
Trombózis fiatalon- gyakran trombofília okozza
A trombózis már egészen fiatal korban bekövetkezhet, habár a közvélemény szerint főleg az idősebb korosztály tagjai az érintettek. Pedig valójában sok fiatalnál is kialakulhatnak vérrögök, melynek hátterében igen gyakran valamilyen trombofília áll. A témában prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.
Mi állhat a trombózis hátterében?
Amikor valakinél trombózis alakul ki, az életveszély elhárítása után nagyon fontos annak tisztázása, hogy miért is alakult ki a vérrög. Bár előfordulhat, hogy semmilyen konkrét okot nem találni, ám gyakran kiderül, hogy pl. daganat (jó-és rosszindulatú is lehet), valamilyen mögöttes betegség (pl. vesebetegség, bélgyulladás, pitvarfibrilláció, stb) , hormonterápia, esetleg trombofília áll a hátterében. Az okok felderítése természetesen a további terápia meghatározásban fontos szereppel bír, így mindenképp teljeskörű vizsgálat indokolt.
Fiatalkori trombózisnál gyakran trombofíliára derül fény
Fiatalkorban leggyakran trombofília és -sajnos – a gyermekkori onkohematologiai betegségek állnak a trombózis mögött. Ekkor a vérrögök kialakulhatnak minden előzmény nélkül, de úgy is, hogy a trombózis szempontjából valamilyen plusz kockázati faktor lép a képbe (pl. fogamzásgátló tabletta szedése, hosszú repülőút, terhesség). Ilyenkor nagyon fontos a teljeskörű trombofília vizsgálat, nem csupán a Leiden és az MTHFR mutáció ellenőrzése, hiszen rajtuk kívül még több más trombofília létezik. A további terápiát ezek ismeretében lehet a legpontosabban beállítani, és van valószínűsége annak, hogy a fokozott, többes defektussal rendelkezők trombózishajlama miatt a betegek életük végéig véralvadásgátló terápiára szorulnak- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Elkerülhető a trombózis?
Nagyon fontos, hogy ha valakinek a családjában előfordult már thromboembóliás megbetegedés, úgy érdemes neki és (ha van) gyermekeinek trombofília szűrésen részt venni! Így idejében kiderülhet, hogy fennáll-e fokozott trombózis hajlam, és ha igen, akkor preventív terápia szükséges, továbbá nagyfokú elővigyázatosságot tesz indokolttá bizonyos helyzetekben (pl. terhesség, fogamzásgátlás, immobilizáció, versenysport). A trombofiliásokat a I.o. versenysportoktól általában eltanácsoljuk.
Amennyiben az orvos szükségesnek tartja, úgy véralvadásgátló terápiát írhat elő. Ez történhet kumarin-származékokkal, LMWH terápiával, illetve új típusú antikoagulánsokkal is (NOAC).
További híreink>>>
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont+36 70 431-77-29 |
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértői
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
maximálisan elégedett vagyok
Maximálisan elégedett voltam mindennel. Fogadtatás, asszisztensek kedvessége,a Professzor Úr szakmai felkészültségével,beteghez való hozzáállása,vizsgálattal,tisztaság,időpont tartása....mindennel . Köszönöm.
