A trombózis meglétének diagnózis felállítása nem a Trombózis- és Hematológiai Központ profilja, szakmailag azonnali akut ellátást igényel, amire mi - fekvőbeteg osztály intenzív osztály hiányában - nem vagyunk felkészülve. Akut ellátás igénye esetén, kérjük, hívjon mentőt, és keresse fel a területileg illetékes kórházat!

A tartós otthonlét növeli a trombózis kockázatát?
A koronavírus-járvány miatt sokan dolgoznak az otthonukból. A korábbi életritmus felborult, kevesebbet sétálnak, lépcsőznek napközben és a fertőzés megelőzés miatt a csoportos délutáni edzéseket is le kellett mondani. Az inaktív életmód mellett megnő a trombózis kialakulásának kockázata, erre figyelmeztet Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája, és azt is elmondja, mit tegyünk, hogy ezt megelőzzük.
Ezért veszélyes a sok ülés
A tartós mozdulatlanság és az ülés – különösen a keresztbe tett lábakkal - negatív hatást gyakorol a vénás keringésre. Az erekben lelassul a keringés, pangás jön létre. Az alvadási rendszer nagyfokú aktivizálódása miatt így pedig megnő a vérrögképződés esélye.
A Circulation folyóirat korábbi számában közölt kutatás eredménye is egyértelmű összefüggést talált az inaktív életmód és a magasabb trombózis kockázat között. A vizsgálatban több mint 15 ezer, 45-64 év közötti személy tévé nézési szokásait hasonították össze a trombózisos esetek előfordulásával. A vizsgálatot megelőzően egyik résztvevőnél sem alakult ki korábban trombózis. A több éves utánkövetés alatt azonban 691 esetet regisztráltak. A kutatók megállapították, hogy a trombózis kockázata 1,7-szer magasabb volt azok körében, akik saját bevallásuk szerint nagyon gyakran néztek televíziót, szemben azokkal, akik csak ritkán vagy soha.
Az edzés javít a helyzeten, de önmagában nem elég
A kutatók azt is megfigyelték, hogy azok körében, akik tartották az Amerikai Szív Egyesület által ajánlott napi javasolt mozgás mennyiséget, a trombózis kockázata továbbra is magas maradt, ha nagyon gyakran néztek televíziót, szemben azokkal, akik csak ritkán vagy soha.
A mozgás növelése tehát csak akkor eredményes a trombózis megelőzésének szempontjából, ha azzal párhuzamosan csökkentjük az inaktivitással töltött időt is. Prof. Blaskó György ezért fontosnak tartja, hogy home office idején is állítsunk fel napirendet, amihez tartjuk magunkat.
- A munkát szakítsuk meg 30-45 percenként egy 10 perces sétával, mozgassuk át a végtagjainkat.
- Ülés közben polcoljuk fel a lábunkat, hogy a gravitáció ne nehezítse a vénás keringést!
- A munkaidőt követően pedig a nap további része ne a kanapén folytatódjon. Legalább a szabadidős programjaink során próbáljunk annyit mozogni, amennyit a jelenlegi helyzetben lehetséges. Séta, kerékpározás vagy otthoni torna is jó megoldás lehet.
Amire érdemes még figyelni
- A trombózis kialakulásának kockázatát a tartós mozdulatlanság mellett növeli a dehidratáltság is, ezért is nagyon fontos, hogy rendszeres időközönként – például minden 10 perces séta után - igyunk egy pohár vizet.
- Ügyeljünk a krónikus betegségek kezelésére, a magas vérnyomás szintén növeli a trombózis kockázatát.
- Ne dohányozzunk!
- Az otthonlét alatt az étkezési szokásaink is változnak, könnyen rászokhatunk a nassolásra. A túlsúly viszont szintén növeli a trombózis kockázatot, próbáljuk rendszeres étkezésekkel és mozgással megelőzni a kilók gyarapodását.
- A rizikót tovább növeli egy esetleges trombofília, vagyis a fokozott trombózishajlam. Erre gondolni kell korábbi trombózis esetén, vagy ha az ülőmunkát végző családjában előfordult már trombózis vagy tüdőembólia. Ilyen esetben vérvétellel javasolt megbizonyosodni arról, nincs-e fokozott genetikai hajlam a vérrögképződésre. Ha igen, akkor szakorvosi vélemény és javaslat alapján kell az antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló terápiát alkalmazni a trombózis megelőzésére.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés trombózishajlam kivizsgálására
Téma szakértői
Orvos válaszol
12 évvel ezelőtt császármetszés után mélyvénás trombózist kaptam. Genetikai vizsgálattal Leiden heterozigóta igazolódott, azóta Syncumart szedek.
Nem végzek ülőmunkát, sportolok, futok,tornázok.
5 héttel ezelőtt egyik futásom után nem tudtam lábra állni. Majd elkezdett fájni a jobb alsó lábszáram ott,ahol 12 évvel ezelőtt a mélyvénás trombózisom volt. Nyomásra igen érzékeny volt. Viszont nem dagadt és nem volt piros sem. Visszerek nem látszódnak a lábamon.
Elmentem a sürgősségire,ahol Doppler UH és D -dimerrel kizárták a mélyvénás trombózist. Azt mondták izomgyulladás, szedjek fájdalomcsillapítót, jegeljem,majd elmúlik.
Mivel lábam 5 hét után is ugyanúgy fájt,háziorvosom kért egy ujabb ultrahangvizsgálatot,mellyel a lágyrészek esetleges gyulladását nézték volna meg. Ott nem találtak semmit, viszont a lelet így hangzik"Jobb lábszár kp. mediális részén a popl.perforans ágának megfelelően a véna lumenét nem friss trombusmassza tölti ki".
E miatt elküldtek egy újabb vérvételre ,ahol a D-dimer érték már kicsit megemelkedett szintet mutatott. 5 hét alatt 380-ról 520-ra emelkedett.
Dg.:Trhomboplebithis superfic. extr. inf. l.d.
Felületi véna "trombózissal" elkezdtek kezelni.
Clexan napi 1* 0,6ml és fájdalomcsillapítás.
Viszont olvastam,hogy a magas D-dimer érték gyulladásos folyamattól is emelkedhet.
Kérdésem az,hogy valóban biztos e hogy ez trombózis? Érdemes lenne e megmutatnom magam egy érsebésznek?
Eltarthat e ilyen sokáig a fájdalom?(Fájdalomcsillapító szedése mellett mióta szúrom magam enyhült a fájdalom ugyan,de fájdalomcsillapító hatása kimegy a fájdalom kissé visszajön, illetve zubogást érzek ott).
Válaszát előre is köszönöm: Veres Klára
Elsősorban UH-val Duplex Dopplerrel igazolni kell, hogy valóban van-ethrombosis, a D-Dimer prediktiv értéke magas, A napi 1x adott LMWH meg kevés, mert 2x kellene adni. Elég zavaros a történet. Az én véleményem az, hogy a tüdőembolia megelőzése érdekében mégis csak thrombosisként kellene a helyzetet felfogni (az fáj ilyen tartósan) és meg kellene kapnia a teljes LMWH dózist, majd át kell térni szájon át szedhető szerre, és azt szedni legalább két évig. Az érsebész sem nyilatkozik Duplex Doppler nélkül. Valóban a D-Dimer gyulladásokban emelkedik, de hol van Önnek a gyulladása? Én az ön helyében thrombosisnak fognám fel és a szakma szabályit tartatnám be orvosommal. Ez a legegyszerűbb.
Üdvözlettel : Dr.Blaskó György
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Udvarias, figyelmes
További véleményekUdvarias, kellemes légkör, maximális figyelem a páciensre. Páciens központú hozzáállás.