Mire figyeljenek a repülőúton a kismamák, ha el akarják kerülni a trombózist?

A terhesség és repülés külön-külön is jelentős kockázatot jelenthet a vérrögök kialakulása szempontjából, ezért aki várandósan tervez repülőutat, annak mindenképpen érdemes néhány óvintézkedést betartania – mondja dr. Selmeczi Anna, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyásza, terhességi véralvadási zavar specialistája.

Online Bejelentkezés

Mammut II. 5. emelet - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Mielőtt útra kelne…

Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társaságának utazással kapcsolatos ajánlása szerint a legtöbb esetben a várandósok számára sem jelent különösebb kockázatot egy utazás egészen a szülés időpontjáig. A hosszabb utakra azonban érdemes elsősorban a terhesség 14-28. hete között sort keríteni, amikor a kismamák többsége már visszanyerte az energiáját, nem küzd reggeli rosszullétekkel, és a mozgás sem okoz problémát számára. Mielőtt azonban útra kelnénk, tanácsos a várandósgondozást végző szülész-nőgyógyásszal is konzultálni, hiszen terhességi komplikációk esetén nem ajánlott az utazás – mondja dr. Selmeczi Anna.

Repülővel várandósan?

–1000 emberből átlagosan 3-at érinthet a vénás tromboembólia kockázata egy hosszabb utazás során, ami egyéb kockázati tényezők mellett még magasabb lehet. Ne feledjük: a terhesség és repülés külön-külön is jelentős rizikót jelenthet a vérrögök kialakulása szempontjából – figyelmeztet dr. Selmeczi Anna. A repülés hosszú órákra tartós, gyakran kényelmetlen mozdulatlanságra kényszerítheti az utast, ráadásul ez idő alatt a lábak lógása miatt lelassul a lábszár vénáiban a véráramlás, ami pangáshoz és vérrögök kialakulásához vezethet. A gép fedélzetén tapasztalható alacsonyabb légnyomás hatására szintén fokozódhat a vénás pangás és a véralvadás. Hangsúlyozni kell, hogy a várandósság alatti hormonális változások és a magzat növekvő súlya (ami nyomást gyakorol a medence vénáira) már önmagában négyszeres trombózisrizikót jelentenek a kismamára nézve. Amennyiben egyéb hajlamosító tényezők társulnak mindehhez, akkor a trombózis esélye is megsokszorozódik. Egy korábbi kutatás szerint a repülőutak vénás tromboembólia kockázata egy átlagos várandós nő esetében 1 százalék alatti. Azoknál a várandósoknál azonban, akiknek a kórelőzményében trombózis, trombofília vagy jelentős szülés előtti kockázati tényezők (pl. elhízás és mozdulatlanság kombinációja) szerepelnek, az utazási trombózis kockázata ettől magasabb.

–Egy hosszabb repülőút esetén problémát jelenthet a helyszűke, ami miatt nincs lehetőség felállni, átmozgatni a lábakat, de a már meglévő visszértágulatok, illetve az elhízottság is növeli a trombóziskockázatot a kismamáknál. Azoknak a várandós nőknek, akiknél közepes a kockázata a vérrögképződésnek, 20-30 Hgmm-es kompressziós harisnyát kell viselniük, magas kockázat esetén pedig szükség lehet profilaktikus LMWH vérhígító készítményre is egy hosszabb repülőút során. A rizikóbecslés természetesen minden esetben a szakorvos feladata.

Mit tanácsol a szakértő?

  • Lehetőség szerint válasszon folyosó melletti ülést, hogy kényelmesen elférjen és bármikor felkelhessen.
  • Ahányszor csak teheti, mozgassa át lábait (elsősorban a vádli izmait), álljon fel és tegyen egy rövid sétát!
  • Gondoskodjon a megfelelő hidratációról a repülőút során!
  • Ne üljön huzamos ideig keresztbe tett lábbal!
  • Viseljen kényelmes fehérneműt, cipőt és ruhát!

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Jó estét! Az öcsémnek fájt a lába, amivel el is ment az orvoshoz ott kivizsgálva azt mondták neki ,hogy trombózisa van 2 db vérhígítót adtak neki majd haza küldték.Aznap hajnalban fájlalta a mellkhasát.Ilyen tünetek már nagyon veszélyesek és mit lehet tenni mit tegyen?
Kedves Tiborné!
Forduljanak minél hamarabb szakorvoshoz kivizsgálásra, akút tünetek esetén sürgősségire.
Üdvözlettel,
Prof.Dr.Blaskó György
kovács Tiborné

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Létrehozás ideje: 2024.12.19 Utolsó módosítás: 2024.12.19