
Lupus esetén nagy a trombózis esélye- előzze meg!
A szisztémás lupus erythematosus (SLE) az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, mely jellemzően az ízületek gyulladásával jár. Már önmagában is igen kellemetlen és fájdalmas tüneteket produkálhat, ám a betegeknek ezen felül számolniuk kell azzal is, hogy az állapot megnöveli a trombózis rizikóját. Hogy miként is függ össze a lupus a vérrögök kialakulásával, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózis-és Hematológia Központ véralvadási specialistáját kérdeztük.
Gyulladással járó autoimmun betegség
A lupus egy viszonylag gyakori autoimmun betegség, mely a test különböző szerveit (szervrendszert) érinti. Ez leggyakrabban a bőr és az ízületek. A téves autoimmun reakció miatt ezen szervek gyulladásba kerülnek, és egy idő után szövetkárosodás is megfigyelhető. A SLE-t leginkább felnőttkorban diagnosztizálják, és megfigyelések szerint a nők hajlamosabbak rá. Tünetei igen változatosak lehetnek, attól függően, hogy mely szervet érinti a probléma, ám leggyakrabban arcon pillangóalakban megjelenő bőrpír, hajhullás és gyulladt, bedagadt, fájdalmas ízületek jellemzik.
A lupus főbb tünetei
- Rossz közérzet
- Hőemelkedés/láz
- Ízületi gyulladás, merev ízületek
- Pillangóalakú bőrpír az orcákon
- Hajhullás
- Szájnyálkahártya fekély
- Fogyás
- Fényérzékenység (fény hatására fellépő pattanások)
- Veseproblémák
A lupusnak vannak passzív és fellángolási szakaszai. Diagnosztikájában nagy szerepe van a tüneteknek, valamint a vérkép-és vizelet elemzésnek (pl.fehérvérsejtszám, vvt, süllyedés, thrombocitaszám, ANA teszt). Amennyiben valakinél SLE-t diagnosztizáltak, ellenőrizni kell a létfontosságú szervek, szervrendszerek érintettségét (vese, szív, tüdő) képalkotó eljárásokkal.
Megnő a trombózis rizikója
A legtöbb autoimmun betegség esetén megnő trombózis rizikója- ez a lupus esetén is igaz, így ilyen esetekben megfelelő prevenciós intézkedéseket kell tenni. Az állapot során ugyanis gyakori, amikor ún. antifoszfolipid antitestek vannak jelen, melyek egyik típusa a lupus antikoagulans. Ilyenkor a vér alvadásában nagyon fontos, a trombocitákból származó foszfolipidek ellen termel a szervezet antitesteket. Ez megzavarja a normál véralvadást, így artériás, vénás trombózis, meddőség, vetélés léphet fel.
Fontos, hogy a lupus antikoagulans jelenléte nem diagnosztikus értékű az SLE-re nézve, hanem az arról informál, hogy olyan ellenanyagok vannak jelen, melyek befolyásolják a véralvadást, mivel a foszfolipidek ellen termelődnek.
Mikor érdemes elvégeztetni a lupus antikoagulans tesztet
- Trombózis/tüdőembólia után
- SLE és egyéb autoimmun betegségek esetén
- Vetélés
- Megnyúlt APTI eredmény
Pozitív LA eredmény esetén a vizsgálatot meg kell ismételni!
Amennyiben valakinél fennáll a fokozott trombózis-rizikó, úgy az orvos által meghatározott prevencióba, részesül a beteg.
„A betegség sok formában jelentkezhet: az un „katasztrofális antiphospholipid szindróma” gyakran végzetes, de a másik végen pedig egy enyhe, önmagától is normalizálódó lupus antikoaguláns van. Mindenképpen szakintézeti kezelést igényel”- mondja a professzor.
A megelőző terápia lénye a fokozott véralvadás csökkentése megfelelő véralvadásgátló alkalmazásával (terhesség esetén ez LMWH-t jelent, az összes többi készítmény komoly magzati károsodásokat okoz).
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértői
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Gyógyító empatikus személyiség
PROF. DR. BLASKÓ GYÖRGY Doktor ÚR a szó valódi értelmében csupa nagy betűvel. A hivatástudat legmagasabb fokán álló gyógyító empatikus személyiség. Nem csak kiváló szakember hanem emberségből is a legmagasabb fokon áll. Én csak azt kívánom minden betegtársamnak hogy országszerte csak ilyen gyógyító szakemberekkel találkozzon. Sajnos ez csak egy megvalósulatlan vágyunk marad. A hazai egészségügyben dolgozó orvostársadalom nagy többsége évtizedekre elvesztette hitelességét talán nem az ő hibájukból. Prof. Dr. Blaskó György minden tekintetben megtestesíti azt az elvárásunkat milyen szakembereknek kellene dolgoznia a Magyar Egészségügyi Szolgálatokban 2017 évben és a jövőben is.
