A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

Trombózis fiatalon- gyakran trombofília okozza
A trombózis már egészen fiatal korban bekövetkezhet, habár a közvélemény szerint főleg az idősebb korosztály tagjai az érintettek. Pedig valójában sok fiatalnál is kialakulhatnak vérrögök, melynek hátterében igen gyakran valamilyen trombofília áll. A témában prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
Mi állhat a trombózis hátterében?
Amikor valakinél trombózis alakul ki, az életveszély elhárítása után nagyon fontos annak tisztázása, hogy miért is alakult ki a vérrög. Bár előfordulhat, hogy semmilyen konkrét okot nem találni, ám gyakran kiderül, hogy pl. daganat (jó-és rosszindulatú is lehet), valamilyen mögöttes betegség (pl. vesebetegség, bélgyulladás, pitvarfibrilláció, stb) , hormonterápia, esetleg trombofília áll a hátterében. Az okok felderítése természetesen a további terápia meghatározásban fontos szereppel bír, így mindenképp teljeskörű vizsgálat indokolt.
Fiatalkori trombózisnál gyakran trombofíliára derül fény
Fiatalkorban leggyakran trombofília és -sajnos – a gyermekkori onkohematologiai betegségek állnak a trombózis mögött. Ekkor a vérrögök kialakulhatnak minden előzmény nélkül, de úgy is, hogy a trombózis szempontjából valamilyen plusz kockázati faktor lép a képbe (pl. fogamzásgátló tabletta szedése, hosszú repülőút, terhesség). Ilyenkor nagyon fontos a teljeskörű trombofília vizsgálat, nem csupán a Leiden és az MTHFR mutáció ellenőrzése, hiszen rajtuk kívül még több más trombofília létezik. A további terápiát ezek ismeretében lehet a legpontosabban beállítani, és van valószínűsége annak, hogy a fokozott, többes defektussal rendelkezők trombózishajlama miatt a betegek életük végéig véralvadásgátló terápiára szorulnak- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Elkerülhető a trombózis?
Nagyon fontos, hogy ha valakinek a családjában előfordult már thromboembóliás megbetegedés, úgy érdemes neki és (ha van) gyermekeinek trombofília szűrésen részt venni! Így idejében kiderülhet, hogy fennáll-e fokozott trombózis hajlam, és ha igen, akkor preventív terápia szükséges, továbbá nagyfokú elővigyázatosságot tesz indokolttá bizonyos helyzetekben (pl. terhesség, fogamzásgátlás, immobilizáció, versenysport). A trombofiliásokat a I.o. versenysportoktól általában eltanácsoljuk.
Amennyiben az orvos szükségesnek tartja, úgy véralvadásgátló terápiát írhat elő. Ez történhet kumarin-származékokkal, LMWH terápiával, illetve új típusú antikoagulánsokkal is (NOAC).
További híreink>>>
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont+36 70 431-77-29 |
Téma szakértői
Orvos válaszol
Érdemes elmenni szakorvoshoz panaszával, egy alapos kivizsgálás szükséges lehet.
Javasolnám ha tud kérjen időpontot vénás duplex ultrahangra, nem derült ki hogy melyik lábról van szó, esetleg mindkét térden történt-e beavatkozás.
Ez az információ elég kevés sajnos szakvélemény adására.
Üdvözlettel,
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
110%.os elégedettség
További véleményekMindennel meg voltam elégedve! :) A recepcion levo holgyek 110% - os felkeszultseg es segitokeszsegetol kezdve a hely - es a legkoron at a professzor ur keszseges tajekoztatasaig! Koszonom!!