Trombózisa volt? Vizsgáltassa ki gyermekét is!

A mélyvénás trombózis okai sokrétűek lehetnek, és gyakori, amikor genetikai hajlam miatt alakul ki. Amennyiben valaki trombofíliás, esetleg miatta már fel is lépett trombózis, fontos, ha van gyermeke, ő is vegyen részt trombofília szűrésen, nehogy akkor szembesüljön az állapottal, amikor már kialakultak vérrögök. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadás specialistája fontos tanácsát olvashatja.

Trombózisa volt? Teljeskörű trombofília szűrés indokolt

Mélyvénás trombózis után fontos a vérrögök keletkezésének okának tisztázása, hogy meg lehessen előzni - vagy legalább csökkenteni- egy újabb trombózis fellépését. Hátterében állhat többek között daganat, pitvarfibrilláció, bizonyos gyógyszerek, műtét, trauma, diabetes, lupus, hormontartalmú készítmények alkalmazása és  trombofília is (természetesen egyszerre több is jelen lehet) . Ez utóbbi genetikailag fokozott trombózishajlamot jelent, mely minden vizsgálható tényezőjére lehet hetero-,és homozigóta is, attól függően, hogy csak az egyik vagy mindkét szülőtől öröklődött a probléma. Valamilyen tromboflíiai viszonylag gyakran kimutatható a trombózis hátterében, ezért fontos, hogy trombózis után teljeskörű szűrésen vegyen részt az illető. Sajnos sokan ekkor csupán a leggyakoribb V FaktorLeiden és MTHFR mutáció irányába végeztetik el a vizsgálatot, pedig ezeken túl vannak még más trombofíliák is, így azokat is célszerű szűrni.

Fiatalkori trombózis esetén elsőrendű fontosságú a pontos családi anamnesis (kórelőzmény) felvétele!

Mikor indokolt trombofília szűrésen részt venni?

  • trombofília szűrés gyerekeknélTrombózis után
  • Fiatalkori trombózis
  • Szokatlan helyen kialakult trombózis
  • Versenysportolás megkezdése előtt
  • Fogamzásgátló szedése előtt
  • Családi halmozódás
  • Habituális vetélés, meddőség

 

Trombózisa volt? Gyermekénél is felléphet!

Mivel a trombofília, a trombózisra való hajlam öröklődhet, ezért ha valakinél bebizonyosodik valamilyen trombofília megléte, a gyermekénél is jelen lehet a mutáció. Ezért az orvosok felhívják a trombózison átesett szülők figyelmét, hogy gyermekük is vegyenek részt trombofília szűrésen! A gyermekeket 15 éves kor felett érdemes kivizsgálni: ha ismerjük a szülők genetikei eltéréseit, a gyermeküket célzottan csak azokra a tényező(k)re érdemes vizsgálni. A vizsgálat azért fontos, mert leánygyermek esetén annak trombózis rizikóját egy későbbi terhesség (ami természetes) tíz-szeresére fokozza!

trombofília vizsgálat“  Ezáltal olyan életmódot lehet kialakítani, mellyel csökkenthető egy esetleges trombózis/tüdőembólia kockázata, sőt, ha szükséges, akkor preventív jelleggel véralvadásgátló terápiában is részesülnie kell a páciensnek. A szűrés különösen fontos akkor is, ha a gyermek versenysportot szeretne űzni, vagy ha hormonális fogamzásgátlót szeretne. Ez előbbi esetben azért szükséges a vizsgálat, mert ha kiderül egy súlyos trombofília megléte, akkor nem űzhet versenysportot az érintett. És akkor jobb bele sem kezdeni, ez kevésbé nagy trauma, mintha időközben kéne lemondatnia róla.”- figyelmeztet prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadás specialistája.

 

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

TROMBOFÍLIÁVAL SZEDHETEK-E FOGAMZÁSGÁTLÓT?

TROMBÓZIS FIATALON- GYAKRAN TROMBOFÍLIA OKOZZA

EZÉRT ÉRDEMES VERSENYPORT ELŐTT TROMBOFÍLIA SZŰRÉST VÉGEZTETNI

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Trombózisközpont

+36 70 431-77-29

online bejelentkezés trombózisközpont

Téma szakértője

Prof. Dr. Blaskó György

belgyógyász

  • Specialitások: Rendelés helyszíne: 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. Mammut II. 5. emelet
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm, 13 hetes kismama vagyok. 8 hetesen vèrzèsem volt, ezután tromblofìlia szűrèst vègeztek nálam. Melynek eredmènye: V. vèralvadási faktor Leiden mutáciòja Heterozigota, MTHFR C677T mutáciò Heterozygota, Protrombin G20210A mutáciò Heterozygota. Továbbá a 12 hetes ultrahangon kiderült, hogy a mèhlepèny teljesen fedi a mèhszájat. A tromblofìlia hajlamra 13. hèten felìrtak Clexane 4000 NE (40mg) 0.4 ml oldatos injekciót, amit kèt napja a szùrok. Kèrdès,melyik miatt lehetett a vèrzès ès várható e további vèrzès? A trombofilia hajlam miatt? A lepèny rossz helyen valò tapadása miatt lehet vèrzès, nem? Ha további vèrzès lenne ez miatt, akkor nem veszèlyes a vèralvadásgátlò használata? Köszönöm ha segìt, mert kissè tanácstalan vagyok, hogy szùrjam e vagy ne, melyik a kockázatosabb? Köszönettel, Rita

    Mindenképpen kell LMWH profilaxis, de testsúlyra illesztve !!!!. Feküdjön le és töltsön pár hetet fekve, és utána jelentkezzen be hozzánk.
    Üdvözlettel : Dr. Blaskó György

    Rita

    Prof. Dr. Blaskó György

    belgyógyász

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Maximálisan hozzáértő

    Maximálisan hozzáértőnek és jártasnak tűnt a szakterületén. Részletes tájékoztatást adott, és a hosszútávú lehetőségekről is beszélt gyermekvállalás szempontjából, ami egy nőnél nagyon fontos.
    Prof. Dr. Blaskó György
    Prof. Dr. Blaskó György
    belgyógyász

    Kapcsolódó videók

    Létrehozás ideje: 2019.06.28 Utolsó módosítás: 2019.07.11