Trombózis fiatalon- gyakran trombofília okozza

A trombózis már egészen fiatal korban bekövetkezhet, habár a közvélemény szerint főleg az idősebb korosztály tagjai az érintettek. Pedig valójában sok fiatalnál is kialakulhatnak vérrögök, melynek hátterében igen gyakran valamilyen trombofília áll. A témában prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.

 

Mi állhat a trombózis hátterében?

Amikor valakinél trombózis alakul ki, az életveszély elhárítása után nagyon fontos annak tisztázása, hogy miért is alakult ki a vérrög. Bár előfordulhat, hogy semmilyen konkrét okot nem találni, ám gyakran kiderül, hogy pl. daganat (jó-és rosszindulatú is lehet), valamilyen mögöttes betegség (pl. vesebetegség, bélgyulladás, pitvarfibrilláció, stb) , hormonterápia, esetleg trombofília áll a hátterében. Az okok felderítése természetesen a további terápia meghatározásban fontos szereppel bír, így mindenképp teljeskörű vizsgálat indokolt.

Fiatalkori trombózisnál gyakran trombofíliára derül fény

trombózis fiatalonFiatalkorban leggyakran trombofília és -sajnos – a gyermekkori onkohematologiai betegségek állnak a trombózis mögött. Ekkor a vérrögök kialakulhatnak minden előzmény nélkül, de úgy is, hogy a trombózis szempontjából valamilyen plusz kockázati faktor lép a képbe (pl. fogamzásgátló tabletta szedése, hosszú repülőút, terhesség). Ilyenkor nagyon fontos a teljeskörű trombofília vizsgálat, nem csupán a Leiden és az MTHFR mutáció ellenőrzése, hiszen rajtuk kívül még több más trombofília létezik. A további terápiát ezek ismeretében lehet a legpontosabban beállítani, és van valószínűsége annak, hogy a fokozott, többes defektussal rendelkezők trombózishajlama miatt a betegek életük végéig véralvadásgátló terápiára szorulnak- mondja  prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Elkerülhető a trombózis?

Nagyon fontos, hogy ha valakinek a családjában előfordult már thromboembóliás megbetegedés, úgy érdemes neki és (ha van) gyermekeinek trombofília szűrésen részt venni! Így idejében kiderülhet, hogy fennáll-e fokozott trombózis hajlam, és ha igen, akkor preventív terápia szükséges, továbbá nagyfokú elővigyázatosságot tesz indokolttá bizonyos helyzetekben  (pl. terhesség, fogamzásgátlás, immobilizáció, versenysport). A trombofiliásokat a I.o. versenysportoktól általában eltanácsoljuk.

Amennyiben az orvos szükségesnek tartja, úgy véralvadásgátló terápiát írhat elő. Ez történhet kumarin-származékokkal, LMWH terápiával, illetve új típusú antikoagulánsokkal is (NOAC).

További híreink>>>

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! 12 évvel ezelőtt császármetszés után mélyvénás trombózist kaptam. Genetikai vizsgálattal Leiden heterozigóta igazolódott, azóta Syncumart szedek. Nem végzek ülőmunkát, sportolok, futok,tornázok. 5 héttel ezelőtt egyik futásom után nem tudtam lábra állni. Majd elkezdett fájni a jobb alsó lábszáram ott,ahol 12 évvel ezelőtt a mélyvénás trombózisom volt. Nyomásra igen érzékeny volt. Viszont nem dagadt és nem volt piros sem. Visszerek nem látszódnak a lábamon. Elmentem a sürgősségire,ahol Doppler UH és D -dimerrel kizárták a mélyvénás trombózist. Azt mondták izomgyulladás, szedjek fájdalomcsillapítót, jegeljem,majd elmúlik. Mivel lábam 5 hét után is ugyanúgy fájt,háziorvosom kért egy ujabb ultrahangvizsgálatot,mellyel a lágyrészek esetleges gyulladását nézték volna meg. Ott nem találtak semmit, viszont a lelet így hangzik"Jobb lábszár kp. mediális részén a popl.perforans ágának megfelelően a véna lumenét nem friss trombusmassza tölti ki". E miatt elküldtek egy újabb vérvételre ,ahol a D-dimer érték már kicsit megemelkedett szintet mutatott. 5 hét alatt 380-ról 520-ra emelkedett. Dg.:Trhomboplebithis superfic. extr. inf. l.d. Felületi véna "trombózissal" elkezdtek kezelni. Clexan napi 1* 0,6ml és fájdalomcsillapítás. Viszont olvastam,hogy a magas D-dimer érték gyulladásos folyamattól is emelkedhet. Kérdésem az,hogy valóban biztos e hogy ez trombózis? Érdemes lenne e megmutatnom magam egy érsebésznek? Eltarthat e ilyen sokáig a fájdalom?(Fájdalomcsillapító szedése mellett mióta szúrom magam enyhült a fájdalom ugyan,de fájdalomcsillapító hatása kimegy a fájdalom kissé visszajön, illetve zubogást érzek ott). Válaszát előre is köszönöm: Veres Klára

Elsősorban UH-val Duplex Dopplerrel igazolni kell, hogy valóban van-ethrombosis, a D-Dimer prediktiv értéke magas, A napi 1x adott LMWH meg kevés, mert 2x kellene adni. Elég zavaros a történet. Az én véleményem az, hogy a tüdőembolia megelőzése érdekében mégis csak thrombosisként kellene a helyzetet felfogni (az fáj ilyen tartósan) és meg kellene kapnia a teljes LMWH dózist, majd át kell térni szájon át szedhető szerre, és azt szedni legalább két évig. Az érsebész sem nyilatkozik Duplex Doppler nélkül. Valóban a D-Dimer gyulladásokban emelkedik, de hol van Önnek a gyulladása? Én az ön helyében thrombosisnak fognám fel és a szakma szabályit tartatnám be orvosommal. Ez a legegyszerűbb.
Üdvözlettel : Dr.Blaskó György

Veres Klára

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

maximálisan elégedett vagyok

Maximálisan elégedett voltam mindennel. Fogadtatás, asszisztensek kedvessége,a Professzor Úr szakmai felkészültségével,beteghez való hozzáállása,vizsgálattal,tisztaság,időpont tartása....mindennel . Köszönöm.
Prof. Dr. Blaskó György
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2019.01.04 Utolsó módosítás: 2019.02.07