hangsúlyozza a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Mi a teendő?
Megoldást jelenthet a meglévő gyógyszer dózisának megváltoztatása vagy a NOAC készítményre való áttérés, ez utóbbi előnye, hogy nem lesz szükség INR ellenőrzésre, ugyanis egészen más a hatásmechanizmusa ennek a gyógyszernek – tanácsolja a Trombózisközpont véralvadási specialistája, aki hozzáteszi: igazolt daganat esetén vigyázni kell, mert nem mindegyik NOAC készítmény alkalmazható!
Milyen előnyökkel jár még?
– A NOAC esetében bizonyítottan kevesebb vérzéses szövődménnyel kell számolni.
– Nem kell tartani étel-kölcsönhatásoktól.
– Szájon át szedhető, ellenben pl. a heparinnal, amelyet bőr alá adott (subcutan) injekcióval kell bejuttatni a szervezetbe.
Amennyiben változtatni szeretne a dózisán, vagy más készítmény alkalmazásán gondolkodik, előtte mindenképpen beszéljen az orvosával!
Forrás: Trombózisközpont
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont+36 70 431-77-29 |
Téma szakértője
-
Prof. Dr. Blaskó György
- Szakterületek:
- belgyógyász
- Specialitások:
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása,
- trombózis genetikai kivizsgálása,
- NOAC-ra átállítás, monitorozás,
- trombofília kivizsgálása,
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása,
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett).
Véleményeket Prof. Dr. Blaskó Györgyről itt olvashat>>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit – hétfőn, csütürtökön és pénteken
- távkonzultáció (telefonos) – csütörtökön, pénteken
Orvos válaszol
Jelenleg 6 hetes kismama vagyok (szívhang az 5+2 hetes vizsgálatkor még nem volt, csak petezsák és szikhólyag). 5 hónapja a 39. héten meghalt a kislányom a pocakomban, a boncolási jegyzőkönyv szerint méhen belüli hypoxiája lett, de vérrögöt nem találtak és egyébként a terhességgel minden rendben volt (IR-em és PCO-m van,szedtem Merckformint a terhesség 14.hetéig, de a cukrom mindig rendben volt, valamint a terhesség 32.hetétől napi 25µg EUTHYROX-ot szedtem, a mai napig). Csináltattam trombózis panelt, mely alapján csak az MTHFR gén (C677T) lett heterozygota, a többi (FV Leiden, FII/Protrombin gén, MTHFR A1298C) normál. Hematológushoz csak két hét múlva van időpontom, aki telefonban azt mondta, hogy kezdjem el azonnal szúrni a napi 0,4ml clexane-t. A nőgyógyász szerint majd a terhesség vége felé kellene adnom az injekciót. Félek, hogy nehogy baja legyen a babámnak, azzal, hogy kivizsgálás nélkül elkezdem szúrni az injekciót. Ön szerint szükséges most azonnal elkezdenem szúrni?
Mielőbbi válaszát köszönöm:
Bettina
Az MTHFR C677T heterozygotaság miatt elég lenne akkor elkezdeni szúrni, ha már bizonyítottan van szívhang. Mindenképpen jöjjön be a Trombózis központba a hiányzó vizsgálatok elvégeztetésére, amit lehet Clexane mellett is. A nőgyógyászának nincs igaza, mert éppen a gyorsabban elöregedő méhlepényi erek miatt kell a terhesség végéig Clexane-t adni.
A viszontlátásig üdvözli : Dr. Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam
További véleményekNyugodt, barátságos légkör, szakmai hozzáállás. Kellemesen és barátságosan megbeszéltük a betegség lényegét, változtatás történt a gyógyszerelésben. A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam.