Visszérműtét trombózis után- mi a teendő?
A súlyosabb, elhanyagolt visszértágulatok jelenléte jelentős trombózis-provokáló faktornak számít, ezért sokan nem csak esztétikai okokból, hanem az egészségük érdekében is a műtét mellett döntenek. Azonban felvetődet a kérdés, hogy be merje-e vállalni a paciens a beavatkozást, ha már korábban átesett mélyvénás trombózison? A témáról prof. Blaskó Györggyel, a Trombózisközpont véralvadási specialistájával beszélgetünk.
Visszértágulatok és trombózis
A kidudorodó, kacskaringós visszértágulatok számtalan embernél előfordulnak, melynek hátterében a genetikai hajalmon túl (általában az édesanyától öröklik) mozgásszegény életmód, ülő/állómunka áll, billentyű-elégtelenség, de akár a várandósság során is megjelenhetnek. Keletkezésében nagy szerepet játszik a vénák falának meggyengülése, valamint a növekvő vénás nyomás, ugyanis ezek a vénák tágulatát eredményezik, ami egy idő után a billentyűk funkciójának romlásához vezet. A visszértágulatokban keletkezett vér-pangás, valamint az esetleges gyulladások elősegítik a vérrögök kialakulását- nem csak a felületes, de akár a mélyebben fekvő vénákban is. Éppen ezért fontos, hogy az illető mihamarabb kezeltesse visszereit, hiszen ma már több olyan beavatkozás is létezik, melyekkel rövid időn belül, vágás és hosszú felépülési idő nélkül orvosolható a probléma.
Megnöveli a trombózis rizikóját a műtét
Mivel maga a visszérműtét (sőt, még az injekciós szkleroterápia is) megnöveli a mélyvénás trombózis rizikóját, ezért felvetődhet a kérdés, hogy el lehet-e végeztetni a beavatkozást akkor, ha az illetőnek már volt korábban trombózisa. A műtét lehetősége igen kecsegtető, hiszen ma már igen kíméletes módszerek állnak rendelkezésre (pl. Radiofrekvenciás eljárás).
Még a visszérműtét előtt szükség van ultrahangos vizsgálatra, melynek során megvizsgálják a mélyen fekvő vénák állapotát, esetleges vérrögök után kutatva, valamint ellenőrzik a vér áramlását.
“Aktív trombózisos állapotban nem lehet visszérműtétet végezni - az érsebész sem vállalja-, ám 3-6 hónap után meg lehet ejteni a beavatkozást, természetesen előzetes vizsgálatok után”- mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája. Tehát, ha azonban az aktív folyamat meggyógyul, a gyulladás elmúlik, akkor bátran el lehet végeztetni a beavatkozást.
Amennyiben nincs kontraindikációja, a műtétet el lehet végezni, úgy fontos a megfelelő trombózis-prevenció, hiszen a műtét maga már eleve fokozza a trombózis rizikóját. Ekkor fontos a véralvadásgátló gyógyszer alkalmazása mellett a kompressziós harisnya – vagy rugalmas pólya-viselése, valamint a mozgás. Ez utóbbit nem szabad elhanyagolni, hiszen így fokozható a véráramlás, mely csökkenti a vérrögök kialakulásának esélyét.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt: |
Bejelentkezés vizsgálatra: |
Trombózisközpont+36 70 431-77-29 |
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Téma szakértője
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász
- Specialitások
- mélyvénás trombózis kezelése, gyógyszeres terápia beállítása
- trombózis genetikai kivizsgálása
- NOAC-ra átállítás, monitorozás
- trombofília kivizsgálása
- poszttrombotikus szindróma kivizsgálása
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
- Rendelés típusa:
- személyes, rendelői konzultáció
- távkonzultáció (telefonos)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam
Nyugodt, barátságos légkör, szakmai hozzáállás. Kellemesen és barátságosan megbeszéltük a betegség lényegét, változtatás történt a gyógyszerelésben. A feltett valamennyi kérdésemre megnyugtató választ kaptam.