Trombózis után mindig szükséges az élethosszig tartó véralvadásgátló-szedés?

Trombózist és tüdőembóliát követően az érintetteknek véralvadásgátló készítményekre lesz szükségük. A betegekben ilyenkor azonnal felmerül a kérdés, hogy mennyi ideig kell szedniük a gyógyszereket. Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózis- és Hematológiai Központ trombózis specialistája szerint a véralvadásgátló gyógyszereket tartósan kell szedni és egyénileg kell elbírálni.

Online Bejelentkezés

Prof. Dr. Blaskó György

Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Amikor véralvadásgátló-kezelésre lesz szükség

A véralvadásgátló gyógyszerek szedése azoknak ajánlott, akiknél fokozott a vérrögképződés kockázata. Főként mélyvénás trombózis, tüdőembólia kezeléséhez és megelőzéséhez, pitvarfibrilláció vagy posztoperatív fázisban levő betegeknél alkalmazzuk. Ezeken kívül, még számos thrombosis-rizikót fokozó tényező ismert (túlsúly, mozgásszegény életmód, tartós immobilizáció, daganatok stb.) A kezelésektől azt várjuk, hogy megakadályozzák vagy csökkentsék a következő trombózis létrejöttét, amihez háromféle gyógyszercsoportot alkalmazunk:

  • Az antikoagulánsok (wafarin, heparin, LMWH) régi típusú véralvadásgátlók, melyek a véralvadási faktorok aktivitását gátolják, vagy a vérben keringő véralvadási faktorok termelését szabályozzák. 
  • A trombocyta-aggregáció gátlók (aszpirin és a clopidogrel) a vérlemezkék aktivitását csökkentve megakadályozzák azok összetapadását.
  • A NOAC újgenerációs, szájon át szedhető gyógyszerek csoportját jelenti, melyek közvetlenül gátolják a thrombin és/vagy az Xa faktor hatását

A véralvadásgátló-kezelés egy életre szól?

-Azt, hogy a betegnek melyik készítményre lesz szüksége, a kezelőorvos fogja eldönteni, mint ahogy annak megítélése is egyéni elbírálást igényel, hogy mennyi ideig kell a gyógyszert alkalmazni – ismerteti Prof. Dr. Blaskó György, aki hangsúlyozza, hogy bár a korábbi guideline-ok igyekeztek egységesen meghatározni mindenki számára a szükséges kezelési időt, ez azonban hibás szemlélet.

-Ha korrekten akarunk eljárni, akkor azt mondjuk a betegnek, hogy az antikoaguláns készítményt tartósan kell szedni és egyénileg kell elbírálni. Ennek része az is, hogy minden alkalommal, amikor találkozunk a pácienssel, időközi rizikófelmérést végzünk, hiszen elképzelhető, hogy a beteg nem tartotta be az életmódváltásra vonatkozó kéréseinket (nem fogyott le, továbbra is dohányzik), aktuális betegségei vagy élethelyzete felülírja a korábbi terápiát. A terápia hosszát számtalan tényező befolyásolja, többek között a lezajlott trombotikus esemény súlyossága, hogy volt-e már többször trombózisa, vannak-e egyéb társbetegségei vagy öröklött trombózishajlama. Ma már a korszerű diagnosztika segítségével hozzuk meg a döntést a kezelés hosszáról, így nem minden beteg esetében van szükség az akár egy életen át tartó kezelésre. Ha a trombózison átesett páciensnél nem áll fenn rizikótényező (familiáris thrombophilia), és az ultrahang vizsgálattal igazolható a keringés helyreállítása, megfelelő életmódot folytat, akkor 1-3 éven belül elhagyható a véralvadásgátló készítmény használata, de a mozgást, sportolást továbbra is folytatnia kell– magyarázza Blaskó professzor úr. Nem lesz szükség hosszantartó kezelésre akkor sem, ha a trombózis hátterében valamilyen enyhébb kiváltó tényezőt találtunk (pl. egy hosszabb utazás vagy egy hormonkezelés), amihez legfeljebb egy enyhébb thrombophilia társul.

Ugyanakkor tartós kezelésre számíthatnak azok, akiknél súlyos klinikai esemény történt, és veleszületett súlyos trombózishajlam is beigazolódik. Legalább 1,5-2 évig tartó véralvadásgátló kezelésre van szükség azoknak, akiknek tüdőembóliájuk volt. Sajnos az embólia után 8-12 évvel a betegek számíthatnak a tüdőembólia súlyos és jelenleg gyógyíthatatlan szövődményére, a pulmonalis hipertóniára. Ez a progresszív betegség (amely a kis vérkörben megnövekedett vérnyomást jelenti) az életminőség romlásával és a várható élettartam csökkenésével jár. Mivel egyelőre nincs gyógyszeres kezelése (egyedüli megoldásként csak a tüdőtranszplantáció jöhet szóba), ezért egyedül a tartósan alkalmazott kiterjesztett véralvadásgátló-kezeléssel előzhető meg a végzetes szövődmény.

-Az elmúlt 50 évben akkora fejlődésen ment keresztül a diagnosztika, a gyógyszertan, hogy egy a mai napon 20-as éveiben járó betegnél az életfogytig való szedés súlyos ítélet, mert beláthatatlan, hogy hogyan alakul a jövő. Ezért én ezzel a kifejezéssel óvatosan bánnék.  A cél, hogy megelőzhessük a trombózis kései szövődményeit, amihez hatékony és biztonságos dózis szükséges. Ugyanakkor a tudomány és gyógyszerek fejlődésének köszönhetően ma már nagyon ritkán beszélhetünk élethosszig tartó kezelésről – hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György, trombózisspecialista.

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jó napot kívánok. Főtörzsi visszerességben szenvedek, 32 éves vagyok és számomra nagyon fontos a testmozgás. Régen rendszeresen jártam konditerembe, most is mennék de mivel tudom, hogy nekem ez nem ajánlott így nem teszem. Sokat kerékpározok és úszni is járok, viszont az lenne a kérdésem, hogy nordic walking kardiógépet használhatok-e rendszeresen ugyanis szeretném az alakom formálni és ez azért sok izmot megmozgat és nincs benne ugrándozás sem erölködés. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel, Jakab Norbert
    Kedves Norbert !
    Jobb lenne pontosan tudnom milyen vénái visszeresek, de ettől még nyugodtan használja a nordic walking kondigépet. Egyet semmiképpen nem tehet!!!!!!: Semmiféle port, erősítő tablettát fehérjehidrolizátumot aminosavkeveréket stb. nem ehet!!! még USA-belit sem!
    Üdvözlettel : Dr. Blaskó György
    Jakab Norbert

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Szakmai tudás

    Tetszett a sokoldalú odafigyelés, amire egy betegnek szüksége van. Értékelem a szakmai tudást, amely már a kivizsgálás első fázisában is megmutatkozott.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Utolsó módosítás: 2024.07.26 07:51